آموزش حرف س به کودک + تصویر و ویدیو

در این صفحه روش‌هایی خلاق و کودک محور برای آموزش آسان حرف س به کودکان آموزش داده می‌شود. در این روش‌ها با بهره گیری از تصاویر آشنا برای کودکان و حافظه تصویری آن‌ها یادگیری حروف الفبا را برای کودک آسان می‌نماییم.والدین و معلم‌ها نیز می‌توانند این روش‌ها را در آموزش‌های خود به کار گیرند.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش حروف الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف س به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای س

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه «س» یکی از هم‌آواهای سایشی یا سوتی و تنگ‌نایی که هنگام رانش آن نوک زبان به بیخ دندان‌های پیشین بالا می‌خورد.

هنگام دمش واکی، تارآواها نمی‌لرزند و پس از رسیدن به فضای دهان، بخش پیشین زبان بدون درگیر شدن تیغه زبان، به پیش‌کام می‌چسبد و دمش از کناره‌های زبان به بیرون رانده می‌شود.

روش نخست آموزش س، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی س

آموزش حرف س

روش دوم آموزش حرف س، استفاده از اشیا

دومین روش استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً س اول ساعت یا س اول سگ

آموزش حرف س

حرف سین

روش سوم آموزش س، استفاده از روش لوباخ

سومین روش ترکیب روش یک و دو است و برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

حرف سین

اموزش حرف سین

اموزش حرف سین به روش لوباخ

روش چهارم آموزش س، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش آموزش حروف الفبا به کودکان استفاده از شعر برای آموزش است. مثلاً برای آموزش حرف س شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف س در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

آموزش حرف سین

اموزش س با شعر

روش پنجم آموزش حرف س، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

آموزش حرف سین

آموزش حرف س

جدول شکل‌های گوناگون حرف س

«س» از گروه نویسه‌های چهار ریختی است:

«سـ» چسبان اول مانند سبز

«ـسـ» چسبان میانی مانند چسب

«ـس» چسبان پایانی مانند مگس

«س» ناچسبان پایانی مانند گیلاس

نحوه نوشتار حرف س

حرف س

تصویرگران:

  • حدیثه قربان
  • کیوان اکبری
  • لیلا مدرسی
  • لییا خاچیکیان

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش حرف س

این ویدیوی آموزشی بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

ساده‌ترین روش آموزش حرف س برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
مقاله آموزش حرف س به کودکان با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی- تصویری نوشته شده است. کودکان باید از بهترین منابع آموزشی برای یادگیری حروف الفبای فارسی استفاده کنند. آموزک به شما پیشنهاد می‌کند مطالعه این مقاله را از دست ندهید. 

آموزش حرف س از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان می‌تواند از طریق روش‌های خلاقانه و نوین باشد مانند: استفاده از شعر، نماکارت‌های با کیفیت، ویدیو آموزشی (کارتون)، داستان و ... باشد. برای آموزش حرف س می‌توانید از این مقاله را مطالعه کنید.

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف س کمک می‌‌کند؟
معلمان و والدین همیشه دنبال بهترین و جدیدترین منابع آموزشی هستند تا بتوانند به کودکان با ساده‌ترین و مبتکرانه‌ترین روش‌ها حروف الفبای فارسی را یاد دهند. شما با خواندن این مقاله می‌توانید به این روش‌های آموزشی دست پیدا کنید و از آن‌ها بهره‌مند شوید. 
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on چ., 04/21/2021 - 14:55