روزهای اول در مدارس سوئد

فرزند شما می‌خواهد کلاس آمادگی یا دبستان را شروع کند. در این جا می‌توانید اطلاعاتی را درمورد این که مدارس سوئد چگونه کار می‌کنند، به دست آورید. هرچه بیشتر بدانید، بیشتر می‌توانید روی تحصیلات فرزند خود تأثیر بگذارید.

مدرسه دمکراتیک است

تحصیل باید به دانش آموزان هم دانش بیاموزد و هم آن‌ها را به کسب دانش در تمام طول زندگی علاقه مند کند. آموزگاران برای رسیدن دانش آموزان به سطح دانش کافی به آن‌ها کمک می‌کنند. هر دانش آموزی باید بتواند تا آنجا که ممکن است، و بسته به توانمندی‌های خود رشد کند.

تحصیلات باید شکلی دمکراتیک داشته باشند و دانش آموزان را به احترام به حقوق انسان‌ها و آزادی فرا بخوانند. همه دانش آموزان بدون در نظر گرفتن جنسیت، جهان بینی، معلولیت، گرایشات جنسی و محل زندگی‌شان در سوئد، حق دارند از آموزشی برابر برخوردار شوند. در مدارس سوئد تمام دانش آموزان مهم هستند و مدرسه باید همیشه هنگام برنامه ریزی فعالیت‌های خود منافع تک تک آن‌ها را در نظر بگیرد. در سوئد، هم مدارس دولتی (کمونی) وجود دارد و هم مدارس آزاد که توسط شرکت‌های خصوصی و یا سازمان‌ها اداره می‌شوند. دوره نه ساله ابتدایی، اجباری و دوره آمادگی، اختیاری ست. تمام مدارس رایگان هستند.

همه جایی در مدرسه خواهند داشت

کمونی که در آن زندگی می‌کنید باید اطلاعات مربوط به مدارس موجود در کمون را دراختیار شما قراردهد. شما می‌توانید انتخاب خود را در مورد مدرسه فرزندتان به اطلاع کمون برسانید. در سایت www. valjaskola.se می‌توانید در مورد مدارس موجود و روش تعیین مدرسه بیشتر بخوانید. شما همچنین می‌توانید از اداره کمونی که در آن زندگی می‌کنید، سئوال کنید.

مدرسه تعیین می‌کند که دانش آموز از چه کلاسی باید شروع کند

مدارس سوئد ، سنجشی درمورد سوابق تحصیلی، دانش، تجربیات و علاقه فرزند شما انجام می‌دهد. این سنجش معمولاً با کمک یک مترجم انجام می‌شود. ظرف مدت دو ماه، مدیر مدرسه تصمیم می‌گیرد که فرزند شما باید از چه کلاسی شروع کند. برای این که کودکانی که تازه به سوئد آمده‌اند هر چه زودتر زبان سوئدی را بیاموزند ممکن است که آن‌ها همزمان با کلاس عادی خود، دریک کلاس آمادگی نیز شرکت کنند.

دراین کلاس آمادگی اصول مقدماتی زبان سوئدی به شاگردان آموزش داده می‌شود، اما آن‌ها می‌توانند دروس دیگر را هم بخوانند. آن‌ها حداکثر دو سال در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند. هدف این است که شاگردان بتوانند هر چه زودتر تحصیلات عادی خود را انجام دهند. مدیر تصمیم می‌گیرد که چه زمانی دیگر نیازی به کلاس‌های آماگی وجود ندارد.

از آموزگار بپرسید

حد اقل یک آموزگار مسئول کلاس فرزند شماست. اگر پرسشی دارید با معلم فرزند خود تماس بگیرید. اگر نیاز به مترجم دارید از مدرسه در این مورد کمک بخواهید.

مدرسه خواهان همکاری با شماست

مدرسه شما را در جریان تحصیلات فرزندتان قرار می‌دهد و از شما سرپرستان دانش آموز دعوت می‌کند تا در جلساتی با آموزگار فرزندتان شرکت کنید. توجه به اطلاعات ارسال شده و شرکت در این جلسات مهم است.

یک بار در هر نیم سال، دانش آموز و سرپرستان او برای شرکت در جلسه تحصیلی فرا خوانده می‌شوند. برای کودکانی که به کلاس آمادگی (پیش دبستانی) می‌روند مدرسه حداقل یک بار در سال با والدین جلسه خواهد داشت. در این جلسات، شما، فرزندتان و آموزگار او درمورد وضعیت تحصیلی او گفتگو خواهید کرد. این فرصت خوبی است تا درمورد وضعیت فرزند خود در مدرسه بیشتر بدانید.

روزهای اول در مدارس سوئد

آموزش

در باره تدریس و روزهای درسی

تمام دانش آموزان از دوشنبه تا جمعه به مدرسه می‌روند. معمولاً حتی دانش آموزان کلاس‌های پایین تر نیز چند آموزگار برای درس‌های مختلف دارند. آموزش باید در مدارس سوئد برای همه یکسان باشد، اما روش تدریس و کتاب‌های درسی می‌تواند متفاوت باشد.

آموزگار مسئولیت محتوای آن چه را درس داده می‌شود به عهده دارد و باید تلاش کند تا دانش آموزان روش‌های گوناگون کار روی موضوعات را آزمایش کنند. این می‌تواند به این معنی باشد که معلم درس خود را می‌دهد، اما شاگردان خودشان نیز در کلاس کار می‌کنند. گاهی اوقات دانش آموزان و آموزگاران به گردش علمی خارج از مدرسه می‌روند. در مدرسه تحرک و سلامتی مهم است. از همین رو کلاس ورزش و سلامتی نیز در مدارس سوئد وجود دارد. تمام دانش آموزان باید در پایان کلاس ششم شنا یاد گرفته باشند.

مدارس سوئد باید دانش آموزان را ترغیب کند تا هنگام تحصیل از تجربیات و علایق خود استفاده کنند. دانش آموزان همچنین یاد می‌گیرند که منتقدانه فکرکنند و بپرسند و درمورد دیدهای مختلف نسبت به جهان، آموزش می‌بینند. دانش آموزان برای انجام تکالیف خود بیشترین وقت را در مدرسه صرف می‌کنند. در بسیاری از مدارس به آن‌ها تکالیفی داده می‌شود تا پس از ساعت درسی انجام دهند.

دانش آموزان هر روز ناهار رایگان دریافت می‌کنند. در بسیاری از مدارس می‌توان از بین چند غذا یکی را انتخاب کرد. ممکن است به عنوان مثال یک گزینه گیاهی وجود داشته باشد. اگر فرزند شما غذای خاصی می‌خورد این را با مدارس سوئد درمیان بگذارید.

آموزش زبان مادری

دانش آموزانی که زبان مادری‌شان سوئدی نیست حق آموختن زبان مادری خود را دارند. توانایی در زبان مادری رشد زبانی و یادگیری دروس دیگر را آسان تر می‌کند. اگر می‌خواهید فرزندتان آموزش زبان مادری داشته باشد باید این را درخواست کنید. از مدرسه در مورد نحوه درخواست و شرایط آن بپرسید.

کمک و مشاوره تحصیلی

دانش آموزانی که ممکن است به سطح دانش کافی نرسند و یا مشکلات دیگری داشته باشند، حق دریافت کمک فوق العاده در مدرسه را دارند. برای مثال دانش آموزان چند زبانه در صورت نیاز حق دریافت کمک به زبان مادری را در دروس خود دارند. کمک درسی به زبان مادری، به دانش آموز در فراگیری و کسب دانش در دروس مدرسه کمک می‌کند.

راهنمایی تحصیلی و شغلی

شاگردان مدارس سوئد در سطوح مختلف تحصیلی به استثنای مهد کودک و آمدگی، حق دریافت راهنمایی تحصیلی و شغلی را دارند. یک مشاور تحصیلی و شغلی برای انتخاب کار و یا رشته آموزشی پس از دوره نه ساله ابتدایی به دانش آموزان کمک می‌کند.

نظرات مدرسه و نمرات درسی

شما و فرزندتان باید به طور منظم درمورد روند تحصیلی کودکان اطلاع پیدا کنید. از کلاس اول تا پنجم، آموزگار درمورد تمام دروس دانش آموزان نظر می‌دهد. دلیل آن این است که فرزند شما و شما به عنوان سرپرست، از روند تحصیلی او آگاهی پیدا کنید. از کلاس ششم، دانش آموزان یک بار در هر ترم نمره می‌گیرند. درهر ترم، آموزگاران دانشی را که دانش آموزان در طول نیم ترم به دست آورده‌اند مورد ارزیابی قرار می‌دهند. این نمره‌ها بین A تا F هستند. A بالاترین نمره و E پایین‌ترین نمره قبولی است. F به معنی این است که دانش آموز در آن درس قبول نشده است.

مرکز فعالیت‌های فوق برنامه (Fritidshemmet) اوقات فراغت را غنی تر می‌کند

هر دانش آموزی حق دارد که پیش و پس از ساعات درسی، در مرکز فعالیت‌های فوق برنامه حضور پیدا کند. در صورت اشتغال یا تحصیل اولیاء و یا اگر دانش آموز نیاز داشته باشد، حق رفتن به مرکز فعالیت‌های فوق برنامه را خواهد داشت. آموزش‌های مرکز فعالیت‌های فوق برنامه مکمل دروس مدرسه است و بیشتر، فعالیت‌هایی در زمینه زبان، سازندگی، طبیعت و فعالیت‌های بدنی را در بر می‌گیرد. مرکز فعالیت‌های فوق برنامه باید هنگام تعطیلات رسمی نیز باز باشد. از ترم پائیزهٔ سالی که دانش آموزی ده ساله می‌شود، تا ترم بهاره ای که آن دانش آموز سیزده ساله می‌شود، برای او به جای مرکز فعالیت‌های فوق برنامه، مرکز اوقات فراغت باز وجود خواهدداشت. دانش آموزان بزرگ‌تر حق شرکت در مرکز فعالیت‌های فوق برنامه و یا مرکز اوقات فراغت باز را ندارند.

اگر می‌خواهید فرزندتان آموزش زبان مادری داشته باشد باید آن را درخواست کنید.

ایمنی و سلامت

یک مدرسه ایمن

مدرسه باید محل امنی برای همه شاگردان باشد. هیچ کس نباید مورد اهانت قرار گیرد. به همین خاطر مدرسه برنامه و روش‌هایی برای مقابله با این موضوع دارد. کارکنان و شاگردان به طور فعال همکاری می‌کنند تا مدرسه محیطی باشد امن برای همگی و همه به یکدیگر احترام بگذارند. اگر کسی با فرزند شما بد رفتاری کرد، در وحله اول با کارکنان مدرسه تماس بگیرید. اگر مشکل برطرف نشد باید با کمون و یا برای مدارس غیر دولتی با صاحب آن مدرسه تماس بگیرید. آن‌ها وظیفه دارند که در مورد اتفاقی که رخ داده کسب اطلاع کنند. درصورت لزوم و به تشخیص آنان، باید برای حل مشکل اقدام شود.

سلامت دانش آموزان

بهداری مدرسه (Elevhälsan) به صورت پیش گیرانه و برای سلامتی شاگردان کار می‌کند. در هر مدرسه ای باید پرستار مدرسه، پزشک، روان شناس، مشاور امور اجتماعی و پرسنل با توانایی‌های آموزشی ویژه در دسترس باشند. از کلاس آمادگی تا کلاس نهم حداقل سه بار باید دانش آموزان معاینه پزشکی شوند. پرستار مدرسه می‌تواند در طول روز برای اقدامات سادهٔ درمانی به شاگردان کمک کند. اما اگر فرزند شما بیمار است و یا نیاز به درمان دیگری دارد باید به مراکز پزشکی و درمانی بیرون از مدرسه مراجعه کنید.

مدرسه وظیفه دارد که وضعیت بد دانش آموزان را گزارش دهد

اگر مدرسه مظنون باشد که شما کودک خود را مورد آزار قرار می‌دهید، باید آن را به دفتر خدمات اجتماعی گزارش دهد. دفتر خدمات اجتماعی، مسئول است که تمام کودکان و جوانان کمون، زندگی امنی داشته باشند. وقتی گزارشی به دفتر خدمات اجتماعی می‌رسد، آن‌ها معمولاً سعی می‌کنند تا برای یافتن یک راه حل، موضوع را با مدرسه و خانواده در میان بگذارند

مدرسه باید محل امنی برای همه شاگردان باشد.

مدارس سوئد به طور مختصر

نکات زیر را می‌توانید از مدرسه انتظار داشته باشید
 • آموزشی خوب به فرزندتان داده شود
 • مدیر و آموزگاران مسئولیت آموزش کودک شما را بر عهده داشته باشند
 • مدرسه به پرستار مدرسه، پزشک مدرسه، روانشناس، مشاور امور اجتماعی، معلم ویژه و مشاور امور تحصیلی و شغلی دسترسی داشته باشد
 • مدرسه درمورد نحوه تدریس و چیزهایی که دانش آموزان باید بیاموزند اطلاع رسانی کند
 • دانش آموزان نیازمند کمک آموزشی، باید برای حد اکثر رشد و پیشرفت تحصیلی خود، توسعهٔ توانایی‌های زبانی و ساختن هویت خود، این کمک را دریافت کنند.
مدرسه این انتظارات را از دانش آموزان دارد
 • بخواهند که یاد بگیرند و در کلاس‌ها شرکت کنند.
 • برای رسیدن به اهداف آموزشی خود تلاش کنند.
 • به یکدیگر احترام بگذارند.
 • به تمام کسانی که در مدرسه کار می‌کنند احترام بگذارند.
 • سر وقت به مدرسه بیایند.
مدرسه می‌خواهد که شما
 • به فرزند خود کمک کنید تا سر وقت به مدرسه بیاید.
 • در مکالمات تحصیلی فرزند خود حضور داشته باشید.
 • در جلسات مربوط به تحصیل فرزند خود در مدرسه شرکت داشته باشید
 • به اطلاعاتی که مدرسه در اختیار شما قرار می‌دهد توجه کنید.
 • برای آموزش، رشد و امور تحصیلی فرزندتان به او کمک کنید.

بیشتر بخوانید
آشنایی با نظام آموزشی سوئد برای مهاجران (۷ تا ۱۵ سال)

دیگر تصاویر
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on د., 01/22/2018 - 10:38