آموزش حرف اَ به کودک + تصویر و ویدیو

آموزش حرف اَ در واژگان با شعرها و تصاویر کودکانه.

استفاده از تصاویر واژگانی که حرف اَ در آن‌ها آمده‌است.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش حروف و صداهای الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف اَ به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای اَ ـــَ 

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک خودآوای «اَ» که یکی از خودآواهای کوتاه زبان فارسی ساخته شده است. این واک رانش‌گاه ویژه خود را دارد. در رانش این واک چرخش زبان به سوی پیشین و لب‌ها باز و دهان افراشته است.

پس از دمش واکی کوتاه و لرزش تارآواها، زبان در میانه دهان و در حالت زیر و تخت قرار می‌گیرد و نوک زبان به نزدیک دندان‌های پیشین می‌رسند. لب‌ها در حالت نیمه باز و لب بالا، دندان‌های پیشین بالا را می‌پوشاند و از لب پایین تاج دندان‌های پیشین پایین دیده می‌شود و تارآواها گویا هستند.

روش نخست آموزش صدای اَ -َ ، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی اَ –َ

َاموزش صدای ا

روش دوم آموزش اَ -َ، استفاده از اشیا

دومین روش آموزش حروف و صداهای فارسی استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً اَ اول اَلاکلنگ یا اَ اول اَنار

اموزش الف

آموزش الف با اشیا

روش سوم آموزش اَ -َ، استفاده از روش لوباخ

سومین روش ترکیب روش یک و دو است و برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف مورد نظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

اموزش الف

اموزش حرف الف

روش چهارم آموزش اَ -َ ، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش آموزش حروف الفبای فارسی با شعر برای کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف اَ -َ شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف اَ -َ در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

اموزش حروف الفبا با شعر

اموزش الف با شعر

روش پنجم آموزش اَ -َ، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

اموزش حروف با اشیا

اموزش حروف با اشیا

جدول شکل‌های گوناگون حرف اَ –َ

شکل‌های گوناگون حرف اَ –َ

شکل‌های گوناگون حرف اَ –َ

تصویرگران:

  • حدیثه قربان
  • کیوان اکبری
  • لیلا مدرسی
  • لیا خاچیکیان

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش صدای اَ

این ویدیو بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

ساده‌ترین روش آموزش حرف اَ برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
مقاله آموزش حرف اَ به کودکان با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی- تصویری نوشته شده است. آموزک به شما پیشنهاد می‌کند مطالعه این مقاله را هرگز از دست ندهید.

آموزش حرف اَ از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان می‌تواند با استفاده از روش‌های خلاقانه و نوین ارائه شود. کودکان دوست دارند با بازی، شعر، ویدیو آموزشی (کارتون) و ... مطالب را آموزش ببینند. در مقاله آموزش حرف اَ می‌توانید با روش‌های نوین آموزشی آشنا شوید.

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف اَ کمک می‌‌کند؟
آموزش حروف الفبا یکی از مهم‌ترین مسائل برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌هاست. آموزگاران و والدین با خواندن مقاله آموزش حرف ر به کودکان می‌توانند به روش‌های آموزشی معتبر دست پیدا کنند.
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on د., 04/19/2021 - 15:21