آموزش حرف ج به کودک + تصویر و ویدیو

آموزش حرف ج به کودک

روش‌هایی که در این صفحه معرفی می‌شود رویکردهایی خلاقانه و کودک محور برای آموزش آسان حرف ج به کودک است. ابزار استفاده از این روش‌ها تصاویر و اشعاری کودکانه هستند که یادگیری را برای کودک ساده می‌سازند.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف ج به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای ج

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه «ج» از گروه واک‌های هم‌آوای آمیخته است؛ در حقیقت از آمیخت دو واک «د» و «ژ» درست می‌شود ویژگی تنگ‌نایی دارد. حرکت زبان از نقطه بیخ دندان تا پیش‌گام نقش اصلی را در رانش این واک دارد. هنگام دمش واکی تارآواها نمی‌لرزند و با رسیدن به فضای دهان، میانه زبان به پیش‌کام می‌چسبد و سپس به بیرون رانده می‌شود.

روش نخست آموزش حروف ج، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی ج

تصویر حرف ج

روش دوم آموزش ج، استفاده از اشیا

دومین روش آموزش حروف الفبا با استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً ج اول جوجه یا ج اول جارو.

اموزش حروف الفبا با اشیا

آموزش حرف ج با اشیا

روش سوم آموزش ج، استفاده از روش لوباخ

سومین روش آموزش حروف الفبا به کودکان ترکیبی از دو روش پیشین است. برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

آموزش ج به روش لوباخ

اموزش حرف ج به روش لوباخ

روش لوباخ

روش چهارم آموزش ج، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش آموزش حرف ج استفاده از شعر برای آموزش الفبا به کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف ج شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف ج در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

اموزش با شعر

آموزش حروف با شعر

روش پنجم آموزش ج، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش آموزش حروف الفبا استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد. هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

اموزش حروف الفبا

آموزش حروف الفبا با عکس

جدول شکل‌های گوناگون واک ج

«ج» از گروه نویسه‌های چهار ریختی است:

«جـ» چسبان اول مانند جوراب

«ـجـ» چسبان میانی مانند نجار

«ـج» چسبان پایانی مانند برنج

«ج» ناچسبان پایانی مانند کاج

دیکته حرف ج

آموزش حرف ج

تصویرگران:

  • حدیثه قربان - انگاره‌های الفبایی الفباورزی
  • کیوان اکبری - انگاره‌های الفبایی فارسی آموز نخودی
  • لیلا مدرسی - انگاره‌های الفبایی چاپ نخست واژه‌نامه چسیتانی - تصویری
  • لیا خاچیکیان - انگاره‌های الفبایی چاپ نخست فارسی‌آموز ادبی

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش حرف ج

این ویدیوی آموزشی بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

پرسش و پاسخ

ساده‌ترین روش آموزش حرف ج برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
سایت آموزک، با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه نامه چیستانی- تصویری این مقاله را نوشته شده است. اگر به دنبال ساده‌ترین و معتبرترین منابع برای آموزش حرف ج هستید مطالعه این مقاله را از دست ندهید.
آموزش حرف ج از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
کودکان دوست دارند با بازی، شعر، داستان و ویدیو (کارتون) مطالب آموزشی را یاد بگیرند. برای دسترسی به روش‌های مختلف و متنوع آموزشی مقاله آموزش حرف ج را مطالعه کنید.
این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف ج کمک می‌‌کند؟
کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ همیشه به دنبال یادگیری بهتر و عمیق‌تر حروف الفبای فارسی هستند. در این مقاله با استفاده از روش‌های مبتکرانه و نوین حرف ج را آموزش داده‌ایم. مطالعه این مقاله باعث می‌شود شما به منابع معتبری دسترسی داشته باشید.

عضویت در کانال تلگرام