آموزش حرف ب به کودک + تصویر و ویدیو

آموزش حرف ب با روش‌هایی خلاق و با استفاده از شعرهای کودکانه و تصاویری از اشیا و خوراکی‌هایی مانند بیل و ببر و بز و بادنجان که برای کودکان آشنا هستند.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود؛ اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف ب به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای ب

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه « ب – بـ » از گروه هم‌آواهای فارسی است.

رانش‌گاه این واکِ هم‌آوا به این‌گونه است که هنگام دمش واکی، تارآواها می‌لرزند و با رسیدن به دهان دو لب روی‌هم چسبیده که فشار دمش دو لب را می‌ترکاند. واک‌های هم‌آوا خود به دو گروه هم‌آواهای بسته و تنگ‌نایی بخش می‌شوند. واک و نویسه «ب- بـ» از هم‌آواهای بسته شمرده می‌شود که هنگام دمش واکی در برابر خود دیواره‌هایی مانند لب‌ها را دارند. هنگامی‌که واک (ب)  را بر زبان می‌رانیم، لب‌ها بسته است. آوای (ب)  پس از درنگی کوتاه پشت لب‌ها، آن را می‌شکافد و به بیرون پرتاب می‌شود.

روش نخست آموزش ب، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی ب

آموزش حرف ب

روش دوم آموزش ب، استفاده از اشیا

دومین روش استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانورانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً ب اول بیل یا ب اول ببر

حرف ب

آموزش حرف ب

روش سوم آموزش ب، استفاده از روش لوباخ

سومین روش ترکیب روش یک و دو است و برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

اموزش حرف ب

اموزش حروف الفبا

حرف ب از حروف الفبا

روش چهارم آموزش ب، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش استفاده از شعر برای آموزش الفبا به کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف ب شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف ب در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

آموزش حرف ب با شعر

آموزش حرف ب با شعر

روش پنجم آموزش ب، استفاده واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.پنجمین روش استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

آموزش حرف ب با چیستان

آموزش حرف با چیستان

جدول شکل‌های گوناگون حرف ب

«ب» از گروه نویسه‌های چهار ریختی است:

«بـ» چسبان اول مانند ببر

«ـبـ» چسبان میانی مانند لباس

«ـب» چسبان پایانی مانند لب

«ب» ناچسبان پایانی مانند آب

شکلهای مختلف نوشتار حرف ب

آموزش حرف ب

تصویرگران:

  • حدیثه قربان
  • کیوان اکبری
  • لیلا مدرسی
  • لیا خاچیکیان
صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش حرف ب

این ویدیو بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

آسان‌ترین روش آموزش حرف ب برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
این مقاله با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی- تصویری نوشته شده است. ساده‌ترین و جذاب‌ترین روش‌های آموزشی حرف ب برای کودکان را می‌توانید در این مقاله مطالعه کنید.

آموزش حرف ب از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
سایت آموزک با استفاده از منابع معتبر آموزشی، مقاله آموزش حرف ب به کودک را منتشر کرده است. کودکان دوست دارند از طریق بازی، شعر، ویدیو آموزشی (کارتون) و .. مطالب آموزشی را یاد بگیرند.

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف ب کمک می‌‌کند؟
آموزش حروف الفبا برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اول دبستان نقش بسیار کلیدی دارد. این مقاله به شما کمک می‌کند با استفاده از روش‌های نوین آموزشی به کودک خود حرف ب را آموزش دهید. 
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on س., 04/06/2021 - 18:35