مقاله‌ها و نوشته‌های پداگوژی آموزش خلاق

این صفحه منبعی برای «مقاله‌ها و نوشته‌های پداگوژی آموزش خلاق» است. چنانچه پیشنهادی برای مقاله‌ها و نوشته‌های پداگوژی آموزش خلاق دارید به ما بگویید.

args['0'‎]);‎ print $current->description;‎ ?‎>
یوریتمی درمانی و تسکین دردها با نگاهی به آموزه‌های رودولف اشتاینر

یوریتمی درمانی و تسکین دردها با نگاهی به آموزه‌های رودولف اشتاینر

یکی از غیرمعمول‌ترین هنرهایی که در مدرسه والدروف تدریس می‌شود، یوریتمی است. حتی خانواده‌هایی که فرزندانشان مدت‌ها تحت این آموزش‌ها قرار گرفته‌اند، در توضیح دادن آن دچار مشکلاتی هستند. بعضی وقت‌ها گفتن اینکه چه چیزی نیست، ساده‌تر است. دُلُرس کافمن می‌گوید: «یوریتمی رقصیدن نیست، باله و پانتومیم یا وشتگری [۱]هم نیست.» رودولف اشتاینر که این هنر را در اوایل قرن بیستم به راه انداخت، آن را «گفتار مرئی یا آهنگ دیدنی» نام‌گذاری می‌کند. خانم کافمن بیان می‌کند در یوریتمی، بدن انسان تبدیل به‌نوعی ابزار موسیقایی می‌شود که حرکاتی را که توسط ارگان‌های حنجره، ریه‌ها، سقف دهان، زبان و لب‌ها تولید می‌شود را تقلید می‌کند.

رویکرد آموزشی‌ های‌اسکوپ

رویکرد آموزشی‌ های‌اسکوپ

شیوه آموزشی«های اسکوپ» (scope ـHigh) یک رویکرد آموزشی نوین ویژه کودکان ۳ تا ۶ سال است که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از متخصصان علوم رفتاری و آموزشی قرار گرفته است.

علم وهنرتعلیم وتربیت (پداگوژی)

علم و هنرتعلیم وتربیت (پداگوژی)

مدرسه‌ای که در آن دانش آموزان بدون هیچ اجبار و با میل درونی و آگاهی از نتیجه تلاششـان، در مسـیر یادگیری و پرورش فضایل اخلاقی و تربیتی قدم برمیدارند، مدرسه ایده آلی است که شاید هر معلمی آرزوی آن را دارد و به همین سبب است که معلمان برای ایجاد انگیزه حرکت و آفرینش موقعیت‌های مناسب یاد دهی-یادگیری از هیچ تلاشـی مضایقه نمی‌کنند. بر این اساس، انگیزش دانش آموزان از جمله مؤلفه‌های کلیدی در آموزش و پرورش به شمار می‌رود و خودانگیزی و ایجاد زمینه‌های پرورش میل درونی یادگیرندگان به حرکت در مسیر تکامل خود، جایگاه ارزندهای دارد. 

سرگذشت جنبش مونته سوری

مؤلف: گیتا موللی

کودک تنها از راه تجربه محیط پیرامون خویش است که در رشد و تحول می‌یابد؛ و ما تجربه را کار با کودک می‌نامیم.

در حدود ۱۳۰ سال پیش، زنی متولد شد که از بسیاری جنبه‌ها جلوتر از زمان خود حرکت می‌کرد. ماریا مونته سوری ۱ در سال ۱۸۷۰ در شهر چیار اوال ۲ در استان انکونای ۳ ایتالیاتولد شد. هنگام فرغ التحصیلی‌اش در سال ۱۸۹۶، وی نخستین زن ایتالیایی بود که موفق بع اخذ درجه پزشکی شده بود. پس از آن به کار در کلینیک روان درمانی رم ۴ پرداخت و به تدریج به آموزش و درمان کودکان دارای نیازهای وه علاقه‌مند شد. وی سال‌ها در این زمینه می‌نوشت و سخن می‌گفت. در ۲۸ سالگی به مدیریت مدرسه ویژه کودکان ناتوان-آهسته منصوب شد و آموزش‌های آنان را در محیط غنی آموزش با تکیه بر همه حواس و روش‌های تجربی دستی ۵ آغاز کرد.

تلفیق کودکان استثنایی، عنصر اصلی کلاس‌های مونته سوری

تلفیق کودکان استثنایی، عنصر اصلی کلاس‌های مونته سوری

نویسنده: گیتا موللی

در شماره گذشته مطالبی در ارتباط با زندگینامه مونته سوری، فلسفه آموزش، مواد آموزشی و روش او نگاشته شد. چنانچه در شماره پیش آمد روش مونته سوری مبتنی بر تعامل بین کودکان، مواد آموزشی مناسب و به‌ویژه مربیان است که این مربیان برنامه‌هایی طراحی می‌کنند و محیط را برای برآوردن نیازهای مشاهده شده افراد، تسهیل می‌کنند هدف اصلی برنامه مونته سوری این است که به هر کودک کمک کند تا در همه حیطه‌های زندگی برسد و در همه عمر یک"یادگیرنده"باشد. در این شماره مطلبی آورده می‌شود که معطوف به حوزه کودکان استثنایی بوده و ضمن تأکید بر لزوم تلفیق کودکان استثنایی در کلاس‌های تلفیقی کودکان استثنایی در کلاس‌های عادی، راهکارهای جالبی برای آموزش کودکان ارایه شده است.

سیری در اندیشه‌های پیاژه

ترجمه: علی پیرنیا

آگاهی ما از دنیای کودک، به هنگامی که او هنوز به مدرسه نرفته است، در نحوه تربیت و آشنایی با چگونگی آموزش و پرورش او کمک مؤثری می‌کند. برای ورود به این دنیای پر از اسرار بهتر است که در کارها و تحقیقات ژان پیاژه، روانشناس مشهور سویسی، تعمق کنیم. او بیش از چهل سال از عمر خود را صرف مطالعه و تجربه و تحقیق کرده و بالاخره در چگونگی تفکر و رشد ذهنی کودکان اطلاعاتی به دست آورده است. مسلم این است که در کار درک و شناسایی و یادگیری آثار او اشکالاتی وجود دارد که باید به طریقی برطرف شود.

نگاهی به نظریه تحولی پیاژه

نویسنده: پرویز شریفی درآمدی

نظریه پردازی پایه تحول علم است. به گفته پیاژه در تاریخ علوم وقتی نظریه‌ای جانشین نظریه‌ای می‌شود، بی‌آنکه بخواهد با نظریه قبلی متناقض باشد یا آن را از میدان براند، در ادامه پژوهش‌ها به حفظ خصوصیاتی از نظریه قبلی منتهی می‌شود که از حد پیش‌بینی شده فراتر است (منصور، دادستان، ۱۳۷۵). مثلاً ارشمیدس با کشف «قانون شناوری» نه تنها به لذتی وصف ناپذیر (بیان جملات Eureka, Eureka ـ یافتم، یافتم) دست یافت بلکه با بنا کردن یک فکر یا نظریه جدید، زمینه پدیدائی برخی دیگر از نظریه‌ها و مفاهیم بعدی را بوجود آورد.

ویگوتسکی میراث فراموش شده

  استاد: دکتر حسن احدی

دانشجوی دکتری: حسن علی ویسکرمی

لو ویگوتسکی در سال ۱۸۹۶ در یک خانواده یهودی طبقه متوسط به دنیا آمد، او دومین فرزند از هشت کودک خانواده بود. ویگوتسکی در ایام طفولیت، کودکی پیشرس بود. تعلیم و تربیت او به طور فنی صورت نگرفته بود. سال‌ها از وجود مربیان خصوصی برخوردار بوده و فقط در دوره دبیرستان به گیمنازیوم یهودی راه یافت. مربی خصوصی ویگوتسکی سولومان آشپز بود که در رشته ریاضی تحصیل کرده بود اما می‌توانست همه دروس را تدریس کند. علایق ویگوتسکی عمدتا به قلمرو علوم انسانی و اجتماعی معطوف بود. در شعر روسی، از آثار کلاسیک پوشکین و تئودور تیچیوف گرفته تا شاعر نو پرداز آلکساندر بلوک و بعدا در شعر بوریس پاسترناک خبره بود. وی به ویژه به نثر ایوان بانین علاقه داشت و بعدها رمان کوتاه «نفس آرام»، او را به عنوان نمونه عالی تعارض میان صورت و محتوا مورد استفاده قرار داد. نخستین علاقه ویگوتسکی به علوم اجتماعی به فعالیت وی در یک بحث باشگاهی مربوط می‌شود که توسط دانشجویان گیمنازیوم که به تاریخ و فرهنگ یهود علاقه مند بود تشکیل شده بود.

ویگوتسکی از نظریه تا کاربرد

استاد محترم: جناب آقای دکتر احدی

دانشجو: طاهره باغانی

  لوسیمینوویچ ویگوتسکی، درگومل، شهری بندری در روسیه غربی بزرگ شد. پدرش رئیس بانک و مادرش معلم بود، هر چند مادرش، بیشتر وقت خود را صرف پرورش هشت فرزند خود کرد. اعضای خانواده رابطه محبت آمیزی با یکدیگر داشتند، خصیصه ای که به ویگوتسکی نیز انتقال پیدا کرد. در روزگار نوجوانی، در میان دوستانش به «پرفسور کوچولو» معروف شده بود، زیرا دایما آن‌ها را به بحث‌های مختلف و فعالیت‌های خارق العاده فرا می‌خواند. ویگوتسکی همچنین به خواندن تاریخ، ادبیات و شعر عشق می‌ورزید. البته کوتیک، فریدگات و فریدگات (۲۰۰۸) تاکید می‌کنند که زمینه و فرهنگ یهودی تاثیر بیشتری از خانواده و آموزش بر ویگوتسکی داشته است.

مقایسه نظریه رشد شناختی پیاژه و نظریه اجتماعی فرهنگی ویگوتسکی

 استاد: دکتر حسن احدی

دانشجو: عبدالحسین فرهنگی

 

ویگوتسکی: 

وی جنبه‌های فرهنگی، تاریخی و اجتماعی را در رشد شناختی با اهمیت می‌داند. وی کارکردهای ذهنی را به دو دسته عمده تقسیم می‌کند 

  • کارکردهای نخستین ذهنی 
  • کارکردهای عالی ذهنی 

کارکردهای نخستین به توانایی‌های طبیعی و نااموخته انسان مانند توجه کردن، حس کردن وادراک کردن اشاره دارد. در جریان رشد و تحول این کارکردهای نخستین ذهنی تدریجا به کارکردهای عالی ذهنی یعنی حل مساله و تفکر تغییر می‌یابند که این تغییر عمدتا از راه تاثیر فرهنگ و در زمینه تاریخی اجتماعی میسر است. در واقع تبدیل روابط اجتماعی به کارکردهای ذهنی موجب رشد یا تحول شناختی می‌شود. البته این تبدیل نه به طور مستقیم بلکه از طریق یک واسطه یا علامت امکان پذیر می‌شود. 

مقایسه دیدگاه پیاژه و ویگوتسکی

 استاد: دکتر حسن احدی

دانشجوی کارشناسی ارشد: الهام راشدی

مقدمه

ژان پیاژه در ۹ آگوست ۱۸۹۶ درنوشاتل به دنیا آمد و در ۱۶ سپتامبر ۱۹۸۰ درژنو در گذشت. لئو سیمونویچ ویگوتسکی در ۵ نوامبر ۱۸۹۶ در اوشا (امروز به نام بلاروس می‌شناسند) به دنیا آمد و درتاریخ ۱۱ ژوئن ۱۹۳۴ در مسکو درگذشت. پیاژه و ویگوتسکی معاصر بوده‌اند و دریکسال متولد شده‌اند؛ اما برخلاف پیاژه که ۸۴ سال عمر کرد, ویگوتسکی در ۳۸ سالگی به دلیل بیماری سل درگذشت.

ایندو همراه جروم برونر پایه گذار تئوری شناخت گرایی بودند. طبق نظر آن‌ها انسان با یکسری امکانات یا ابزار خاص و درونی زاده می‌شود. او با کمک این ابزار ذاتی و درونی به مطالعه و بررسی پیرامون خود می‌پردازد و از محیط خود اطلاعات کسب می‌کند. اطلاعات کسب شده در مسیر تکاملی‌اش به مخزن دانش او تبدیل می‌شود. تجربه معنایی تازه در رویاریی با تجارب گذشته وانبار شده به یکسری تغییرات و تحولات ریشه ای می‌انجامد و دراین راستا زبان به فاکتوری تعیین کننده در رشد و زندگی اجتماعی فرد تبدیل می‌شود.

مروری بر دیدگاه‌های ویگوتسکی

 استاد: دکتر حسن احدی

دانشجوی دکترا : رضا رزاقی

در ششم ژانویه ۱۹۲۴ دومین کنگره روان عصب شناختی در لنینگراد تشکیل شد و ویگوتسکی مقاله ای تحت عنوان روش شناسی پژوهش‌های بازتاب شناختی و روانشناختی ارائه داد.او ضمن نقد مکتب بازتاب شناسی که دیدگاه مسلط آن زمان در روانشناسی شوروی بود، بر این نکته اشاره داشت که ذهن بدون رفتار وجود ندارد و رفتار بدن ذهن نیز وجود ندارد، چون هر دو یکی است.به نظر می‌رسد ارائه این مقاله اثر عمیقی بر شرکت کنندگان کنگره برجای گذاشت به طوری که از ویگوتسکی دعوت شد تا به اعضای جوان هیئت علمی مرکز جدید موسسه روانشناسی مسکو بپیوندد، موسسه ای که در سال ۱۹۱۲ توسط گئورکی چلپانف تاسیس شده بود.ویگوتسکی در ابتدای کار بر دو جنبه متمرکز بود، یکی اولویت بعد اجتماعی ذهن انسان و دیگری لزوم توجه روان شناسی به فرایندهای عالی ذهنی منحصر به انسان.

بررسی چگونگی تحول شناختی کودکان از دیدگاه ژان پیاژه‌

محمدمهدی میرلو

نظریه آموزشی لو ویگوتسکی

جعفر کاردان

نقد نظریه پیاژه (در سطح کاربستی)

  یعقوب شفیعی‌فرد

چکیده‌ای از نظریه شناختی پیاژه

زهرا سرمست

ناتوانی در یادگیری

ناتوانی در یادگیری

ماجرای  سارا
هنگامی که سارا به کلاس اول رفت، معلمش شروع به آموزش خواندن به او و همکلاسی‌هایش کرد. پدر و مادر سارا هنگامی که دریافتند سارا در یادگیری با مشکلات فراوانی روبرو است واقعا متعجب شدند. سارا بچه ای باهوش و علاقمند به یادگیری بود و در نتیجه، والدین او تصور می کرند که او به سادگی، خواندن و نوشتن را خواهد آموخت. اما اینگونه نشد. او نمی توانست حروف را تشخیص بدهد و یا آنها را با هم ترکیب کرده و کلمه بسازد.
مشکلات سارا در کلاس دوم نیز ادامه داشت. او هنوز نمی توانست بخواند، بعلاوه در نوشتن نیز مشکلات جدی داشت. مسئولین مدرسه، مادر سارا را فراخواندند تا از او برای سنجش و ارزیابی سارا جهت یافتن مشکل اجازه بگیرند، مادر سارا هم با این مسئله موافقت کرد. مدرسه، بررسی جامعی انجام داد و به این نتیجه رسید که سارا ناتوانی در یادگیری (Learning Disability – LD) دارد. پس از آن، سارا سریعاً شروع به دریافت کمک های خاص نمود.

قصه‌خوانی با تصاویر

قصه‌خوانی با تصاویر

ما انسان‌ها موجودات کنجکاوی هستیم. اگر چیز جالب توجهی ببینیم، می‌خواهیم از آن سر دربیاوریم یا اگر صدایی غیر عادی بشنویم، از خود می‌پرسیم صدا از کجاست؟ چون کودکان هر روز با تجربه‌های تازه روبه رو می‌شوند و پرسش‌های تازه‌ای برایشان پیش می‌آید که باید به آن‌ها پاسخ داده شود، کنجکاوتربه نظر می‌رسند. برای آماده کردن کودکان در نشست بلند خوانی کتاب، می‌توانید کنجکاوی طبیعی آن‌ها را تحریک کنید و علاقه‌شان را به داستان آن، از راه گفت وگو دربارهٔ تصاویر کتاب بر انگیزید. پیش از باز کردن کتاب، جلد آن را به کودکان نشان دهید، عنوان کتاب را بخوانید و از آن‌ها بپرسید بر پایهٔ آنچه می‌بینند، در مورد داستان کتاب چه فکر می‌کنند.

سپس، به آرامی بدون این که واژه‌ای را بخوانید، کتاب را صفحه به صفحه ورق بزنید و از آن‌ها دربارهٔ هر تصویری که می‌بینند، بپرسید.

عضویت در کانال تلگرام