آشنایی با بازی و اسباب بازی کودک و نوجوان

اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوپایان

اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوپایان

نوپایان با آن پاهای کوچک و تپل و غریزه‌ی کاوش‌گری، در این جهان زندگی می‌کنند تا آن‌چه را تازه مرتب کرده و سرجایش گذاشته‌اید، به هم بریزند.
کودک نوپای شما، زیبا و نامرتب است با نیازهای ویژه‌ برای روح و جسم‌اش. در این مقاله قصد داریم شما را به ذهن آن‌ها ببریم و کمک کنیم تا اسباب‌بازی‌های مناسب رشدشان را برای‌شان فراهم کنید. 

بازی و اسباب‌بازی در جهان خردسالان

بازی و اسباب‌بازی در جهان خردسالان

امروزه خردسالان چگونه بازی می‌کنند؟ آن‌چه به‌جای پاسخ به این پرسش می‌شنویم، سخن مادری است که می‌گوید: «فرزندم نمی‌تواند بازی کند. بدون هدف در خانه می‌دَوَد یا بی‌حوصله، در جایی می‌نشیند. اگر او را به کاری سرگرم نکنم، خودش به هیچ کاری برای انجام دادن نمی‌تواند فکر کند.»

بررسی اسباب‌ بازی‌ ها از منظر روانشناسی

بررسی اسباب‌ بازی‌ ها از منظر روانشناسی

در حاشیه برگزاری چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی، سهیل رحیمی، دکتری روان‌شناسی تربیتی، به تشریح کارکرد انواع اسباب‌بازی‌ها و تأثیر بازی‌درمانی بر کودکان پرداخت. مدرس رسمی آموزش مهارت‌های زندگی از دانشگاه تهران ضمن تاکید بر اهمیت بازی‌کردن پدرومادر با کودک بیان کرد که این بازی‌ها بر رشد توانایی‌های حرکت‌روانی و ذهنی‌شناختی کودکان تاثیری مستقیم دارد.

ایجاد فرصت‌های بیشتر برای خلاقیت، با اسباب‌ بازی‌ های ساده

ایجاد فرصت‌های بیشتر برای خلاقیت، با اسباب‌ بازی‌ های ساده

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، معتقد است هرچه اسباب‌ بازی ساده‌تر باشد فرصت خلاقیت و نوآوری بیش‌تری برای کودک فراهم می‌کند.

دکتررزیتا داوری‌آشتیانی، در گفت‌وگو با اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون با بیان این مطلب به بررسی تأثیر بازی بر روند رشد جسمی و روانی کودکان پرداخت و ویژگی اسباب‌ بازی مناسب برای کودکان را بررسی کرد.

فهرست ۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی برای کودکان

فهرست ۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی برای کودکان

در این مطلب به شما ۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی را معرفی می‌کنیم که در دسترس هستند و برای تهیه آن‌ها لازم نیست خیلی هزینه کنید. بنابراین لطفا پس از خواندن این مطلب، فکر اسباب‌بازی‌های گران‌قیمت برای پرورش خلاقیت کودکانتان را برای همیشه از سرتان بیرون کنید.

۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی‌ برای کودکان

شماره ۱: جعبه یا کارتن مقوایی

شماره یک فهرست ما جعبه یا کارتن مقوایی است.

جای خالی موزه اسباب بازی و حفظ فرهنگ بازی در ایران

جای خالی موزه اسباب بازی و حفظ فرهنگ بازی در ایران

موزه اسباب بازی یا موزه کودکان اگرچه در ایران هنوز موضوعی ناشناخته است، اما به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای حفاظت از میراث و فرهنگ بازی و نیز حفاظت ازمیراث کودکی در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته و دارای مخاطبان بسیار است. موزه کودکان، موزه کودکی و موزه‌های اسباب بازی از جمله انواع موزه‌های رایج در سرتاسر جهان هستند که سالانه هزاران توریست داخلی و خارجی را درسرتاسر کشورهای جهان به خود جلب می‌کنند و منبع درآمد و نیز پایگاه آموزشی فعالی در بیشتر کشورهای رشد یافته جهان محسوب می‌شوند.

تفاوت بازی‌های کودکان دیروز و امروز

تفاوت بازی‌های کودکان دیروز و امروز

بازی کردن یکی از طبیعی‌ترین رفتارهای کودکان است و بخش مهمی از اوقات آن‌ها صرف سرگرم شدن با اسباب بازی‌ها می‌شود. بسیاری از خانواده‌ها سرگرم شدن بچه‌ها با اسباب بازی را تنها وجهی از تفریح می‌دانند؛ در حالی که این قبیل سرگرمی‌ها یک کالای فرهنگی است و در شکل دهی شخصیت کودکان در آینده بسیار تاثیرگذار خواهد بود. اسباب بازی برای کودکان ابزاری برای ساختن محیط پیرامونی براساس تجارب و میزان آگاهی‌شان است که با آن می‌توانند در حد و اندازه‌های خود، خلاقیت‌هایشان را بروز دهند و تجربه بیندوزند. بازی و اسباب آن، وسیله برای بازسازی یک تجربه براساس دیدی کودکانه است.

تاثیرات روانی اسباب بازی‌های بی روح

تاثیرات روانی اسباب بازی‌های بی روح

بازی فعالیتی طبیعی برای کودکان است که به آن‌ها فرصت می‌دهد تا یاد بگیرند و به لحاظ فکری، جسمی و اجتماعی رشد کنند. خصوصاً اگر آن‌ها وسایلی را به عنوان ابزار فعالیت‌های خود برگزیده و مشغول بازی شوند. اما نکته اساسی که تمام مردم جهان نگاهی یکسان به آن دارند این است که چه اسباب بازیی برای کودک ایمن تر است و چه چهارچوب‌هایی برای بازی با اسباب بازی‌ها در هر دوره سنی وجود دارد.

نقش اسباب بازی در تعیین شغل آینده کودکان

نقش اسباب بازی در تعیین شغل آینده کودکان

اسباب بازی کودکان می‌تواند روی انتخاب شغل آینده آنان تاثیر بگذارد، انواع اسباب بازی پیام‌های متفاوتی دارد که چه کارهایی برای دختران و پسران مناسب است و بر تحصیل و انتخاب شغل کودکان در آینده تاثیر خواهند داشت.به گزارش ایرنا، تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ درصد بزرگسالانی که در مشاغلی از جمله طراحی و معماری فعالیت می‌کنند خانه‌سازی با لگوها از بازی‌های مورد علاقه‌شان بوده است. بیش از ۶۶ درصد کسانی که در مشاغل مرتبط با ریاضیات مثل بانکداری یا حسابداری کار می‌کنند پازل اسباب بازی مورد علاقه دوران کودکی‌شان بوده است.

کودکان و اسباب بازی‌ها (با تأکید بر روان شناسی بازی), بخش دوم

کودکان و اسباب بازی‌ها (با تأکید بر روان شناسی بازی)ٔ, بخش دوم

کودکان گل‌های بوستان ما و آینده بخش کشورند. ملّتی در آینده موفق، سربلند، پیروز و سعادتمند خواهد بود که به نیازهای جسمی و روانی کودکان خود توجه بیش‌تری داشته باشد. امروزه روان شناسان اعتقاد دارند که برای رسیدن به مراحل بالاتر رشد باید پایه‌های اولیه رشد را جدی گرفت و اگر چنانچه اولین مراحل رشد به خوبی طی نشود، در مراحل بعدی کودک دچار اختلال خواهد شد. یکی از نیازهای مهم و اساسی کودک، نیاز به بازی و اسباب بازی است. 

عضویت در کانال تلگرام