آموزش حرف اُ به کودک + تصویر و ویدیو

آموزش حرف اُ با روش‌هایی خلاق و با استفاده از شعرهای کودکانه و تصاویری از اشیا و خوراکی‌هایی مانند اردک و اتومبیل که برای کودکان ملموس هستند.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف اُ به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای اُ

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه «اُ» از گروه خودآواهای کوتاه فارسی است که هنگام رانش زبان به پس‌کام کشیده می‌شود و لب‌ها به حالت نیم‌گرد در می‌آیند. پس از دمش واکی کوتاه و لرزش تارآواها، زبان به پس کشیده و به سبب گرد و نیم‌بسته بودن لب‌ها دمش به دیواره‌های دهان می‌خورد و بیرون رانده می‌شود.

روش نخست آموزش اُ، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی اُ

اموزش الف

روش دوم آموزش اُ، استفاده از اشیا

دومین روش آموزش حروف استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً اُ اول اُردک یا اُ اول اُتومبیل

آموزش حرف الف

اموزش حرف الف

روش سوم آموزش اُ، استفاده از روش لوباخ

سومین روش ترکیب روش یک و دو است و برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

اموزش ا به روش لوباخ

اموزش حرف ا به روش لوباخ

روش چهارم آموزش اُ، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان استفاده از شعر برای به کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف اُ شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف اُ در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

اموزش حرف ا با شعر

اموزش حرف ا با شعر

روش پنجم آموزش اُ، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

اموزش حرف ا با تصاویر

اموزش حروف الفبا

جدول شکل‌های گوناگون حرف اُ

این واک در دبیره‌های فارسی به شکل اِعراب یا برنشان وجود دارد.

اعراب حرف ا

نحوه نوشتن حرف او

تصویرگران:

  • حدیثه قربان
  • کیوان اکبری
  • لیلا مدرسی
  • لیا خاچیکیان

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش حرف اُ

این ویدیوی آموزشی بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

ساده‌ترین روش آموزش حرف اُ برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
مقاله آموزش حرف اُ به کودکان با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی- تصویری نوشته شده است. آموزک به شما پیشنهاد می‌کند برای دسترسی به روش‌های خلاقانه آموزشی، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

آموزش حرف اُ از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
آموزش حرف ق به کودکان می‌تواند از طریق شعر، نماکارت، ویدیو آموزشی (کارتون) و داستان باشد. در این مقاله از تمامی روش‌های آموزشی نوین استفاده شده است. برای آشنایی با روش‌های آموزشی حرف اُ این مقاله را مطالعه کنید.

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف اُ کمک می‌‌کند؟
کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها حق دارند از منابع معتبر و تایید شده برای آموزش حروف الفبای فارسی بهره‌مند شوند. مطالعه مقاله آموزش حرف اُ به کودک با روش‌های نوین آموزشی را از دست ندهید.
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on ش., 05/01/2021 - 15:22