مقاله‌ها و نوشته‌های روانشناسی رشد

این صفحه منبعی برای «مقاله‌ها و نوشته‌های روانشناسی رشد» است. چنانچه پیشنهادی برای مقاله‌ها و نوشته‌های روانشناسی رشد دارید به ما بگویید.

چرا لمس و‌نوازش کودکان اهمیت دارد؟

چرا لمس و‌ نوازش کودکان اهمیت دارد؟

نوازش اهمیت دارد. انسان‌ها به ویژه در دوره‌ی نوزادی برای رشد بهینه احساسی، فیزیکی و شناختی به نوازش نیاز دارند. لمس و نوازش روزانه نقش مهمی در رشد اولیه‌ی مغز کودک دارد. فقدان نوازش حتی می‌تواند باعث مرگ نوزادان شود. برخی کارشناسان بر این باورند که چهره نرم، گرد و جذاب نوزادان برای ترغیب مراقبان به نوازش تکامل یافته تا این نیاز‌شان برای بقا بر‌آورده شود. مراقبان با درک نقش حیاتی نوازش در رشد کودک و با به کار بردن نوازش سودمند در شرایط مناسب، می‌توانند کیفیت زندگی کودکان را بهبود بخشند.

معرفی بسته اشاره‌ ورزی با نوزادان و نوپایان - بخش پایانی

معرفی بسته اشاره‌ ورزی با نوزادان و نوپایان - بخش پایانی

روش‌ها و الگوهای پیشنهادی برای اشاره‌ ورزی

همه خانواده‌ها بدون استثنا به طور خودآگاه یا ناخودآگاه از شش ماهگی به بعد با کودک خود با زبان اشاره سخن می‌گویند. درخواست‌هایی مانند، سرسری کردن، دس دسی کردن، نانای کردن و پرسش‌هایی مانند چشمات کو؟ دهان ات کو؟ موی ات کو؟ و پاسخ‌هایی که از کودک می‌گیرند همه در چارچوب زبان اشاره طبیعی قرار دارد. در ادامه این مقاله روش‌ و الگوهایی برای اشاره‌ ورزی ارائه می‌دهیم.

مشاهده فیلم راهنما

آشنایی با بسته‌های اشاره‌ورزی، تدوین آقای محمدهادی محمدی

یادگیری از راه حواس پنجگانه در کودکان

یادگیری از راه حواس پنجگانه در کودکان

هر انسان سالمی دارای ۵ حس اصلی بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه است. انسان از راه این حواس می‌تواند با جهان پیرامون خود ارتباط برقرار کند و از آغاز تولد به کنجکاوی‌هایش نسبت به محیط پیرامون پاسخ بدهد. ما با یک حس، تجربه نمی‌کنیم، در برخورد با یک واقعیت بیرونی، تمام حواس ما با هم کار می‌کنند تا تصویری کلی و جامع را از آن پدیده برای ما ایجاد کنند. یادگیری زمانی رخ می‌دهد که ذهن بتواند اطلاعات دریافتی از تمام حواس را جمع‌آوری کند و با آن‌چه پیش از این، تجربه کرده است مقایسه نموده و ارتباط برقرار کند. هرچه حس‌های درگیر در رویارویی با رخ‌دادها بیش‌تر باشند، دریافت ذهن از آن‌ها معنادارتر و مفیدتر است. کودکان از آغاز تولد در یادگیری با هر پنج حس فعال هستند اما آن‌ها هنوز یاد نگرفته‌اند که در دریافت اطلاعات، انتخاب کنند و برخی دریافتی‌های غیرضروری را حذف کنند. آ‌ن‌ها به همه چیز علاقه دارند. بنابراین با تمام حواس خود و با تمرکز بیش‌تری با رویدادها و اشیا روبه‌رو می‌شوند. این امر باعث می‌شود که آن‌ها بیش‌تر در زمان حال زندگی کنند و وجودشان در لحظه متوجه یک مسئله باشد، چیزی که با بالا رفتن سن کم‌رنگ می‌شود و یادگیری افراد را دچار مشکل می‌کند.

چه بایدها و نبایدهایی را در اتاق کودک رعایت کنیم؟

چه بایدها و نبایدهایی را در اتاق کودک رعایت کنیم؟

سقف اتاق کودک را تزیین کنید

نوزادان بیشتر وقت خود را رو به پشت می‌گذرانند. پس چرا برای کوچولوی خود چیزی در نظر نگیرید که به آن نگاه کند؟ برای سقف از رنگی آرامش‌بخش استفاده کنید و همچنین با نقاشی دیواری یا عکس برگردان اتاق کودک خود را زیبا کنید.

بازی و اسباب بازی – مناسب برای کودکان 0 تا 8 سال

بازی و اسباب بازی – مناسب برای کودکان ۰ تا ۸ سال

نکات کلیدی

  • مهم‌ترین ‌بخش بازی کودکان اسباب بازی‌ها هستند.
  • بازی‌هایی که در آن شما با کودک و اسباب بازی‌ش همراه هستید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.
بازی درمانی چیست و چه اثری بر کودکان دارد؟

بازی درمانی چیست و چه اثری بر کودکان دارد؟

بازی، راهی برای ابراز احساسات و نمود شخصیت کودک است. درمان‌گران اختلال‌های کودکان، با تماشای بازی کودکان می‌توانند به مشکلات شخصیتی و خلقی کودک و هم‌چنین میزان بهره‌ی هوشی و وجود یا عدم وجود اختلال یادگیری در او پی ببرند.

عوارض لیسپ برای کودک - بخش دوم

عوارض لیسپ برای کودک - بخش دوم

 بسیاری از خانواده‌ها ممکن است به لیسپ کودک اهمیت ندهند به ویژه اگر در درک صحبت‌هایش مشکلی نداشته باشند. برخی خانواده‌ها نیز لیسپ کودک خود را مزیتی برای او می‌دانند. برای آن‌ها لیسپ، کودک‌شان را شیرین‌تر می‌نماید.

نقش بازی در یادگیری کودکان پیش دبستانی

نقش بازی در یادگیری کودکان پیش دبستانی

اهمیت یادگیری در دوران کودکی، در هدف دوم از چشم‌انداز توسعه‌ی پایدار گنجانده شده است. این بند تعیین می‌کند که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، «همه دختران و پسران، به دوران کودکی مطلوب و مراقبت و آموزش پیش از دبستان دسترسی داشته باشند تا برای آموزش در دبستان آماده شوند.»

اختلال گفتاری لیسپ (Lisp) در کودکان - بخش اول

اختلال گفتاری لیسپ (Lisp) در کودکان - بخش اول

لیسپ نوعی اختلال گفتاری است که بسیاری از ما در طول زندگی با آن روبه‌رو شده‌ایم. حدود ۲۳ درصد از افراد در زندگی خود به لیسپ دچار می‌شوند. کودکان در سال‌های ابتدایی زندگی در توانایی‌های گفتاری و زبانی مهارت می‌یابند اما ممکن است در این روند نقص و اختلالی به وجود بیاید.

اختلال پردازش شنوایی(APD) در کودکان: نشانه‌ها، تشخیص و درمان

اختلال پردازش شنوایی(APD) در کودکان: نشانه‌ها، تشخیص و درمان

اختلال در پردازش شنوایی(APD) می‌تواند در توانایی یادگیری کودکان تأثیر بگذارد. افراد مبتلا به این اختلال، در شنوایی خود مشکلی ندارند و قدرت شنیدن صداها در این افراد مانند دیگران است. در این اختلال، ساز وکارهای مغز در پردازش صداهایی که از گوش به مغز می‌رسد، دچار مشکل شده.

نگاهى به نقش بلندخوانى و كتاب‌خوانی در رشد و تحول ذهن كودكان

نگاهى به نقش بلندخوانى و كتاب‌خوانی در رشد و تحول ذهن كودكان

چشم ذهن كودك

کودکان در فرآیند رشد به دستاوردی مهم در حوزه شناخت و به ویژه شناخت اجتماعی دست می‌یابند. این دستاورد، آگاهی آنان از مفهوم «ذهن» و کارکرد آن نزد خود و دیگران است. چنین دستاوردی به این دلیل مهم است که ذهن عالی‌ترین عنصر وجودی انسان و توانمندی‌های برآمده از آن فصل ممیز انسان از موجودات دیگر است.

چرا کودک من از رویارویی با پزشک می‌ترسد؟

چرا کودک من از رویارویی با پزشک می‌ترسد؟

همه‌‌ی ما در کودکی ترس از پزشک، بیمارستان یا مطب را تجربه کرده‌ایم. اکنون که خودمان فرزند داریم، حتما این ترس و اضطراب را در فرزند خود طبیعی می‌دانیم. بسیاری از کودکان، وقتی به مطب پزشک می‌روند، دچار ترس و اضطراب می‌شوند. پژوهش‌گران برای ترس کودکان دلیل‌های بسیاری را برشمرده‌اند:

اختلال در ادا کردن صداها در کودکان

اختلال در ادا کردن صداها در کودکان

برای کودکان ممکن است یادگیری بیان صحیح واژه‌ها دشوار باشد. این اتفاق در واقع بخشی از فرآیند رشد آن‌هاست. با گذشت زمان، مهارت‌های گفتاری آن‌ها رفته رفته بهتر می‌شود. کودکان در هر سنی در بیان واژه‌های خاصی تسلط پیدا می‌کنند.

رشد پیش‌زبانی کودک و بازی: کودکان با بازی می‌آموزند!

رشد پیش‌زبانی کودک و بازی: کودکان با بازی می‌آموزند!

کودکان با بازی کردن می‌آموزند و شما با شناخت مهارت‌های پیش‌زبانی و بازی‌های گوناگون، می‌توانید به رشد مهارت‌های شناختی و زبانی کودک کمک کنید.

چگونه برای جنین، در رحم موسیقی پخش کنیم؟

چگونه برای جنین، در رحم موسیقی پخش کنیم؟

از زمانی‌که جنین در رحم مادر است حس شنوایی او نیز شکل می‌گیرد. به‌طور کلی، جنین با تکان خوردن و تند و کُند شدن ضربان قلب به صداهایی که از بیرون می‌شنود، واکنش نشان می‌دهد.

اختلال پردازش زبان در کودکان - بخش دوم

اختلال پردازش زبان در کودکان - بخش دوم

تشخیص اختلال پردازش زبانی

اختلال پردازش زبان در کودکان - بخش اول

اختلال پردازش زبان در کودکان - بخش اول

شاید همه‌‌ی ما این تجربه را داشته باشیم که در میانه یک سخنرانی یا گفت‌وگو، واژه‌ای را فراموش کرده‌ایم. واژه‌ای که به اصطلاح «نوک زبان‌مان بوده» اما هرچه تلاش کردیم آن را به یاد نیاوردیم. این اتفاق برای همه رخ می‌دهد. در هنگام حرف زدن، ذهن ما در حرکت و سیر مداوم است. مغز ما در جست‌وجوی مداوم برای یافتن مفاهیم و واژه‌های مناسب است. اما گاهی این زنجیره قطع می‌شود و ما در یک‌جا متوقف می‌شویم. به گونه‌ای که ذهن ما هرچه تلاش می‌کند واژه‌ی مناسب را بیابد، نمی‌تواند.

بررسی تأثیر کتاب‌های داستانی بر تقویت کارکردهای اجرایی مغز کودکان

بررسی تأثیر کتاب‌های داستانی بر تقویت کارکردهای اجرایی مغز کودکان

شاید بیش‌تر بزرگ‌سالان از کودکان انتظار داشته باشند که آن‌ها بتوانند بر هیجان‌های‌شان مسلط شوند، واکنش‌های هیجانی‌شان را مهار کنند، برای دستیابی به هدف‌های‌شان، با پیش‌بینی خطرهای پیش رو، برنامه‌ریزی و مسائل را حل کنند و بر مشکلات چیره شوند.

چرا داشتن دوست برای کودک مهم است؟

چرا داشتن دوست برای کودک مهم است؟

همه ما خواهان خوش‌بختی فرزندان‌مان هستیم، ولی تا چه اندازه در این کار می‌توانیم مؤثر باشیم؟

چگونه به بچه‌ها برای یادگیری انگیزه بدهیم؟

چگونه به بچه‌ها برای یادگیری انگیزه بدهیم؟

شما همه تلاش‌تان را می‌کنید برای این که دخترتان به‌موقع در درس تنیس حاضر شود، ولی متوجه می‌شوید که او بسیار مردد است.

سرانجام به زمین تنیس می‌رسید و در آن‌جا به نداشتن انگیزه در او پی می‌برید. او تمرین‌ها را با بی‌میلی انجام می‌دهد. وقتی که به خانه برمی‌گردید، او می‌گوید: «من هرگز نمی‌توانم تنیس یاد بگیرم.» شاید با خودتان بگویید: «این را دیگر چگونه باید حل کنم؟»

خطر گفتن «مراقب باش» به کودکان

خطر گفتن «مراقب باش» به کودکان

هر زمان که کودکان برای بازی کردن یا انجام دادن کاری از خانه خارج می‌شوند، والدین احساس می‌کنند باید امنیت آن‌ها را تضمین کنند. به‌طور غریزی، به کودکان گفته می‌شود: «مراقب باشند.» والدین با این کار می‌خواهند حس احتیاط را به کودکان القا کنند تا آن‌ها آسیب نبینند.

پرورش مهارت‌های حرکتی در خردسالان

پرورش مهارت‌های حرکتی در خردسالان

هنگامی‌که فرزندتان مهارت‌های پایه‌ای راه رفتن را یاد گرفت، گام بعدی، پرورش مهارت‌هایی برای حفظ تعادل هنگام راه رفتن و ثبات در ایستادن و تنظیم شتاب در حرکت کردن است.

این مرحله برای برخی مادرها و پدرها دشوار است. این بخشی از مرحله‌ای است که کودک خردسال آرام‌آرام مستقل‌تر می‌شود و دورهٔ نیاز به شما برای انجام دادن همهٔ کارها، پایان می‌یابد.

لکنت زبان در کودکان، نشانه‌ها و درمان آن

لکنت زبان در کودکان، نشانه‌ها و درمان آن

لکنت زبان نوعی اختلال گفتاری است که در آن، کودک به طور مکرر و پایدار در ادا کردن واژه‌ها و گفتن جمله‌ها چه در آغاز آن، چه در ادامه و یا در پایان آن دچار مشکل می‌شود. افرادی که لکنت زبان دارند، می‌دانند چه می‌خواهند بگویند ولی در ادای آن مشکل دارند. برای مثال آن‌ها ممکن است یک واژه یا بخشی از آن یعنی هجا، هم‌آوا(هم‌خوان) یا خودآوا(واکه)یش را تکرار کنند یا ادا کردن آن برای‌شان زمانی بیش‌تر از حد معمول طول بکشد. یا ممکن است هنگام حرف زدن مکث کنند چون به واژه، هم‌آوا یا خودآوایی رسیده‌اند که ادای آن برای­شان مشکل است.

تأثیر سودمند بازی‌های پدر-فرزندی در به‌دست‌آوردن توانایی مهار احساس‌ها در کودکان

تأثیر سودمند بازی‌های پدر-فرزندی در به‌دست‌آوردن توانایی مهار احساس‌ها در کودکان

بازی‌های فیزیکی پدر-فرزندی در خردسالی، در روند بالندگی کودک و هنگام رفتن به مدرسه، در زندگی او تاثیر سودمندی دارد. این بازی‌ها به کودک برای یادگیری روش مهار احساس‌ها کمک می‌کند. بر پایهٔ یافتهٔ پژوهشی تازه، کودکانی که در خردسالی با پدران خود بازی کرده‌اند، احساس‌ها و رفتارشان را آسان‌تر مدیریت می‌کنند. بهره‌مندی از این توانایی، با بالندگی کودک و در هنگام مدرسه، در زندگی او تأثیر سودمندی دارد.

بازتاب داستان‌ها و قصه‌ها در مغز کودک؛ نگاهی به سیستم آینه‌ای مغز و پیوند آن با کتاب‌خوانی کودکان

بازتاب داستان‌ها و قصه‌ها در مغز کودک؛ نگاهی به سیستم آینه‌ای مغز و پیوند آن با کتاب‌خوانی کودکان

علم عصب‌شناسی در دهه ۱۹۹۰ عرصه کشف بزرگی بود: «جیاکومو ریزولاتی»(Giacomo Rizzolatti)، عصب‌شناس ایتالیایی و همکارانش در «دانشگاه پارما» نشان دادند هنگامی‌که میمونی حرکت میمون دیگر را می‌بیند، مجموعه‌ای از سلول‌ها یا یاخته‌های عصبی (نورون‌ها) در مغز او فعّال می‌شود تا کار او را تقلید کند. یعنی وجود این سیستم عصبی موجب می‌شود تا میمون هم‌زمان حرکتی را که می‌بیند، بتواند انجام دهد و سپس «شبیه‌سازی درونی» (simulation) کند.

کودک، کتاب و زبان‌آموزی؛ نگاهی به نقش کتاب‌خوانی در رشد زبانی کودک با بازخوانی آراء «نوام چامسکی»

کودک، کتاب و زبان‌آموزی؛ نگاهی به نقش کتاب‌خوانی در رشد زبانی کودک با بازخوانی آراء «نوام چامسکی»

زبان از پُردامنه‌ترین و مناقشه‌برانگیزترین مباحث در علوم شناختی و در نزد زبان‌شناسان است. «نوام چامسکی» (۱) – زبان‌شناس نامداری که او را «پدر زبان‌شناسی نوین» می‌دانند - در پژوهش‌های خود از دهه ۱۹۶۰ تاکنون، جزو کسانی است که فصلی نو در عرصهٔ زبان‌شناسی گشوده است.

پدیده‌ی جهانی شب دوم پس از تولد

پدیده‌ی جهانی شب دوم پس از تولد

بهداشت مادر و نوزاد - جستار یک

«شیرین ابراهیمی پارسا» از همکاران و مترجمان «کتابک» و «آموزک» است. او دانش‌آموخته مامایی، مترجمی زبان انگلیسی و زبان‌شناس ایرانی است، و اکنون در کانادا زندگی می‌کند. به سبب این که او مادر است و تجربه‌های مادری برای او همواره با پژوهش و دانستن همراه بوده، علاقه دارد این تجربه‌ها را با دانش روز بیامیزد و آن‌ها را با مادران فارسی زبان درمیان بگذارد.

چند نکته درباره‌ی وسیله‌هایی که نوزادان و نوپاها استفاده می‌کنند

چند نکته درباره‌ی وسیله‌هایی که نوزادان و نوپاها استفاده می‌کنند

این روزها متخصصان کار با کودک، پافشاری دارند به پدرها و مادرها بیاموزند نیازی نیست نوزاد و کودک‌شان پیوسته در وسیله‌ای مانند نی‌نی‌لای‌لای، تخت‌خواب و کریر، کیسه خواب، روروَک و ...، گذاشته شود. این شگردِ کارخانه‌های سازنده‌ی وسایل بچه است که به پدرها و مادرها بقبولانند در فلان سن باید کودک‌شان را در فلان وسیله بگذارند.

تامی تایم (زمان قرار گرفتن نوزاد روی شکم)

تامی تایم (زمان قرار گرفتن نوزاد روی شکم)

بهداشت مادر و نوزاد

«شیرین ابراهیمی پارسا» از همکاران و مترجمان «کتابک» و «آموزک» است. او دانش‌آموخته مامایی، مترجمی زبان انگلیسی و زبان‌شناس ایرانی است، و اکنون در کانادا زندگی می‌کند. به سبب این که او مادر است و تجربه‌های مادری برای او همواره با پژوهش و دانستن همراه بوده، علاقه دارد این تجربه‌ها را با دانش روز بیامیزد و آن‌ها را با مادران فارسی زبان درمیان بگذارد.

موسیقی عاملی مهم در رشد کودک و روابط والد و فرزند

موسیقی عاملی مهم در رشد کودک و روابط والد و فرزند

به‌تازگی مقاله‌های فراوانی در مجله‌های علمی منتشر شده است که اشاره به گسترهٔ وسیعی از تأثیرهای چشم‌گیر یادگیری و گوش دادن به موسیقی، بر رشد مغزی کودکان و بزرگ‌سالان دارند.

بازی در فضای باز و اهمیّت آن در تندرستی خردسالان

بازی در فضای باز و اهمیّت آن در تندرستی خردسالان

تغییرهایی که به‌تازگی در جامعه‌ها رخ داده، بر عادت‌های کودکان نیز مؤثر بوده است. مدّتِ بازی کودکان در بیرون از خانه کم شده‌است، و آنان به زندگی کم‌تحرک روی آورده و از زندگی طبیعی دور شده‌اند. با توجه به اهمیّت بازی‌های بیرون از خانه برای رشد طبیعی و تندرستی خردسالان، پروژه‌ای برپایه «محیط بیرون از خانه»، تعریف و برروی گروهی از خردسالان در یک مرکز آموزشی کودکان در کشور پرتغال انجام شد.

روز مسئولیت شما در کودکستان خانگی

روز مسئولیت شما در کودکستان خانگی

سرپرستی کودکان خردسال

برنامه‌ریزی قبلی

سودمندی‌های موسیقی در رشد کودک

سودمندی‌های موسیقی در رشد کودک

آواز و موسیقی نقش مهمی در فرهنگ ما انسان‌ها دارند. موسیقی در بسیاری از جنبه‌های زندگی ما مانند تئاتر، تلویزیون، فیلم و سینما، آیین‌ها، تعطیلات، جشن‌ها و مراسم‌های دولتی و نظامی حضور دارد. موسیقی در خانه بخشی از فرهنگ خانوادگی ما می‌تواند باشد، بخشی طبیعی از تجربه‌های هر روزهٔ ما.

آسان کردن مسأله جدایی در کودکستان خانگی

آسان کردن مسأله جدایی در کودکستان خانگی

برخورد مادر

راهکارهایی عملی برای غلبه بر لکنت زبان

راهکارهایی عملی برای غلبه بر لکنت زبان

بیست‌ و دوم اکتبر روز جهانی آگاهی در مورد لکنت زبان است. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این اختلال گفتاری رنج می‌برند. مارتین زومر، متخصص نورولوژی، یکی از آنهاست. او راهکاریی عملی برای غلبه بر لکنت‌زبان دارد.

آن‌چه علوم اعصاب درباره آموزش خواندن می‌گوید: پاسخی به «جودی ویلیس»

آن‌چه علوم اعصاب درباره آموزش خواندن می‌گوید: پاسخی به «جودی ویلیس»

«آموزک» از این پس، موضوعهایی دربارهٔ خواندن و نوشتن و ارتباط آن با مغز کودک را بیش از گذشته به زبان فارسی ارائه می‌کند تا جامعه فارسی زبان، از چگونگی این بحثها در جهان امروز دانش آگاهی یابند. این مقاله دیدگاه دو متخصص را دربارهٔ دیدگاه متخصص دیگر آشکار میکند. دوستداران چنین موضوع‌هایی، این گفت‌وگوها را در نشانی اینترنتی www.amoozak.org می‌توانند دنبال کنند.

مشکلات روزهای اول در کودکستان خانگی

مشکلات روزهای اول در کودکستان خانگی

پیش از آن‌که کودک با آسودگی به تفریح بپردازد و از گروه سرگرمی لذت ببرد با دو مانع بزرگ روبه‌رو است. نخست آن‌که باید با دنیای جدیدی که شامل ۳ یا ۴ خانه جدید، مادرانی جدید، کودکان جدید و تجربه جدید بودن در گروه است، دست و پنجه نرم کند.

اتاق بازی در کودکستان خانگی

اتاق بازی در کودکستان خانگی

اهمیت اتاق بازی و شیوه آراستن آن

 نیازهای اولیه کودک در کودکستان خانگی

نیازهای اولیه کودک در کودکستان خانگی

توالت رفتن کودکان

چگونه کودکستان خانگی تشکیل دهیم؟

چگونه کودکستان خانگی تشکیل دهیم؟

تعداد کودکان

ویژگی‌های کودکان ۳ و ۴ ساله در کودکستان خانگی

ویژگی‌های کودکان ۳ و ۴ ساله در کودکستان خانگی

کودکان سه یا چهار ساله ویژگی‌هایی دارند که دانستن آن‌ها، مادر مسئول را در اداره گروه سرگرمی یاری می‌کند. در این جا یادآور می‌شود که فهرست زیر برای همه کودکان یکسان نیست.

بازی کودکان در کودکستان خانگی

بازی کودکان در کودکستان خانگی

برای بیشتر بزرگسالان واژه بازی هم‌معنی است با آسودگی و بی‌خیالی، یا فعالیتی در مقابل کار و گرفتاری‌های زندگی. در حالی که برای کودکان بازی یعنی بخش مهم و جدی زندگی که شامل یادگیری، تمرین و آزمایش و در حقیقت همان کار می‌شود.

کودکستان خانگی چیست؟

کودکستان خانگی چیست؟

هنگامی‌که چهار یا پنج کودک پیش‌دبستانی با برنامه از پیش تعیین شده در خانه یکی از کودکان جمع می‌شوند و هر بار یکی از مادران سرپرستی آنان را به عهده می‌گیرد، یک کودکستان خانگی تشکیل می‌شود.

برای بچه‌ها به‌جای تبلت بیلچه بخرید

برای بچه‌ها به‌جای تبلت بیلچه بخرید

«یادگیری شخصی» شیوه‌ای از آموزش است که این روزها بین طرفداران تکنولوژی محبوبیت زیادی دارد. آن‌ها می‌گویند برای بچه‌ها رایانه‌ای شخصی تهیه کنید و رهایشان کنید در اینترنت تا هر چه خودشان می‌خواهند و هر طور که خودشان دوست دارند بیاموزند. اما پشت این شیوه آموزش خطای فلسفی بزرگی نهفته است: اینکه همه‌چیز را می‌شود با چشم آموخت. در حالی که مرلوپونتی به ما آموخته است ما نه‌فقط با چشم، بلکه با تمام بدنمان می‌آموزیم.

تحول مفاهیم کودکی و آسیب‌های تکنولوژی مدرن

تحول مفاهیم کودکی و آسیب‌های تکنولوژی مدرن

نیل پست من منتقد، نویسنده، نظریه پردازارتباطات و استاد علوم و رشته‌های مرتبط در دانشگاه نیویورک بوده است. در دانشگاه ایالتی نیویورک و دانشکاه ایالتی کلمبیا تحصیل کرده بود. ج

عضویت در کانال تلگرام