آموزش حرف ر به کودک + تصویر و ویدیو

معلم‌ها و والدین می‌توانند برای آموزش حرف ر به کودکان از روش‌هایی خلاق و کودکانه بهره بگیرند تا با استفاده از تصاویر و شعرهایی که حرف ر در آن‌ها تکرار شده است یادگیری را برای کودکان آسان کنند. تصاویری ازرادیو و رنده و روباه که برای کودکان آشنا هستند به همراه شعرهایی که حرف ر در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود؛ اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که درآمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش حروف الفبای فارسی برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف ر به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای ر

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه «ر - ـر» از گروه واک‌های هم‌آوا و با ویژگی رانش‌گاهی پیش‌کامی، تنگ‌نایی، لرزان و گویا شناخته می‌شود. هنگام دمش واکی، تار آواها می‌لرزند و با رسیدن به فضای دهان تیغه زبان روی پیش‌کام به گونه لرزشی حرکت می‌کند.

روش نخست آموزش حرف ر، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی ر

آموزش حرف ر

روش دوم آموزش ر، استفاده از اشیا

دومین روش آموزش حروف الفبا استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً ر اول رادیو یا ر اول رنده

اموزش حرف ر

حرف ر

روش سوم آموزش حرف ر، استفاده از روش لوباخ

سومین روش ترکیب روش یک و دو است، برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

اموزش الفبا با روش لوباخ

اموزش الفبا به روش لوباخ

اموزش حرف ر

روش چهارم آموزش ر، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش استفاده از شعر برای آموزش الفبا به کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف ر شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف ر در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

اموزش حروف با شعر

شعر درباره حرف ر

روش پنجم آموزش ر، استفاده واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش آموزش حروف الفبا به کودکان استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است؛ با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

آموزش ر

اموزش ر

جدول شکل‌های گوناگون حرف ر

«ر» از گروه نویسه‌های دو ریختی است.

« ـر» چسبان مانند چتر

«ر» ناچسبان مانند باران

آموزش حرف ر

اموزش حرف ر

تصویرگران:

  • حدیثه قربان
  • کیوان اکبری
  • لیلا مدرسی
  • لیا خاچیکیان

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش حرف ر

این ویدیو بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

ساده‌ترین روش آموزش حرف ر برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
مقاله آموزش حرف ر به کودکان با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی- تصویری نوشته شده است. در این مقاله از ساده‌ترین روش‌های آموزشی برای یادگیری حروف الفبای فارسی استفاده شده است. 

آموزش حرف ر از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان می‌تواند با استفاده از روش‌های خلاقانه و نوین ارائه شود. کودکان دوست دارند با بازی، شعر، ویدیو آموزشی (کارتون) و ... مطالب را آموزش ببینند. در این مقاله می‌توانید به این روش‌ها دسترسی پیدا کنید.

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف ر کمک می‌‌کند؟
آموزش حروف الفبا یکی از مهم‌ترین مسائل برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌هاست. آموزگاران و والدین با خواندن مقاله آموزش حرف ر به کودکان می‌توانند به روش‌های آموزشی معتبر دست پیدا کنند.
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on س., 04/13/2021 - 16:39