آموزش حرف ق به کودک + تصویر و ویدیو

آموزش  خلاقانه حرف ق به کودک با تصاویری از قاشق و قورباغه و قو و قالی به همراه با شعرهایی که حرف ق در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

همچنین چیستان‌های تصویری واژه‌هایی از حرف ق که برای تقویت دایره واژگان کودک مناسب است.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف ق به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای ق

این واک جای سخن بسیار از خود گذاشته‌است، زیرا رانش‌گاه آن میان زبان‌شناسان زبان فارسی یک‌سان دیده نشده‌است. گروهی آن را از گروه واک‌هایی دیده‌اند که رانش‌گاه آن بادامک و نرم‌کام است و گروهی آن را پس‌کامی دانسته‌اند. اکنون نیز برای کسانی که می‌خواهند جای درست رانش این واک را در گویش تهرانی بدانند، نخست واک «خ» را بر زبان برانند و و سپس واک «ق» با «غ» را و به آسانی پی می‌برند که واک «ق» در همان جای «غ» است، یعنی پس از واک «خ» در حالی که در زبان عرب واک«ق» در جایی پس از پس‌کام و در نرم‌کام و بادامک یا کمی پایین‌تر شکل می‌گیرد و از گروه واک‌های خاموش نیز هست.

روش نخست آموزش ق، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی ق

صدای حرف ق

 

روش دوم آموزش ق، استفاده از اشیا

دومین روش آموزش حرف ق استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً ق اول قاشق یا ق اول قورباغه.

آموزش حرف ق

آموزش حرف ق

روش سوم آموزش ق، استفاده از روش لوباخ

سومین روش آموزش حروف الفبا ترکیب روش یک و دو است و برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

آموزش حروف الفبا

آموزش حروف الفبا

آموزش حرف ق

روش چهارم آموزش ق، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش آموزش حرف ق استفاده از شعر برای آموزش الفبا به کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف ق شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف ق در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

آمورش الفبا با شعر

آمورش حرف با شعر

روش پنجم آموزش ق، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش آموزش حروف استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

آموزش حرف ق با اشیا

آموزش الفبا با اشیا

جدول شکل‌های گوناگون حرف ق

«ق» از گروه نویسه‌های چهار ریختی است:

«قـ» چسبان اول مانند قیچی

«ـقـ» چسبان میانی مانند بشقاب

«ـق» چسبان پایانی مانند قاشق

«ق» ناچسبان پایانی مانند اجاق

ق اول کلمه

ق وسط کلمه

تصویرگران:

  • حدیثه قربان - انگاره‌های الفبایی الفباورزی
  • کیوان اکبری - انگاره‌های الفبایی فارسی آموز نخودی
  • لیلا مدرسی - انگاره‌های الفبایی چاپ نخست واژه‌نامه چسیتانی - تصویری
  • لیا خاچیکیان - انگاره‌های الفبایی چاپ نخست فارسی‌آموز ادبی

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش حرف ق

این ویدیوی آموزشی حرف ق بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

ساده‌ترین روش آموزش حرف ق برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
مقاله آموزش حرف ق به کودکان با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی- تصویری نوشته شده است. آموزک به شما پیشنهاد می‌کند برای دسترسی به روش‌های خلاقانه آموزشی، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

آموزش حرف ق از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
آموزش حرف ق به کودکان می‌تواند از طریق شعر، نماکارت، ویدیو آموزشی (کارتون) و داستان باشد. در این مقاله از تمامی روش‌های آموزشی نوین استفاده شده است. برای آشنایی با روش‌های آموزشی حرف ق این مقاله را مطالعه کنید.

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف ق کمک می‌‌کند؟
کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها حق دارند از منابع معتبر و تایید شده برای آموزش حروف الفبای فارسی بهره‌مند شوند. مطالعه مقاله آموزش حرف ق به کودک با روش‌های نوین آموزشی را از دست ندهید.
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on ی., 05/30/2021 - 15:38