آموزش حرف اِ به کودک + تصویر و ویدیو

آموزش حرف «اِ» با شعرها و تصاویر کودکانه از واژگانی که اِ در آن‌ها آمده است و یادگیری حرف اِ را برای کودک آسان می‌کند.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف اِ به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای اِ

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه «اِ» از گروه خودآواهای کوتاه است. پس از دمش واکی کوتاه و لرزش تارآواها، زبان در میانه دهان و در حالت زیر و تخت قرار می‌گیرد و نوک زبان به نزدیک دندان‌های پیشین می‌رسند. لب‌ها در حالت نیمه‌باز و لب بالا دندان‌های پیشین بالا را می‌پوشاند، از لب پایین تاج دندان‌های پیشین پایین دیده می‌شود و تارآواها گویا هستند.

روش نخست آموزش اِ، استفاده از نویسه

نخستین روش آموزش حروف الفبا آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی اِ

آموزش حروف الفبا

روش دوم آموزش اِ، استفاده از اشیا

دومین روش آموزش حروف الفبا با استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً اِ اول اِستخر یا ـِ در کلمه مِداد

آموزش حرف اِ

 

آموزش حروف با عکس

روش سوم آموزش اِ، استفاده از روش لوباخ

سومین روش آموزش حروف الفبا ترکیب روش یک و دو است و برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

اموزش حروف با تصاویر

اموزش حروف به روش لوباخ

روش چهارم آموزش اِ ، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش آموزش حرف «اِ» استفاده از شعر برای آموزش الفبا به کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف اِ شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف اِ در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

اموزش الفبا با شعر

اموزش حروف الفبا با شعر

روش پنجم آموزش اِ، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش آموزش حروف الفبا استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

آموزش حروف الفبا

آموزش حروف با اشیا

جدول شکل‌های گوناگون حرف اِ

درنویسه‌های فارسی تنها به شکل برنشان دیده می‌شود.در جایگاه نخست واژه نیز اگر هم‌راه با پایه باشد آن پایه نشانی از ایست گلویی یا همزه است.

نحوه نوشتن حروف الفبا

اموزش حروف الفبا

تصویرگران:

  • حدیثه قربان
  • کیوان اکبری
  • لیلا مدرسی
  • لیا خاچیکیان

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش حرف اِ

این ویدیوی آموزشی بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

ساده‌ترین روش آموزش حرف اِ برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
مقاله آموزش حرف اِ به کودکان با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی- تصویری نوشته شده است. کودکان باید از بهترین منابع آموزشی برای یادگیری حروف الفبای فارسی استفاده کنند. آموزک به شما پیشنهاد می‌کند مطالعه این مقاله را از دست ندهید. 

آموزش حرف اِ از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان می‌تواند از طریق روش‌های خلاقانه و نوین باشد مانند: استفاده از شعر، نماکارت‌های با کیفیت، ویدیو آموزشی (کارتون)، داستان و .... کودکان حق دارند از جدیدترین و بهترین منابع آموزشی بهره‌مند شوند. برای آموزش حرف اِ به کودکان این مقاله را مطالعه فرمایید.

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف اِ کمک می‌‌کند؟
معلمان و والدین همیشه دنبال بهترین و جدیدترین منابع آموزشی هستند تا بتوانند به کودکان با ساده‌ترین و مبتکرانه‌ترین روش‌ها حروف الفبای فارسی را یاد دهند. شما با خواندن این مقاله می‌توانید به این روش‌های آموزشی دست پیدا کنید و از آن‌ها بهره‌مند شوید. 
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on چ., 05/05/2021 - 15:13