آموزش حرف ه در پایان واژه به کودک + تصویر و ویدیو

آموزش حرف «ه» در پایان واژگان با شعرها و تصاویر کودکانه.

استفاده از تصاویر واژگانی که حرف «ه» با صدای اِ در پایان آن‌ها آمده‌است.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف ه در پایان واژه به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای ه در پایان واژه

« ـ,» در پایان واژه مانند نامه، کوچه یکی از ریخت‌های نویسه فارسی است که نوسوادان را در شناخت و تفاوت بین این نویسه با ه دچار آشفتگی می‌کند. پس از دمش واکی کوتاه و لرزش تارآواها، زبان در میانه دهان و در حالت زیر و تخت قرار می‌گیرد و نوک زبان به نزدیک دندان‌های پیشین می‌رسند.لب‌ها در حالت نیمه‌باز و لب بالا دندان‌های پیشین بالا را می‌پوشاند و از لب پایین تاج دندان‌های پیشین پایین دیده می‌شود و تارآواها گویا هستند.

روش نخست آموزش ه در پایان واژه، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی ه، ـه

اموزش حرف ه پایان وازه

 

روش دوم آموزش ه در پایان واژه ، استفاده از اشیا

دومین روش اموزش استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً ه در پایان واژه لانه یا ه در پایان واژه در کلمه میوه و ...

آموزش حرف ه

ه- کسره

آموزش ه - کسره

اموزش ه - کسره

آموزش ه-کسره با عکس

آموزش ه آخر کلمه

اموزش حرف ه اخر کلمه

روش سوم آموزش ه در پایان واژه ، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش آموزش ه اخر کلمه به کودکان استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

اموزش ه-کسره

آموزش ه-کسره

جدول شکل‌های گوناگون حرف ه در پایان واژه

به دو گونه چسبان مانند «نامه» و ناچسبان مانند «کوزه» نوشته می‌شود.

نحوه نوشتن ه-کسره

نحوه نوشتن ه-کسره

تصویرگر:

  • لیلا مدرسی - انگاره‌های الفبایی چاپ نخست واژه‌نامه چسیتانی - تصویری

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

ساده‌ترین روش آموزش حرف ه در پایان برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
مقاله آموزش حرف ه در پایان به کودکان با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی- تصویری نوشته شده است. اگر دنبال مرجع تایید شده مناسب می‌گردید مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

آموزش حرف ه در پایان از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
آموزش حرف ه در پایان به کودکان می‌تواند از طریق شعر، نماکارت، ویدیو آموزشی (کارتون) و داستان باشد. در مقاله آموزش حرف ه در پایان به کودکان از تمامی روش‌های آموزشی نوین استفاده شده است. با مطالعه این مقاله می‌توانید به این روش‌های آموزشی دسترسی پیدا کنید.

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف ه در پایان کمک می‌‌کند؟
یادگیری حروف الفبای فارسی برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اول دبستان بسیار امری ضروری است. کودکان حق دارند از بهترین و جدیدترین منابع آموزشی بهره‌مند شوند. مطالعه مقاله آموزش حرف ه در پایان به کودکان را از دست ندهید.
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on ی., 05/09/2021 - 12:25