آموزش حرف و به کودک + تصویر و ویدیو

آموزش حرف و با شعرهای کودکانه و تصاویری که برای کودکان آشنا هستند، تصاویری  که حرف و در آن‌ها بیشتر تکرار شده است و یادگیری را برای کودکان شیرین و آسان می‌کند و نیز استفاده از چیستان‌ واژه‌هایی از حرف و که به تقویت دایره واژگان کودک کمک می‌کند.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف و به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای و

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه «و» از گروه واک‌های هم‌آوای فارسی و از گروه واک‌های سایشی و رانش‌گاه آن لب‌دندانی است.پس از دمش واکی کوتاه و لرزش تارآواها، نوک زبان به دندان‌های پیشین پایین نزدیک می‌شود و دمش واکی به سوی کام پرتاب می‌شود.

روش نخست آموزش و، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی و

آموزش حرف و

روش دوم آموزش و، استفاده از اشیا

دومین روش آموزش حرف واو استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً و اول وانت یا و اول وان.

آموزش واو

آموزش حرف واو

روش سوم آموزش و، استفاده از روش لوباخ

سومین روش آموزش حروف الفبا ترکیب روش یک و دو است و برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

آموزش به روش لوباخ

آموزش به روش لوباخ

اموزش حرف واو

روش چهارم آموزش و، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش، آموزش حروف الفبا با شعر به کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف و شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف و در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

آموزش واو با شعر

اموزش حروف الفبا به کودکان

روش پنجم آموزش و، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

اموزش حروف الفبا با شعر

اموزش حروف الفبا به کودکان

جدول شکل‌های گوناگون حرف و

«و» از گروه نویسه‌های چهار ریختی است:

«و» ناچسبان اول مانند ورزش

«و» ناچسبان میانی مانند طاووس

«ـو» چسبان میانی مانند دیوار

«ـو» چسبان پایانی مانند دیو

«و» ناچسبان پایانی مانند گاو

نحوه نوشتن واو

نحوه نوشتن حروف الفبا

تصویرگران:

  • حدیثه قربان
  • کیوان اکبری
  • لیلا مدرسی
  • لیا خاچیکیان

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش حرف و

این ویدیوی آموزشی بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

ساده‌ترین روش آموزش حرف و برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
مقاله آموزش حرف و به کودکان با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی- تصویری نوشته شده است. در این مقاله از ساده‌ترین روش‌های آموزشی برای یادگیری حروف الفبای فارسی استفاده شده است. 

آموزش حرف و از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان می‌تواند با استفاده از روش‌های خلاقانه و نوین ارائه شود. کودکان دوست دارند با بازی، شعر، ویدیو آموزشی (کارتون) و ... مطالب را آموزش ببینند. در این مقاله می‌توانید به این روش‌ها دسترسی پیدا کنید.

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف و کمک می‌‌کند؟
آموزش حروف الفبا یکی از مهم‌ترین مسائل برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌هاست. آموزگاران و والدین با خواندن مقاله آموزش حرف ر به کودکان می‌توانند به روش‌های آموزشی معتبر دست پیدا کنند.
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on د., 05/03/2021 - 12:45