مقاله‌ها و نوشته‌های آموزش عمومی

کالایی‌سازی آموزش و طرد نیمی از کودکان از حق تحصیل

«بررسی علل بی‌سوادی با توجه به نظام آموزش و پرورش» عنوان میزگردی بود که روز شنبه و همزمان با ۸ سپتامبر روز جهانی سوادآموزی، در انجمن دیده‌بان حقوق کودک و با حضور جمعی از فعالان حوزه کودک برگزار شد. میزگردی که به موضوعات دیگری همچون دفاع از حقوق صنفی معلمان نیز کشیده شد.

کالایی‌سازی آموزش و طرد نیمی از کودکان از حق تحصیل

گفتگو با زهره تائبی، مدیر کودکستان در آلمان

چون همیشه عاشق کار کردن با بچه‌ها بودم، در آلمان در رشته تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان درس خواندم و اکنون مدت ۲۰ سالی هست که با بچه‌ها کارمی کنم. از ۱۱ سال پیش تا به امروز مدیریت یک کودکستان را به عهده دارم. از این که توانسته‌ام شغلی داشته باشم که به آن عشق می‌ورزم، همیشه احساس رضایت مندی داشته‌ام.

گفتگو با زهره تائبی، مدیر کودکستان در آلمان

گفت‌ و گو با آزیتا روحی: معلم در سوئد

با سلام من آزیتا روحی متولد سال ۱۳۴۲ در شهر تهران هستم و به اتفاق خانواده – همسر و دو فرزندم - حدوداً ۲۴ سال است که در سوئد زندگی می‌کنم. در این مدت مشاغل مختلفی داشته‌ام که اکثراً کار با بچه‌ها در سنین و شکل‌های مختلف بوده است. کار با بچه‌های مهد کودک، فعالیت‌های فوق برنامه بعد از مدرسه با بچه‌های دبستانی، و نیز تمرین و اجرای (موسیقی) با نوجوانان مدرسه موسیقی. و در حال حاضر حدود پنج سال است که معلم دبستان هستم که البته در سوئد شامل حال کلاس اول تا ششم می‌شود.

گفت‌ و گو با آزیتا روحی: معلم در سوئد

دبیرستان برای جوانان از ۲۰-۱۶ سال در سوئد

اززمانی که فرزند شما یکسالش پر می‌شود می‌تواند به مهد کودک برود. بازی‌ها در مهد مهم هستند، وقتی کودک شش سالش پر شود می‌تواند پیش دبستانی را شروع کند. هم مهد کودک و هم پیش دبستانی اختیاری است.

دبیرستان برای جوانان از ۲۰-۱۶ سال در سوئد

روزهای اول در مدارس سوئد

فرزند شما می‌خواهد کلاس آمادگی یا دبستان را شروع کند. در این جا می‌توانید اطلاعاتی را درمورد این که مدارس سوئد چگونه کار می‌کنند، به دست آورید. هرچه بیشتر بدانید، بیشتر می‌توانید روی تحصیلات فرزند خود تأثیر بگذارید.

مدرسه دمکراتیک است

تحصیل باید به دانش آموزان هم دانش بیاموزد و هم آن‌ها را به کسب دانش در تمام طول زندگی علاقه مند کند. آموزگاران برای رسیدن دانش آموزان به سطح دانش کافی به آن‌ها کمک می‌کنند. هر دانش آموزی باید بتواند تا آنجا که ممکن است، و بسته به توانمندی‌های خود رشد کند.

روزهای اول در مدارس سوئد

آشنایی با نظام آموزشی سوئد برای مهاجران (۷ تا ۱۵ سال)

مدرسه ابتدایی و مرکز فعالیت‌های فوق برنامه نظام آموزشی سوئد

در ر  از زمانی که فرزند شما یک‌سالش پر می‌شود می‌تواند به مهد کودک برود. بازی‌ها در مهد مهم هستند، وقتی کودک شش سالش پر شود میتواند پیش دبستانی را شروع کند. هم مهد کودک و هم پیش دبستانی اختیاری است.

همه کودکان از ۷ سالگی به مدرسه ابتدایی می‌روند و این اجباری است. تحصیلات اجباری از کلاس اول تا نهم یعنی نهُ سال است.

آشنایی با نظام آموزشی سوئد برای مهاجران ( ۷ تا ۱۵ سال)

آموزش‌ و پرورش و نسل سرگردان دانش‌ آموزان!

شب گذشته بر سبیل اتفاق، گذری و نظری بر تلویزیون همیشه‌خاموش منزلم داشتم. دیدم که وزیر محترم آموزش‌ و پرورش با قاطعیت هرچه تمام‌تر در صداوسیما می‌گفت همه مسائل بایسته آموزشی و تمام مطالب لازم درسی استاندارد از طریق خود وزارت فخیمه آموزش‌وپرورش در بین همین کتب مهیای موجود و در دسترس دانش‌ آموزان، تعبیه شده است؛ پس دیگر نیازی به نشر روزافزون این‌همه کتاب‌های غیراستاندارد مورد استناد و تأکید برخی از معلمان ما نبوده و نیست!

آموزش‌ و پرورش و نسل سرگردان دانش‌ آموزان !

جایگاه کیفیت در توسعه آموزش پیش دبستانی

تعلیم و تربیت کودکان پیش‌ دبستانی

تعلیم و تربیت کودکان بی‌شک امری مقدس است و باید عاری از هرگونه تعصب به این مهم نگریست. اتخاذ استراتژی تأمل‌گرایانه و بازاندیشی در این حوزه اساسی به منزله روشی دور از تعصبات اجتماعی و با تکیه بر معرفت علمی نکات مهمی را پیشِ‌رو می‌نهد.

از سال ۱۹۹۰ تاکنون در راستای آرمان‌های توسعه هزاره سوم پوشش پیش‌دبستانی تقریباً دو برابر شده است. ولی هنوز ایران در بین کشورهایی با آموزش پیش‌دبستانی کم (بین ۳۰ تا ۶۹ درصد) قرار دارد.

جایگاه کیفیت در توسعه آموزش پیش دبستانی

کودکان چند زبانه

این جزوه درمورد ۱۰ پرسشی است که معمولا خانواده‌ها در مورد رشد چند زبانه کودکان خود مطرح می‌کنند. علاوه برآن، این جزوه برای پرسنل مهدکودک‌ها، مدارس و مراکز بهداشتی نیز می‌باشد. پرسنل نام‌برده می‌توانند این جزوه را به‌عنوان مرجع در گفت‌گوی خود با والدینی که کودکان چندزبانه دارند به‌کار گیرند.

کودکان در خانواده‌های چند زبانه

مدل مستقل سواد: سواد و عقلانیت (۲)

برایان استریت، در تبیین مدل‌های رایج و فراگیر سواد، به مسئله سواد و عقلانیت می‌پردازد. از منظر وی، مسئله عقلانیت به عنوان یک پیامد مهم سواد شناخته می‌شود چرا که وی معتقد است سواد به شکلی که هم اکنون در قالب‌های شفاهی و کتبی وجود دارد، نه تنها مظهر عقلانیت نیست که پیامدی با عنوان «عقلانیت» هم به دست نمی‌دهد.

مدل مستقل سواد: سواد و عقلانیت (۲)

عضویت در کانال تلگرام