آموزش حرف ای به کودک + تصویر و ویدیو

روش‌هایی خلاق برای آموزش حرف «ای» با شعرها و تصاویر کودکانه به کودک.

 با استفاده از تصاویر واژگانی که حرف «ای» در آن‌ها وجود دارد.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

مقاله آموزش حرف ای به کودک با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی - تصویری نوشته شده است. بهترین مرجع تایید شده آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان توسط آموزگاران و والدین است. 

آموزش صدای ای

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه «ای» از گروه خودآواهای بلند فارسی است. هنگام رانش آن دهان نیم‌بسته است و لب‌ها شکل بادامی می‌گیرد و زبان به پیش رانده می‌شود.پس از دمش واکی بلند و کشیده و لرزش تارآواها، زبان در حالت افراشته در میانه دهان قرار می‌گیرد به گونه‌ای که هنگام رانش این واک، تنه زبان از میان لب‌ها دیده می‌شود.

روش نخست آموزش ای، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی ای

آموزش حرف ای

روش دوم آموزش ای، استفاده از اشیا

دومین روش آموزش حرف ای یکی از حروف الفبای شیرین فارسی استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً ای در کلمه سیب‌زمینی یا ای در کلمه بستنی

آموزش حرف ای

اموزش حرف ای

روش سوم آموزش او، استفاده از روش لوباخ

سومین روش اموزش حرف ای ترکیب روش یک و دو است و برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

آموزش حروف به روش لوباخ

آموزش حرف ای به روش لوباخ

روش چهارم آموزش ای، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان استفاده از شعر است. مثلاً برای آموزش حرف ای شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف ای در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

شعر برای اموزش حرف ای

شعر برای آموزش حرف ای

روش پنجم آموزش ای، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

آموزش حرف ای با تصاویر

آموزش حروف بوسیله اشیا

جدول شکل‌های گوناگون حرف ای

ریخت نوشتاری آن در آغاز واژه به گونه چسبان مانند ایران و در میان واژه مانند میوه و در پایان واژه به دو ریخت چسبان و ناچسبان مانند بستنی و نخودی و ستاره‌ای دیده می‌شود.

نحوه نوشتن حرف ای

طرز نوشتن حرف ای

تصویرگران:

  • حدیثه قربان
  • کیوان اکبری
  • لیلا مدرسی
  • لیا خاچیکیان

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

ویدیو آموزش حرف ای

این ویدیوی آموزشی بر اساس کتاب کاکا کلاغه و با استفاده از شعر و تصاویر ساده مناسب برای کودکان و خردسالان می‌باشد.

دیگر تصاویر
پرسش و پاسخ

آسان‌ترین روش آموزش حرف ای برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها 
این مقاله با الهام از سه کتاب برجسته آموزش الفبا با نام‌های الفباورزی با کاکاکلاغه، فارسی‌آموز نخودی و واژه‌نامه چیستانی- تصویری نوشته شده است. ساده‌ترین و جذاب‌ترین روش‌های آموزشی برای یادگیری حرف ای را می‌توانید در این مقاله مطالعه کنید.

آموزش حرف ای از طریق شعر، ویدیو آموزشی، تصویر و داستان
سایت آموزک با استفاده از منابع معتبر آموزشی، مقاله آموزش حرف ای به کودک را منتشر کرده است. کودکان دوست دارند از طریق بازی، شعر، ویدیو آموزشی (کارتون) و .. مطالب آموزشی را یاد بگیرند.

این مقاله چگونه به کودک من در آموزش حرف ای کمک می‌‌کند؟
آموزش حروف الفبا برای کودکان پیش‌دبستانی و کلاس اول دبستان نقش بسیار کلیدی دارد. این مقاله به شما کمک می‌کند با استفاده از روش‌های نوین آموزشی به کودک خود حرف ای را آموزش دهید. 
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on د., 04/26/2021 - 13:12