آموزش حرف ز به کودک + تصویر و ویدیو

آموزش حرف ز با تصاویری اشیا، میوه‌ها و جانوارانی که حرف ز در آن‌ها آمده است مانندزنبور، زنگوله و... شعر و چیستان‌هایی که حرف ز در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف ز به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای ز

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه «ز» از گروه هم‌آوای سایشی یا سوتی است که هنگام رانش آن تنگ‌نایی در کام ایجاد می‌شود و نوک زبان هم به بیخ دندان‌های پیشین بالا می‌خورد.هنگام دمش واکی، تارآواها می‌لرزند، با رسیدن به فضای دهان، بخش پیشین زبان و تیغه دندان که به پیش‌کام و بیخ دندان چسبیده است، با گذر از کناره‌های زبان به بیرون رانده می‌شود.

روش نخست آموزش ز، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری حروف الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی ز

شکل حرف ز

روش دوم آموزش ز، استفاده از اشیا

دومین روش آموزش حروف الفبا استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً ز اول زنبور یا ز اول زنگوله

اموزش حرف ز

آموزش حرف ز

روش سوم آموزش ز، استفاده از روش لوباخ

سومین روش آمورش حرف ز ترکیب روش یک و دو است و برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

اموزش حروف به روش لوباخ

آموزش حرف ز به روش لوباخ

آموزش حرف ز

روش چهارم آموزش ز، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش، آموزش حروف الفبا با شعر برای کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف ز شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف ز در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

آموزش حرف ز با شعر

اموزش ز با شعرکودکانه

روش پنجم آموزش ز، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

اموزش حرف ز

اموزش حرف ز

جدول شکل‌های گوناگون حرف ز

ریخت نویسه آن در آغاز واژه‌ها ناچسبان مانند زنبور و در میان واژه‌ها چسبان و ناچسبان مانند میزان و بازی و در پایان واژه‌ها نیز به دو ریخت چسبان و ناچسبان مانند موز و ریز دیده می‌شود.

نحوه نوشتار حرف ز  

طرز نوشتار حرف ز

تصویرگران:

  • حدیثه قربان
  • کیوان اکبری
  • لیلا مدرسی
  • لیا خاچیکیان

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش حرف ز

این ویدیوی آموزشی بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

ساده‌ترین روش آموزش حرف ز برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
سایت آموزک، با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه نامه چیستانی- تصویری این مقاله را نوشته شده است. کودکان می‌توانند با ساده‌ترین روش‌ها حروف الفبای فارسی را آموزش ببینند. مطالعه مقاله آموزش حرف ز را از دست ندهید.

آموزش حرف ز از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
کودکان دوست دارند با بازی، شعر، داستان و ویدیو (کارتون) مطالب آموزشی را یاد بگیرند. در این مقاله سعی کردیم با استفاده از منابع معتبر آموزشی روش‌های خلاقانه‌ای را برای آموزش حرف ز در اختیارتان قرار دادیم.

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف ز کمک می‌‌کند؟
دغدغه اصلی آموزگاران و والدین کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی آموزش اصولی حروف الفبای فارسی است. در این مقاله با استفاده از شعر، بازی، داستان و .. سعی کرده‌ایم کودکان را برای یادگیری حروف الفبا مشتاق‌تر کنیم. 
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on س., 04/27/2021 - 16:59