کودک و زندگی

این صفحه منبعی برای «کودک و زندگی» است. چنانچه پیشنهادی برای کودک و زندگی دارید به ما بگویید.

args['0'‎]);‎ print $current->description;‎ ?‎>
اتاق کودک تان را ایمن کنید

اتاق کودک‌تان را ایمن کنید

خانه‌ها با هم متفاوت هستند و هیچ چک لیستی وجود ندارد که برای همه خانه‌ها مناسب باشد. با این حال برای اطمینان از ایمن‌تر بودن اتاق کودک تان می‌توانید از این چک لیست استفاده کنید.

ویروس کرونا و یادآوری اهمیّت بازاندیشی درباره‌ی همه چیز؛ از روش‌های آموزشی آغاز کنیم

ویروس کرونا و یادآوری اهمیّت بازاندیشی درباره‌ی همه چیز؛ از روش‌های آموزشی آغاز کنیم

همه‌گیر شدن بیماری کووید ۱۹ درس جدی برای ما انسان‌ها درباره‌ی سازوکار جهان طبیعی است و اهمیّت بهره‌مندی از دانش زیست‌محیطی را تأیید می‌کند.

بازی ماز برای تقویت هوش و تمرکز کودکان

بازی ماز برای تقویت هوش و تمرکز کودکان

«ماز» یک بازی مناسب برای سرگرمی در خانه است. این بازی را هم روی کاغذ و هم در اندازه‌ی بزرگ و روی زمین می‌توانید انجام دهید.

 بازی و سرگرمی در خانه، توپ و حلقه

بازی و سرگرمی در خانه، توپ و حلقه

تمرین‌های بدنی، افزون بر تقویتِ ماهیچه‌ها و افزایش توان بدنی، به هماهنگی ذهن و بدن کودکان نیز کمک می‌کنند. ترکیبی از فعالیّت‌های منظم بدنی و ذهنی در طول روز، کودکان را شاداب‌تر و آماده‌تر برای یادگیری می‌کنند.

بازی‌ و سرگرمی‌های حرکتی در خانه

بازی‌ و سرگرمی‌های حرکتی در خانه

بازی‌های حرکتی برای تقویت رابطه‌ی مغز و بدن کودکان سودمند هستند. خانه‌نشینی و ساعت‌های طولانی در خانه ماندن، فرصت بازی و حرکت کودکان را محدود می‌کند.

طراحی بازی با توپ پینگ پنگ برای کودکان

طراحی بازی با توپ پینگ پنگ برای کودکان

این بازی ساده علاوه بر سرگرم کردن دقت و هماهنگی میان چشم و دست‌های کودک را تقویت می‌کند.

فهرست ۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی برای کودکان

فهرست ۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی برای کودکان

در این مطلب به شما ۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی را معرفی می‌کنیم که در دسترس هستند و برای تهیه آن‌ها لازم نیست خیلی هزینه کنید. بنابراین لطفا پس از خواندن این مطلب، فکر اسباب‌بازی‌های گران‌قیمت برای پرورش خلاقیت کودکانتان را برای همیشه از سرتان بیرون کنید.

کودکان و بازی رنگ ها

کودکان و بازی رنگ ها

با استفاده از توپک نخ پنبه رنگی و رول‌های مقوا کودک‌تان را به بازی رنگ ها دعوت کنید.

حلقه‌ لمسی برای نوزاد بسازید

حلقه‌ لمسی برای نوزاد بسازید

این فعالیت ساده را برای تقویت مهارت حرکتی دستان کودک و تحریک حس لامسه‌ی او طراحی و اجرا کنید.

یادگیری شکل‌ های هندسی به روش مونتسوری

یادگیری شکل‌ های هندسی به روش مونتسوری

این فعالیت برای کودکان ۶ تا ۸ ساله مناسب است. 

مدرسه طبیعت ویشه (نور)

مدرسه طبیعت ویشه (نور)

مدرسه طبیعت ویشه در شهرستان نور در آذرماه ۹۵ به صورت سیار شروع به کار کرد و در مهرماه ۹۶ به دعوت یکی از والدین در باغ شخصیشان به صورت ثابت در روزهای سه شنبه و پنجشنبه ادامه فعالیت می‌دهد. 

در روزهای سه شنبه و پنجشنبه از ساعت ۹ صبح تا یک ظهر

بازی سر دادن اشیا روی سطح شیب‌دار برای نوپایان

بازی سر دادن اشیا روی سطح شیب‌دار برای نوپایان

گروه سنی این فعایت: کودکان ۶ماهه تا ۲ ساله

وسایل مورد نیاز

  • هر وسیله‌ای که بتوان با آن یک سطح شیب‌دار ایجاد کرد.
  • هر وسیله‌ای که روی سطح شیب‌دار سر بخورد(ماشین اسباب‌بازی، توپ و ...).
روبان بازی با کودکان نوپا

روبان بازی با کودکان نوپا

با کودکان نوپا روبان بازی کنید

روبان بازی یکی از فعالیت‌های فوق‌العاده‌ای است که می‌توانید کودکان را با آن مشغول نگاه دارید.

بازی اعداد و رنگ‌‌ها با شانه تخم‌مرغ

بازی اعداد و رنگ‌‌ها با شانه تخم‌مرغ

یک بازی ساده برای یادگیری رنگ‌ها و اعداد در کودکان طراحی کنید.

این بازی ساده علاوه بر سرگرم کردن کودک شناخت رنگ‌ها و اعداد را به او می‌آموزد. 

مناسب برای ۴ سال به بالا

نخ بازی با کودکان

نخ بازی با کودکان

با استفاده از سبد پلاستیکی، برخی از اشیاء یا اسباب‌بازی‌هایی در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف، نخ بازی بسیار سرگرم کننده‌ای برای نوزادان و نوپایان ایجاد کنید. این بازی کنجکاوی و هماهنگی حرکتی کودکان را تحریک می‌کند.

ساخت زنجیره نمدی

ساخت زنجیره نمدی

بازی با این زنجیره‌ی ساده به همانگی میان چشم‌ها و دست‌های کودکان کمک می‌کند. هم‌چنین به علت رنگی بودن پارچه‌های نمدی آن‌ها را برای انجام این بازی ترغیب می‌کند.

بازی با توپک نخ پنبه یا پشمی برای نوپایان

بازی با توپک نخ پنبه یا پشمی برای نوپایان

طراحی بازی با توپک نخ پنبه یا پمشی برای نوپایان بسیار ساده است و  آن‌ها را مدتی طولانی سرگرم می‌کند. این فعالیت برای کمک به پرورش مهارت‌های حرکتی نوپا بسیار مفید است و به آن‌ها روابط علت و معلولی را می‌آموزد.

ساخت تخته لمسی برای نوزادان و نوپایان

ساخت تخته لمسی برای نوزادان و نوپایان

فراهم کردن زمینه برای تجربه­‌های غنی لمسی برای کودکانمان بسیار مهم است. ساختن این تخته لمسی برای کودکتان با استفاده از وسایل دورریختنی که در اطراف خانه پیدا می­شود، بسیار آسان است. دختر کوچکم، پاوسم، عاشق تخته لمسی­اش شده است؛ بیش­تر از هر اسباب­‌بازی دیگری در خانه. تخته لمسی یک مزیت دیگر هم دارد:

طراحی بازی‌ حسی با قیف‌ و شلنگ

طراحی بازی‌ حسی با قیف‌ و شلنگ

سارا مادر اُوِن( چهار و نیم ساله) و جوناتان (دو ساله) است. او این بازی خلاق را برای کودکانش طراحی کرده است. 

آیا بازی‌ های رقابتی برای کودکان خوب است؟

آیا بازی‌ های رقابتی برای کودکان خوب است؟

با علم به تعریف بازی‌ ها و تأثیر آن‌ها در تربیت کودک و پرهیز از تعریف مجدد و بیان انواع آن‌ها (از جمله بازی‌ های رقابتی ، نمایشی، جسمی، ساخت و بازی، مشاهده‌ای و موازی، مشارکتی و بازی‌ های گروهی و فعال) که اغلب در مقالات مختلف این مجله مورد توجه قرار گرفته‌اند، تأثیر منفی بعضی از بازی‌ های رقابتی  - که شاید در ظاهر در ردیف بازی‌ های مطلوب هم قرار دارند - هدف این مقاله است.

جایگاه آموزشی و تربیتی مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی

جایگاه آموزشی و تربیتی مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی

آموزش‌ها و فعالیت‌های یادگیری در دوره پیش از دبستان و مهد کودک، اغلب فرآیند محور هستند و بر نتیجه تاکید ندارند، به عبارتی در آموزش به این مسئله نباید بیش از حد توجه شود که آیا بچه تمام شعر را حفظ کرده است یا نه، همین که در فرآیند یادگیری مشارکت می‌کند و بخشی از یک سوره قرآن یا شعر را می‌خواند، یا در یک فعالیت یا بازی دسته جمعی شرکت می‌کند باید مورد توجه قرار گیرد. در این زمینه قبل از اینکه فعالیت‌های فردی مهم باشد، فعالیت‌های جمعی در وهله اول قرار دارد. اجتماعی کردن کودکان یکی از اهداف بسیار مهم دوره پیش دبستانی است. به عقیده صاحبنظران فعالیت‌های دوره پیش دبستانی باید بیشتر رویکرد اجتماعی داشته باشند در نتیجه توقع انجام کارها توسط کودک به تنهایی، انتظار نامعقولی از اوست.

چند پیشنهاد ساده برای اوغات فراقت کودکان

چند پیشنهاد ساده برای اوقات فراغت کودکان

در متنی که در پی می‌آید روش‌هایی معرفی شده است که می‌تواند یاریگر اولیا در ماه پایانی تعطیلات مدرسه‌ها و البته در اوقات فراغت دیگر باشد. 

جای خالی موزه اسباب بازی و حفظ فرهنگ بازی در ایران

جای خالی موزه اسباب بازی و حفظ فرهنگ بازی در ایران

موزه اسباب بازی یا موزه کودکان اگرچه در ایران هنوز موضوعی ناشناخته است، اما به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای حفاظت از میراث و فرهنگ بازی و نیز حفاظت ازمیراث کودکی در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته و دارای مخاطبان بسیار است. موزه کودکان، موزه کودکی و موزه‌های اسباب بازی از جمله انواع موزه‌های رایج در سرتاسر جهان هستند که سالانه هزاران توریست داخلی و خارجی را درسرتاسر کشورهای جهان به خود جلب می‌کنند و منبع درآمد و نیز پایگاه آموزشی فعالی در بیشتر کشورهای رشد یافته جهان محسوب می‌شوند.

کارنامه والدین در فصل امتحانات

عملکرد والدین در فصل امتحانات

اواخر اردیبهشت و اوایل تا اواسط خرداد برای دانش آموزان یادآور امتحانات پایان سال و نتیجه ۱ سال تحصیل است. بسیاری از والدین که کسب نمرات بالارا تنها نشانه موفقیت فرزندان می‌دانند در این روزها با محدود کردن بسیاری از تفریحات و برنامه‌های خانوادگی توجهشان را به امتحانات فرزند معطوف کرده و با محدود کردن او تصور می‌کنند همه شرایط را برای کسب بهترین نمره و موفقیت او فراهم کرده‌اند. اما با اعلام نتایج امتحانات کاخ آرزوهای والدین خراب می‌شود. در ایام پایانی سال تحصیلی و نزدیک شدن به روزهای امتحان، والدین به عنوان افرادی که تأثیر زیادی در آرامش فرزندان و کاهش خستگی آن‌ها و حضور با آمادگی کامل در جلسات امتحان داشته باشند باید نکات روانشناسی مهمی را مد نظر بگیرند.

خواب نوزادان

مشکلات خوابیدن نوزادان

خواب نوزادان همیشه یکی از مشکلات مادران جوان بوده است. تنظیم زمان‌های خواب نوزاد با شرایط بیرونی نیاز به زمان و حوصله دارد. شما با اجرای چند روش ساده می‌توانید زمان خواب کودک خود را تنظیم و از مراقبت او لذت ببرید.

نکاتی درباره ایمنی کودکان هنگام بازی

نکاتی درباره ایمنی کودکان هنگام بازی

متاسفانه هر سال کمیسیون ایمنی تولیدات (CPSC) درباره ۱۵ تا ۲۰ مورد مرگ کودکان در ارتباط با اسباب بازی‌ها و حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰۰۰۰ مورد مراجعه اورژانس بیمارستان‌ها بر اثر جراحات ناشی از اسباب بازی‌ها، گزارش می‌دهد. بنا بر گزارش CPSC برخی اسباب بازی‌ها ایمن نیستند .

کودکان و آلودگی محیط زیست

کودکان و آلودگی محیط زیست

محیط زیست دریک تعریف کلی عبارتست ازمجموعه شرایط  بیرونی که درطول عمر یا زندگی یک موجود زنده، مانند انسان بر او اثرمی گذارد. به این ترتیب نورخورشید، آب، هوا، اقلیم، گیاهان، جانوران و سایر موجودات بی جان وجاندار که برروی سیاره زمین وجود دارند و با یکدیگر در ارتباط دوسویه هستند، محیط زیست انسان را تشکیل می دهند. البته از محیط زیست تعریف های گوناگونی وجود دارد که ازآن ها چشم پوشی می نماییم. محیط زیست ومنابع موجود درآن، در واقع محل زندگی و تامین کننده اصلی ترین نیازهای انسان به شمارمی آید. با وجود این، در سال های گذشته، با رشد فزاینده جمعیت وپیشرفت های تکنولوژیکی، روند بهره برداری از منابع موجود در زمین نیز بیشتر شده است و در یک کلام محیط زیست انسان دستخوش تخریب وآلودگی قرارگرفته است.

نياز کودکان به ورزش

نياز کودکان به ورزش

ورزش از مهم‌ترین نیازهای جسمی و حتی روحی کودکان در عصر حاضر است که حتی از سوی عالمان دینی بارها و بارها به آن توصیه شده است.نسیبه نیکروش در مورد نیاز کودکان به ورزش به خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران گفت: ما باید فرزندانمان را تشویق کنیم که زندگی فعالی داشته باشند، همانند بزرگسالان کودکان نیز به ورزش کردن نیاز دارند. تصور اغلب افراد بزرگسال از ورزش کردن، رفتن به یک باشگاه خاص، استفاده از تردمیل و وزنه است، اما در مورد کودکان ورزش به معنی بازی کردن یا انجام هر نوع فعالیت است، ساعات ورزشی کودکان مربوط به زمان مدرسه، زنگ ورزش و یا زنگ تفریح است.

این شهر برای کودکان نیست

این شهر برای کودکان نیست

دوست دارند بزرگ شوند. فرقی نمی‌کند روی کدام مدار جغرافیایی و با کدام آیین و فرهنگ زندگی می‌کنند، مهم این است که همه یک آرزو دارند: بزرگ شدن؛ آرزویی که برای ما دغدغه است مسئولیت! کودکان بیش از ۳۰ درصد کل جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. درکشورهای درحال توسعه این مقدار به ۵۰درصد هم می‌رسد. شاید جامعه کودکان را بتوان بزرگ‌ترین گروه انسانی نامید. کودکان، نسل بعدی را تشکیل می‌دهند و مسئولیت ارتباط نسل حاضر با نسل‌های آینده را به عهده دارند، در حالی که در تصمیم گیری‌هایی که نتایجش به آن‌ها مربوط می‌شود، کوچک‌ترین مشارکتی ندارند. کودکان، بزرگ‌ترین مصرف کنندگان منابع غذایی، انرژی، آموزشی، بهداشتی و دیگر منابع هستند، اما کمترین نقش را در آلودگی محیط زیست و ویرانی منابع طبیعی دارند.

عضویت در کانال تلگرام