آموزش حرف پ به کودک + تصویر و ویدیو

برای آموزش حرف پ به کودکان می‌توان از تصویرها و شعرهایی بهره گرفت که در آن‌ها از کلمه‌هایی با حرف پ استفاده شده‌است.این ابزارها در قالب روش‌هایی آسان و کودکانه است برای استفاده والدین و آموزگاران تا آن‌ها بتوانند حرف پ را ساده‌تر و خلاقانه‌تر به کودکان بیاموزند.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف پ به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای پ

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه «پ» از گروه واک‌های هم‌آوا و رانش آن با گشودن لب‌ها و ترکش همراه است.هنگام دمش واکی، تارآواها نمی‌لرزند و با رسیدن به دهان، لب‌ها بسته و روی هم هستندو فشار دمش آن‌ها را می‌ترکاند.

روش نخست آموزش پ، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی پ

آموزش صدای پ

روش دوم آموزش پ، استفاده از اشیا

دومین روش استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً پ اول پرتقال یا پ اول پاک‌کن.

اموزش حرف پ

اموزش پ با اشیا

روش سوم آموزش پ، استفاده از روش لوباخ

سومین روش آموزش حروف الفبا ترکیب روش یک و دو است و برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

اموزش حروف به روش لوباخ

روش چهارم آموزش پ، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش آموزش حرف پ استفاده از شعر برای آموزش الفبا به کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف پ شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف پ در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

آموزش پ با شعر

روش پنجم آموزش پ، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش آموزش حروف الفبای فارسی استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

آموزش حروف با اشیا

اموزش حرف پ با وازه نامه

جدول شکل‌های گوناگون حرف پ

«پ» از گروه نویسه‌های چهار ریختی است:

«پـ» چسبان اول مانند پاکت

«ـپـ» چسبان میانی مانند تپل

«ـپ» چسبان پایانی مانند لامپ

«پ» ناچسبان پایانی مانند توپ

نحوه نوشتن حرف پ

طرز نوشتن حرف پ

 

تصویرگران:

  • حدیثه قربان
  • کیوان اکبری
  • لیلا مدرسی
  • لیا خاچیکیان

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش حرف پ

این ویدیوی آموزشی بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

ساده‌ترین روش آموزش حرف پ برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
مقاله آموزش حرف پ به کودکان با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی- تصویری نوشته شده است. کودکان پیش دبستانی و کلاس اولی‌ها نیاز به منبعی معتبر دارند تا حروف الفبای فارسی را آموزش ببینند. آموزک پیشنهاد می‌کند مطالعه مقاله آموزش حرف پ را از دست ندهید.

آموزش حرف پ از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
آموزگاران و والدین همیشه به دنبال معتبرترین منابع آموزشی برای یادگیری حروف الفبای فارسی هستندد. در این مقاله با استفاده از شعر، چیستان، نماکارت، ویدیو آموزشی (کارتون) حرف پ را به کودکان آموزش می‌دهد. 

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف پ کمک می‌‌کند؟
آموزش حروف الفبای فارسی یکی از اساسی‌ترین مسائلی است که والدین و آموزگاران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در مقاله آموزش حرف پ از روش‌های نوین و خلاقانه برای یادگیری استفاده شده است. برای آموزش کارآمدتر این مقاله را مطالعه کنید.
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on ی., 05/02/2021 - 13:17