آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان

در این صفحه نوشته‌های مرتبط با «آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان» آمده است. چنانچه نوشته ای به اشتباه در این صفحه آمده است به ما بگویید.

نقش ادبیات در آموزش و پاسخگویی به نیازهای کودکان

نقش ادبیات در آموزش و پاسخگویی به نیازهای کودکان

در مقالات «نقش ادبیات در آموزش و شیوه جدید مبتنی بر ادبیات» و «ویژگی‌های دانش روایتی، آموزش از راه ادبیات» به آموزش از راه ادبیات و همچنین ویژگی‌های دانش روایتی در مقابل دانش منطقی که نزدیک به آموزش رسمی کشورمان نیز می‌باشد پر داختبم، در این مقاله به برخی از عناصر و تغییراتی که بر اثر ورود ادبیات به آموزش رخ می‌دهد اشاره می‌کنیم.

ویژگی های دانش روایتی، آموزش از راه ادبیات

ویژگی های دانش روایتی، آموزش از راه ادبیات

در مقاله «نقش ادبیات در آموزش و شیوه جدید مبتنی بر ادبیات»، آموزش از راه ادبیات به چیستی ادبیات کودک و بزرگسال، رویکردهای مختلف نسبت به این مقوله و تفاوت های آموزش از راه ادبیات و آموزش رسمی پرداخته شده است. در این مقاله به چیستی دانش روایتی و تفاوت ان با دانش منطقی پرداخته ایم. همچنین نگاهی به اموزش رسمی و حذف این مقوله از ان پرداخته ایم.

نقش ادبیات در آموزش

نقش ادبیات در آموزش و شیوه جدید مبتنی بر ادبیات

نگاره‌ی حاضر به موضوع نقش ادبیات در آموزش می‌پردازد و تلاش می‌کند تا از طریق شفاف‌سازی این ایده به عنوان راهی برای غنی سازی آموزش کودکان، نگاه جدیدی در شیوه‌ی تعلیم و تربیت کودکان پیشنهاد دهد. مرور گذشته نشان می‌دهد که از زمان‌های دور (حداقل یونان باستان و مشخصاً نوشته‌های افلاطون) استفاده از ادبیات، قصه و افسانه‌ها برای تربیت کودکان رایج بوده است. گمان عمومی بر این است که روایت‌ها و داستان‌ها، زبان قدرتمندتر و البته نزدیک‌تری به دنیای کودکان هستند. آن‌ها با این زبان راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند(یگر،۱۳۹۷).

معرفی و کاربردهای بسته فارسی‌ آموز نخودی 1

معرفی و کاربردهای بسته فارسی‌ آموز نخودی ۱

نوشتار حاضر درآمدی کوتاه به منظور معرفی بسته‌ فارسی آموز نخودی ۱، اثر پژوهشی محمدهادی محمدی است. برای این معرفی و ضرورت استفاده از این بسته لازم است تا مختصری با بحران سوادآموزی در آموزش و پرورش کشور آشنا شویم؛ به همین جهت در ابتدا به صورت کلی و کوتاه به این بحران اشاره می‌کنیم. 

مطالعات  پرلز (PIRLS) و بررسی سواد خواندن و درک مطلب در کودکان

مطالعات پرلز (PIRLS) و بررسی سواد خواندن و درک مطلب در کودکان

مطالعات پرلز (PRIL)  یکی از حوزه‌های پژوهشی است که به نحو موثری می‌تواند نگاه ما را به خواندن تغییر داده و به سمت انگاره‌های معنامحور ببرد. مطالعات بین المللی پرلز یک قسمت از حوزه های مورد بررسی انجمن بین‌المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی است که مشخصاً به بررسی و ارزیابی سواد خواندن در دانش‌آموزان پایه چهارم ابتدایی می‌پردازد. آزمون‌های پرلز به فاصله هر پنج سال بین کشورهای گوناگون برگزار می‌شود.

کشور ما هم در سه نوبت در این آزمون بین المللی شرکت نموده که البته با تاسف باید گفت، در هر سه مرحله تقریباً جزو آخرین کشورها در این زمینه شناخته شدیم و این نشان‌دهنده مشکلات اساسی ما در این زمینه است. این آزمون‌ها مبتنی بر تعریف خاصی از «سواد خواندن» تهیه می‌شود. تلقی مطالعات پرلز از خواندن براساس جدیدترین تحقیقات در زمینه سواد خواندن، شکل گرفته است. در نوشته حاضر تلاش می‌شود تا این تلقی از سواد خواندن به صورت خلاصه معرفی گردد. به باور نگارنده استفاده از این نگاه در حوزه سواد خواندن می‌تواند بسیاری از مشکلات آموزشی ما در این زمینه را برطرف کند.

رویکرد آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان

رویکرد آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان

آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان از گونه آموزش جایگزین است. آموزش جایگزین جای آموزش رسمی می نشیند. به طور کلی آموزش های جایگزین برآمده از نیازهای کودکان است و اجبارهای آموزش رسمی را که وابسته به ساخت قدرت است، ندارد.

روش آموزش خلاق کودک محور چگونه است

روش آموزش خلاق کودک محور چگونه است

یک روش هنرورانه است، شیوه‌ای برای آموزش بهتر و کارآمدتر که برای آموختن و آموزش دادن، دنیای بزرگسالی را کنار می‌گذاریم و به دنیای کودکی برمی گردیم. در دنیای بزرگسالی صدای قوقولی قوقوی خروس‌ها شنیده نمی‌شود، رنگ آن‌ها دیده نمی‌شود. اما وزن آن‌ها خوب حساب می‌شود. اما در دنیای کودکی یک خروس یعنی: پرنده‌ای با رنگ‌های زیبا و آوازی زبباتر که از سرزمین خورشید می‌آید. آیا تا به امروز دیده‌اید که یک کودک به این پرنده بگویید: یک خروس دو کیلویی؟ این تفاوت دنیای بزرگسالان است با دنیای کودکان. آموزش خلاق کودک محور می‌خواهد که در آموزش، دنیای کودکان دیده شود با همه رنگ‌ها و شادی‌ها و تازگی‌های آن.

 فرهنگ خواندن و نوشتن در کلاس علوم

فرهنگ خواندن و نوشتن در کلاس علوم

اغلب دانش آموزان برای خواندن و نوشتن مطالب علمی با مشکل مواجه می‌شوند. بخشی از این مشکل به تفکر رایجی برمی گردد که خواندن و نوشتن را مختص درس زبان آموزی می‌داند. با گردآوری مجموعه ای از کتاب‌های مرتبط با علوم در کتابخانه کلاس و ترغیب دانش آموزان به مطالعه آن‌ها، می‌توان مهارت‌های خواندن را در آنان تقویت کرد. به علاوه، می‌توان درس را با خواندن مطلبی از یک کتاب آغاز کرد که با موضوع درس، ارتباط مستقیمی دارد. برای بهبود مهارت‌های نوشتاری می‌توان از شیوه «گوش کردن، توقف کردن، نوشتن» بهره گرفت. در این شیوه، معلم سخنان خود را به بخشهای سه دقیقه ای تقسیم می‌کند و بین آن‌ها، دانش آموزان دو دقیقه برای نوشتن نکات مهم سخنان او وقت دارند. به علاوه، می‌توان بخشی از یک فیلم علمی را برای دانش آموزان نمایش داد و از آنان خواست مفاهیم اصلی آن را یادداشت کنند. گردانندگان مدرسه با اختصاص دادن زمان خاصی در طول هفته برای مطالعه همگانی، می‌توانند به ایجاد فرهنگ خواندن و نوشتن در مدرسه کمک و دانش آموزانی تربیت کنند که در تمام طول زندگی مطالعه کنند. در این دوره، هر کس (دانش آموزان، معلمان، مدیران و خدمت گزاران مدرسه) کتاب‌های مورد علاقه خود را مطالعه می‌کنند. بزرگان مدرسه با در میان گذاشتن تجربیات مطالعاتی خود با نوجوانان، از روابطی که با آن برقرار می‌کنند، لذت می‌برند. به این تربیت، دانش آموزان طی دوره سرنوشت ساز نوجوانی، پیوندهای محکمی با بزرگسالان برقرار می‌کنند.

فراگیری زبان کهن، با شیوه ای نو

نلی محجوب

خویشاوندی حقیقت و زیبایی

زری نعیمی

ده اصل طلایی رویکرد آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان

ده اصل طلایی رویکرد آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان

۱- آموزش برای شکوفایی
۲- آموزش برای بازی و شادی
۳- آموزش معناگرا و پالایش گر
۴- آموزش برای آگاهی و دانایی
۵- آموزش بدون رقابت۶- آموزش برای گشایش
۷- آموزش رشد اجتماعی و شهروندی
۸- آموزش برای همکاری و مشارکت
۹- آموزش برای آزادی و صلح
۱۰- آموزش دوستی با مادر زمین

 

عضویت در کانال تلگرام