آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان

در آموزک آموزش حروف الفبای فارسی با روش‌هایی خلاق و کودک‌محور معرفی می‌شود. تصاویر، شعرها و چیستان‌های به کار گرفته شده در این روش‌ها، مناسب کودک است و بهره‌گیری از آن‌ها یادگیری حروف الفبا را برایش آسان می‌کند.

از سویی با توجه به اینکه حافظه تصویری نقشی مؤثر در یادگیری حروف الفبا دارد؛ از تصاویر کودکانه‌ی حروف به‌گونه‌ای استفاده شده است که حرف موردنظر به شکل آن کلمه درآمده است. در حقیقت با این روش یادگیری نویسه حروف برای کودک آسان‌تر می‌شود.

آموزگاران در کلاس درس و والدین در خانه می‌توانند به‌وسیله این روش‌های خلاق، آموزش الفبای فارسی به کودک را سرعت بخشند. در ادامه با ۵روش ساده آموزش حروف الفبا به صورت کلی آشنا می‌شویم. برای یادگیری روش آموزش هر حرف، روی حرف الفبای مورد نظر کلیک کنید.

آ، او، ای، اَ، اُ، اِ، الف، ب، پ، ت، ث، ج، چ، ح، خ، د، ذ، ر، ز، ژ، س، ش، ص، ض، ط، ظ، ع، غ، ف، ق، ک، گ، ل، م، ن، و، ه، ی

آ - ب - ن - د - ر - اَ - م - س - ت - او - ای - ز - ک - اُ - پ - و - اِ - ه در پایان واژه - ش - ف - خ - چ - ی - گ - ج - ه - ل - ژ - غ - و با صدای اُ - خوا - ذ - ث - ق - ص - ض - ط - ظ - ع - ح - تشدید _ّ

۴۱ سند پیدا شد.
آموزش حرف آ به کودکان
آموزش حرف ب به کودکان
آموزش حرف پ به کودک
آموزش حرف ن به کودک
آموزش حرف د به کودک
آموزش حرف ر
آموزش حرف اَ به کودکان
آموزش حرف م به کودک
آموزش حرف س به کودک
آموزش حرف ت به کودک
آموزش حرف او به کودک
آموزش حرف ای به کودک
آموزش حرف ز به کودک
آموزش حرف ک به کودک
آموزش حرف اُ به کودک
آموزش حرف و به کودک
آموزش حرف اِ به کودک
آموزش حرف ه در پایان واژه به کودک
آموزش حرف ش به کودک
آموزش حرف ف به کودک
آموزش حرف خ به کودک
آموزش حرف چ به کودک
آموزش حرف ی به کودک
آموزش حرف گ به کودک
آموزش حرف ج به کودک
آموزش حرف ه به کودک
آموزش حرف ل به کودک
آموزش حرف ژ به کودک
آموزش حرف غ به کودک
آموزش حرف و با صدای اُ به کودک
آموزش حرف خوا به کودک
آموزش حرف ذ
آموزش حرف ث به کودک
آموزش حرف ق به کودک
آموزش حرف ص به کودک
آموزش حرف ض به کودک
آموزش حرف ط به کودک
آموزش حرف ظ به کودک
آموزش حرف ع به کودک
آموزش حرف ح به کودک
آموزش تشدید _ّ  به کودک

پنج روش آموزش حروف الفبای فارسی به کودک

نخستین روش آموزش حروف الفبا

آشنایی کودک با واک‌ها، استفاده از نویسه آن‌ها است. ما به‌ عنوان آموزگار یا پدر و مادر ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم.

برای این کار حروف را به کودک نشان داده و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

دومین روش آموزش حروف الفبا

 روش بعدی برای آموزش حروف الفبا استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند؛ مانند ت اول تربچه یا غ اول غاز است.

سومین روش آموزش حروف الفبا

این روش ترکیب روش یک و دو است که به روش لوباخ معروف است. برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد.

به این صورت که حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. مثلا حرف س را شبیه سس بکشید. این تصاویر در کارت‌های بسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

چهارمین روش آموزش الفبا

در این روش با استفاده از شعر الفبا به کودکان آموزش داده می شود. مثلاً برای آموزش حرف ف شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که در آن‌ها بیشتر تکرار شده است:

فیل‌ام یا من یه فنجون؟

فیل که باشم پر از جون

فنجون باشم، کو اون جون؟

فندق بخور با زیتون!

پنجمین روش آموزش حروف الفبا  

استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

به این مثالها توجه کنید: در بخش حرف ط، کلمه طاوس رو به این صورت تعریف کرده: از زیباترین پرندگان زمین هستم. پرهایم رنگارنگ است. با دمم چتر قشنگی می‌سازم. سرزمین اصلی ام هندوستان است.

بهترین سن برای آموزش حروف الفبا چه سنی است؟

حداقل سن برای شروع آموزش الفبا سه سالگی است اما بهتر است ابتدا کودک، آزمون‌های مختلفی که توسط کارشناسان اجرا می‌شود را انجام دهد و درصورت تایید، می‌توانید به این نتیجه برسید که فرزندتان می‌تواند زودتر از موعد خواندن و نوشتن را یاد بگیرد. البته قبل از مدرسه کودک با رفتن به پیش دبستانی تا حدودی با الفبا آشنا می شود.

بهتر است ابتدا با آموزش اشاره‌ورزی در سن دوسالگی شروع کنید. پس از آن آواورزی رو با کودک کار کنید و پس از آن سراغ آموزش الفبا بروید. شما می‌توانید از بسته‌های آموزش خلاق استفاده کنید.

پرسش و پاسخ

از چه سنی الفبا را به کودکان آموزش دهیم؟
پاسخ اول: سن آموزش الفبا به کودکان متغیر است و بستگی به کودک شما و روش آموزش دارد. برای راهنمایی بیشتر از بسته‌های آموزش خلاق می‌توانید استفاده کنید. پاسخ دوم: آموزش الفبا یکی از اصلی‌ترین گام‌های رشد کودک است. اگر این آموزش در سن مناسب و روش درست صورت نگیرد، ممکن است باعث آسیب به کودکان شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه کنید. 
روش آموزش الفبا به کودکان زیر ۷ سال / آیا می‌شود قبل از شروع مدرسه به کودکان الفبا را آموزش داد؟
به گفته پژوهشگران، آموزش از بدو تولد آغاز می‌شود. والدین می‌توانند با مراجعه به بسته‌های اشاره‌ورزی و آواورزی از سنین ابتدایی، گوش و ذهن کودک را برای یادگیری آماده سازند.
آموزش الفبای فارسی به کودکان غیر فارسی زبان
کودکان با هر زبانی می‌توانند با استفاده از شعر و تصاویر ساده حروف الفبا را از طریق سایت آموزک یاد بگیرند. 
آموزش خواندن و نوشتن به کودکان پیش از دبستان خوب است؟
سلول‌های مغزی کودکان با شنیدن هر آوا و صدا امکان تکثیر و رشد دارند. سنین ابتدایی تولد بهترین فرصت برای رشد سلول‌های مغزی کودک است. هیچ فرصتی را برای رشد سلول‌های مغزی کودکتان از دست ندهید.
چگونه حروف الفبا را به کودکان آموزش دهیم؟
سایت آموزک برای آموزش الفبا روش‌های خلاقانه‌ای را طراحی کرده است. برای آشنایی بیشتر با این روش‌ها خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌دهیم. 
روش‌های خلاقانه برای آموزش حروف الفبا به کودکان چیست؟
امروزه استفاده از تکنولوژی بخشی از مهم‌ترین رویکردهای آموزشی برای کودکان است. مشاهده ویدیوهای خلاقانه آموزشی در فضای مجازی کمک فراوانی به یادگیری می‌کند. 
بهترین منبع برای آموزش الفبا به کودکان 
پاسخ مشخصی به این سوال نمی‌توان داد اما به قطع و یقین منبعی مناسب‌تر است که طیف وسیع‌تری از مخاطبان، گروه‌های سنی مختلف و روش‌های به روزتری را به کار گرفته باشد. 

عضویت در کانال تلگرام