آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان - همراه با تصویر و ویدیو

در آموزک آموزش حروف الفبای فارسی با روش‌هایی خلاق و کودک‌محور معرفی می‌شود. تصاویر، شعرها و چیستان‌های به کار گرفته شده در این روش‌ها، مناسب کودک است و بهره‌گیری از آن‌ها یادگیری حروف الفبا را برایش آسان می‌کند.

از سویی با توجه به اینکه حافظه تصویری نقشی مؤثر در یادگیری حروف الفبا دارد؛ از تصاویر کودکانه‌ی حروف به‌گونه‌ای استفاده شده است که حرف موردنظر به شکل آن کلمه درآمده است. در حقیقت با این روش یادگیری نویسه حروف برای کودک آسان‌تر می‌شود.

آموزگاران در کلاس درس و والدین در خانه می‌توانند به‌وسیله این روش‌های خلاق، آموزش الفبای فارسی به کودک را سرعت بخشند. در ادامه با ۵روش ساده آموزش حروف الفبا به صورت کلی آشنا می‌شویم. برای یادگیری روش آموزش هر حرف، روی حرف الفبای مورد نظر کلیک کنید.

آ، او، ای، اَ، اُ، اِ، الف، ب، پ، ت، ث، ج، چ، ح، خ، د، ذ، ر، ز، ژ، س، ش، ص، ض، ط، ظ، ع، غ، ف، ق، ک، گ، ل، م، ن، و، ه، ی

آ - ب - ن - د - ر - اَ - م - س - ت - او - ای - ز - ک - اُ - پ - و - اِ - ه در پایان واژه - ش - ف - خ - چ - ی - گ - ج - ه - ل - ژ - غ - و با صدای اُ - خوا - ذ - ث - ق - ص - ض - ط - ظ - ع - ح - تشدید _ّ

آموزش حرف آ به کودکان
آموزش حرف ب به کودکان
آموزش حرف پ به کودک
آموزش حرف ن به کودک
آموزش حرف د به کودک
آموزش حرف ر
آموزش حرف اَ به کودکان
آموزش حرف م به کودک
آموزش حرف س به کودک
آموزش حرف ت به کودک
آموزش حرف او به کودک
آموزش حرف ای به کودک
آموزش حرف ز به کودک
آموزش حرف ک به کودک
آموزش حرف اُ به کودک
آموزش حرف و به کودک
آموزش حرف اِ به کودک
آموزش حرف ه در پایان واژه به کودک
آموزش حرف ش به کودک
آموزش حرف ف به کودک
آموزش حرف خ به کودک
آموزش حرف چ به کودک
آموزش حرف ی به کودک
آموزش حرف گ به کودک
آموزش حرف ج به کودک
آموزش حرف ه به کودک
آموزش حرف ل به کودک
آموزش حرف ژ به کودک
آموزش حرف غ به کودک
آموزش حرف و با صدای اُ به کودک
آموزش حرف خوا به کودک
آموزش حرف ذ
آموزش حرف ث به کودک
آموزش حرف ق به کودک
آموزش حرف ص به کودک
آموزش حرف ض به کودک
آموزش حرف ط به کودک
آموزش حرف ظ به کودک
آموزش حرف ع به کودک
آموزش حرف ح به کودک
آموزش تشدید _ّ به کودک

پنج روش آموزش حروف الفبای فارسی به کودک

نخستین روش آموزش حروف الفبا

آشنایی کودک با واک‌ها، استفاده از نویسه آن‌ها است. ما به‌ عنوان آموزگار یا پدر و مادر ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم.

برای این کار حروف را به کودک نشان داده و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

دومین روش آموزش حروف الفبا

 روش بعدی برای آموزش حروف الفبا استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند؛ مانند ت اول تربچه یا غ اول غاز است.

سومین روش آموزش حروف الفبا

این روش ترکیب روش یک و دو است که به روش لوباخ معروف است. برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد.

به این صورت که حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. مثلا حرف س را شبیه سس بکشید. این تصاویر در کارت‌های بسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

چهارمین روش آموزش الفبا

در این روش با استفاده از شعر الفبا به کودکان آموزش داده می شود. مثلاً برای آموزش حرف ف شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که در آن‌ها بیشتر تکرار شده است:

فیل‌ام یا من یه فنجون؟

فیل که باشم پر از جون

فنجون باشم، کو اون جون؟

فندق بخور با زیتون!

پنجمین روش آموزش حروف الفبا  

استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

به این مثالها توجه کنید: در بخش حرف ط، کلمه طاوس رو به این صورت تعریف کرده: از زیباترین پرندگان زمین هستم. پرهایم رنگارنگ است. با دمم چتر قشنگی می‌سازم. سرزمین اصلی ام هندوستان است.

معرفی بهترین کتاب‌ها برای آموزش حروف الفبای فارسی

مجموعه کتاب های فارسی آموز نخودی

 کتاب‌های فارسی‌آموز نخودی که در ۳ جلد به چاپ رسیده‌اند، با بازی و شادی کودکان را با الفبا آشنا می‌کنند. زبان‌آموزی در این کجموعه به روشی خلاق، متفاوت و غیرمستقیم انجام می‌گیرد. به کودکان پیش از دبستان، به شکل مستقیم الفبا یاد ندهید! براى آن ها داستان‌هاى کوتاه نخودى را بخوانید. کودکان گوش مى‌دهند و تصویرها را تماشا مى‌کنند. آن‌ها از داستان لذت مى‌برند و از شما مى‌خواهند که بارها و بارها براى‌شان بخوانید. سپس خود داوطلب مى‌شوند داستان‌ها را بیان کنند. شنیدن و بیان کردن، گام‌هاى نخست در آموزش سوادند.


خرید کتاب های فارسی آموز نخودی


الفباورزی با کاکاکلاغه

بسته‌ی الفباورزی با رویکرد آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان سامانه‌ی الفبای فارسی را به کودکان و بزرگ‌سالان می آموزد. در جامعه ی ما این اندیشه جا افتاده است که آموزش الفبا ویژه سال نخست دبستان است. سن درست و اصلی آموزش زبان به کودکان از ۲ تا ۶ سالگی است. در ایران متاسفانه به سبب کمبودهایی که آموزش و پرورش در زمینه‌های گوناگون دارد، آموزش پیش دبستانی اجباری نیست و اگر هم در سال‌های اخیر برای کودکان پنج و شش ساله فراگیر شده است، هنوز بخش بزرگ این کودکان وارد دوره پیش دبستان نمی‌شوند. اگر هم شوند، محتوای آموزشی برای آن‌ها بسیار کهنه و ناکارآمد است. کودکان در دوره پیش دبستان باید به آواها و رانش درست الفبای زبان فارسی آشنا شوند، و گرنه زمانی که وارد دبستان می‌شوند برای اصلاح و یادگیری آواها دیگر خیلی دیر است. بسته الفباورزی شامل موارد زیر است:

 • کتاب خودواهای فارسی
 • کتاب هم واهای فارسی
 • کتاب هم واهای اوستایی و عربی
 • کتاب راه نما
 • افزونه های الفبایی

خرید بسته ی الفباورزی با کاکاکلاغه


واژه نامه چیستانی تصویری

در واژه نامه چیستانی، تصویری هر واژه یک شناسه ى چیستانى است. هنگامى که این شناسه براى کودکان بلندخوانى مى شود، پاسخ به چیستان که سرشناسه است، سبب تقویت هوش و افزایش درک شنیدارى دقیق و تحلیلى کودکان مى شود. 

در واژه نامه چیستانی، تصویری، تصویرها کمک مى کنند که کودکان به سادگى فرآیند مفهوم سازى را درک کنند و مفهوم و تصویر را پیوند بزنند. در گروه سنى زیر ده سال، کودکان به یارى نمادسازى تصویرى مى اندیشند.

هنگامى که واژه و تصویر در پیوند با یکدیگر کودکان را در درک مفاهیم پایه توانا مى سازند، کودکان مى توانند آسان تر از اندیشه ى تصویرى یا عملى به اندیشه ى انتزاعى یا پیشرفته تر برسند.


خرید واژه نامه چیستانی - تصویری


معرفی بهترین بازی‌های آموزش حروف الفبای فارسی

نماکارت های الفباورزی

نماکارت‌ های الفباورزی، شامل کارت‌های بزرگ تصویری است که خودواها و هم‌آوای فارسی را به شیوه‌ی خلاق آموزش می‌دهد. همچین، رانش‌گاه‌های صحیح خودواها و هم‌آواها در این کارت‌های آمده است تا آموزش نوشتاری واک‌ها به همراه تلفظ صحیح آن‌ها انجام گیرد.
هر کدام از واک‌ها در این مجموعه، به شکل جانور و در قالب شعری که بارها در آن تکرار شده، آمده است.

 


خرید نماکارت‌های الفباورزی


 

بینگوی الفبایی

بینگوی الف بایی شامل ۱۰ عدد کارت بازی، یک کارت راهنمای بازی، نما کارت‌های الف‌بایی و مهره‌های بازی است. بینگوی الفبایی گونه‌ای بازی جهانی است که آمیختی از بازی و آموزش است. بازی گروهی است و از دو تا پنج کودک می‌توانند به آن بپردازند. در این میان کسی که بزرگ‌تر است اوستای بازی می‌شود و نما کارت‌های الف‌بایی را که در یک کیسه است بیرون می‌کشد. هر نما کارتی که بیرون آمد، نام واک آن را می‌خواند و کودکی که آن واک را در بینگو کارت خود داشت، روی آن یک مهره می‌گذارد. هرکارتی که زودتر پر شد، آن کودک فریاد می‌زند: بینگو! و بازی تا آشکار شدن برنده‌ی نهایی ادامه می‌یابد.


خرید بینگوی الفبایی


بازی میخ و چکش الفبای فارسی

میخ و چکش الفبای فارسی با هدف تسهیل آموزش الفبا به کودکان طراحی و تولید شده است. استفاده از میخ و چکش برای کوبیدن حروف رنگارنگ فارسی بر روی صفحه‌­ی چوب پنبه‌­ای مهارت دست‌­ورزی را در کودک تقویت می‌کند و در کنار بازی، تمرین دیکته را برای او به تجربه‌ای شیرین تبدیل می‌نماید.


خرید بازی میخ و چکش الفبای فارسی


تخته سیاه یا تخته وایت برد

تخته سیاه یا وایت برد می‌تواند انگیزه‌ی بیشتری برای یادگیری و تمرین حروف الفبا در کودکان ایجاد کند. معمولا کودکان از نوشتن روی تخته و معلم بازی لذت می برند، با استفاده از این بازی ها می توانید حروف الفبا را هم تمرین کنید.


خرید تخته مدرسه پایه دار


معرفی اپلیکیشن یا نرم افزار آموزش حروف الفبای فارسی داناک

داناک نرم‌افزاری برای آموزش سوادپایه به کودکان است. داناک بومی‌سازی‌شده نرم‌افزار وان‌کورس است و روش آموزش و محتوای آن در زبان فارسی، براساس بسته‌های الفباورزی با کاکاکلاغه و فارسی‌آموز نخودی از محمدهادی محمدی پیاده‌سازی و اجرا شده است. ترتیب آموزش نویسه‌ها و واک‌های الفبا براساس پرکاربردترین آواها و نویسه‌های فارسی است که در فارسی‌آموز نخودی آمده است. در داناک هم این پنج روش در آموزش نویسه‌ها و واک‌ها به کار رفته است. داناک مجموعه‌ای غنی از تصویرها و واژه‌های پرکاربرد فارسی دارد. همچنین داناک با پویانمایی انگاره‌های الفبایی و با افزودن موسیقی به شعرهای بسته الفباورزی با کاکاکلاغه، توانسته فضایی جذاب و شاد برای آموزش کودکان فراهم کند. داناک در پنج نسخه فراهم شده است.

 • داناک صفر برای کودکان سه تا پنج سال و کودکانی است که سطح سوادپایه‌شان صفر است

 • داناک یک برای کودکان پایه اول

 • داناک دو برای کودکان پایه دوم و کودکانی که نویسه‌ها و واک‌های الفبای فارسی را به خوبی می‌شناسند

 • داناک سه برای کودکان پایه دوم و سوم

 • داناک شمارورزی ویژه آموزش ریاضیات یا شمارورزی است.

داناک صفر، یک، دو و سه، همراه با آموزش نویسه‌ها، واک‌ها، واژه‌ها، جمله‌ها و عبارت‌ها، بخشی هم برای اموزش شمارورزی دارد‌.

برای آشنایی بیشتر با این اپلیکیشن به این لینک مراجعه کنید: آشنایی با اپلیکیشن داناک و پروژه‌ی سواد D

بهترین سن برای آموزش حروف الفبا چه سنی است؟

حداقل سن برای شروع آموزش الفبا سه سالگی است اما بهتر است ابتدا کودک، آزمون‌های مختلفی که توسط کارشناسان اجرا می‌شود را انجام دهد و درصورت تایید، می‌توانید به این نتیجه برسید که فرزندتان می‌تواند زودتر از موعد خواندن و نوشتن را یاد بگیرد. البته قبل از مدرسه کودک با رفتن به پیش دبستانی تا حدودی با الفبا آشنا می شود.

بهتر است ابتدا با آموزش اشاره‌ورزی در سن دوسالگی شروع کنید. پس از آن آواورزی رو با کودک کار کنید و پس از آن سراغ آموزش الفبا بروید. شما می‌توانید از بسته‌های آموزش خلاق استفاده کنید.

پرسش و پاسخ

از چه سنی الفبا را به کودکان آموزش دهیم؟
پاسخ اول: سن آموزش الفبا به کودکان متغیر است و بستگی به کودک شما و روش آموزش دارد. برای راهنمایی بیشتر از بسته‌های آموزش خلاق می‌توانید استفاده کنید. پاسخ دوم: آموزش الفبا یکی از اصلی‌ترین گام‌های رشد کودک است. اگر این آموزش در سن مناسب و روش درست صورت نگیرد، ممکن است باعث آسیب به کودکان شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه کنید. 
روش آموزش الفبا به کودکان زیر ۷ سال / آیا می‌شود قبل از شروع مدرسه به کودکان الفبا را آموزش داد؟
به گفته پژوهشگران، آموزش از بدو تولد آغاز می‌شود. والدین می‌توانند با مراجعه به بسته‌های اشاره‌ورزی و آواورزی از سنین ابتدایی، گوش و ذهن کودک را برای یادگیری آماده سازند.
آموزش الفبای فارسی به کودکان غیر فارسی زبان
کودکان با هر زبانی می‌توانند با استفاده از شعر و تصاویر ساده حروف الفبا را از طریق سایت آموزک یاد بگیرند. 
آموزش خواندن و نوشتن به کودکان پیش از دبستان خوب است؟
سلول‌های مغزی کودکان با شنیدن هر آوا و صدا امکان تکثیر و رشد دارند. سنین ابتدایی تولد بهترین فرصت برای رشد سلول‌های مغزی کودک است. هیچ فرصتی را برای رشد سلول‌های مغزی کودکتان از دست ندهید.
چگونه حروف الفبا را به کودکان آموزش دهیم؟
سایت آموزک برای آموزش الفبا روش‌های خلاقانه‌ای را طراحی کرده است. برای آشنایی بیشتر با این روش‌ها خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌دهیم. 
روش‌های خلاقانه برای آموزش حروف الفبا به کودکان چیست؟
امروزه استفاده از تکنولوژی بخشی از مهم‌ترین رویکردهای آموزشی برای کودکان است. مشاهده ویدیوهای خلاقانه آموزشی در فضای مجازی کمک فراوانی به یادگیری می‌کند. 
بهترین منبع برای آموزش الفبا به کودکان 
پاسخ مشخصی به این سوال نمی‌توان داد اما به قطع و یقین منبعی مناسب‌تر است که طیف وسیع‌تری از مخاطبان، گروه‌های سنی مختلف و روش‌های به روزتری را به کار گرفته باشد. 

عضویت در کانال تلگرام