آموزش حرف ی به کودک + تصویر و ویدیو

معلم‌ها و والدین می‌توانند برای آموزش حرف ی به کودکان از روش‌هایی خلاق و کودکانه بهره بگیرند تا با استفاده از تصاویر و شعرهایی که حرف ی در آن‌ها تکرار شده است یادگیری را برای کودکان آسان کنند.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف ی به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای ی

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه «ی» نیم‌وای فارسی است. بدین معنا که گاهی خودآوا یا صدادار و گاهی هم‌آوا یا بی‌صدا است. رانش‌گاه آن هم میان‌کام است. هنگام دمش واکی‌، تارآواها می‌لرزند و با رسیدن به فضای دهان بخش پسین زبان به پشت کشیده می‌شود و راه دمش را اگرچه تنگ می‌کند، اما نمی‌بندد و به بیرون رانده می‌شود.

روش نخست آموزش حرف ی، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی ی

آموزش صدای ی

روش دوم آموزش ی، استفاده از اشیا

دومین روش آموزش حرف ی استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً ی اول یخچال یا ی اول یخ.

آموزش حرف ی

آموزش ی با اشیا

روش سوم آموزش ی، استفاده از روش لوباخ

سومین روش اموزش حروف الفبا به کودکان ترکیب روش یک و دو است. برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

روش لوباخ

آموزش به روش لوباخ

اموزش حرف ی به روش لوباخ

روش چهارم آموزش ی، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش استفاده از شعر برای آموزش الفبا به کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف ی شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف ی در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

اموزش حرف با شعر

آموزش الفبا با شعر

روش پنجم آموزش ی، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش اموزش حروف الفبا استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

اموزش حروف با یخچال

آموزش الفبا با اشیا

جدول شکل‌های گوناگون واک ی

«ی» از گروه نویسه‌های چهار ریختی است:

«یـ» چسبان اول مانند یخ

«ـیـ» چسبان میانی مانند خیار

«ـی» چسبان پایانی مانند نی

«ی» ناچسبان پایانی مانند چای

طرز نوشتن حرف ی

دیکته حرف ی

تصویرگران:

  • حدیثه قربان - انگاره‌های الفبایی الفباورزی
  • کیوان اکبری - انگاره‌های الفبایی فارسی آموز نخودی
  • لیلا مدرسی - انگاره‌های الفبایی چاپ نخست واژه‌نامه چسیتانی - تصویری
  • لیا خاچیکیان - انگاره‌های الفبایی چاپ نخست فارسی‌آموز ادبی

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش حرف ی

این ویدیوی آموزشی بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

ساده‌ترین روش آموزش حرف ی برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
مقاله آموزش حرف ی به کودکان با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی- تصویری نوشته شده است. کودکان باید از بهترین منابع آموزشی برای یادگیری حروف الفبای فارسی استفاده کنند. آموزک به شما پیشنهاد می‌کند مطالعه این مقاله را از دست ندهید. 

آموزش حرف ی از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان می‌تواند از طریق روش‌های خلاقانه و نوین باشد مانند: استفاده از شعر، نماکارت‌های با کیفیت، ویدیو آموزشی (کارتون)، داستان و .... کودکان حق دارند از جدیدترین و بهترین منابع آموزشی بهره‌مند شوند. برای آموزش حرف ی به کودکان این مقاله را مطالعه فرمایید.

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف ی کمک می‌‌کند؟
معلمان و والدین همیشه دنبال بهترین و جدیدترین منابع آموزشی هستند تا بتوانند به کودکان با ساده‌ترین و مبتکرانه‌ترین روش‌ها حروف الفبای فارسی را یاد دهند. شما با خواندن این مقاله می‌توانید به این روش‌های آموزشی دست پیدا کنید و از آن‌ها بهره‌مند شوید. 
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on ش., 05/15/2021 - 15:37