بهترین اسباب بازی‌ها برای کودک شما

بچه‌ها به وسیله اسباب بازی‌ها می‌توانند دنیای پیرامون خود را کشف کرده، مهارت‌هایی جدید و ضروری را در رابطه با زندگی بیاموزند. اسباب بازی ضمن آنکه سرگرمی خوبی برای بچه‌ها محسوب می‌شود، نقش مهمی هم در زندگی و رشد کودک بازی می‌کند. بچه‌ها به وسیله اسباب بازی‌ها می‌توانند دنیای پیرامون خود را کشف کرده، مهارت‌هایی جدید و ضروری را در رابطه با زندگی بیاموزند. حتی یک نوزاد با نگاهش اسباب بازی‌ها را طلب می‌کند و به همان نسبت که او بزرگ‌تر می‌شود بیشتر به سمت چیزهایی می‌رود که برایش جذابیت دارد و وقتی بتواند بنشیند، سینه خیز برود، یا غلت بخورد، اسباب بازی تمام دنیای او می‌شود و از همان هنگام است که اسباب بازی را به دست می‌گیرد، می‌چرخاند، قل می‌دهد، پرتاب می‌کند و حتی به دهان می‌برد و همگی این رفتارها نیز بر رشد کودک تأثیر دارد.

بهترین اسباب بازی‌ها برای کودکان زیر یک سال 

جغجغه

متخصصان کودک براساس تجربیات و تحقیقاتشان به این نتیجه رسیده‌اند که صدای اسباب بازی در جلب نگاه کودک به دستانش و استفاده از آن‌ها نقش مهمی دارد. نوزاد با شنیدن صدای جغجغه با چشم‌هایش دنبال آن می‌گردد و با دیدن آن پی به قدرت و توانایی دستانش می‌برد و همین آغاز هماهنگی دست و چشم او می‌شود. به این ترتیب رابطه ای قوی بین نوزاد و دستانش به وجود می‌آید. این اسباب بازی پر سروصدا و ارزان که اغلب پدر و مادرها تحمل شنیدن صدای آن را برای بیش از چند ثانیه ندارند بر رشد کودک نقش بزرگی دارد. نوزاد با شنیدن صدا برای گرفتن آن تلاش می‌کند و به زودی در می‌یابد با تکان دادن دستانش می‌تواند صدای آن را دوباره بشنود و کودک، از حدود پنج ماهگی می‌تواند آن را از دستی به دست دیگرش بدهد.

حیوانات نرم عروسکی

اسباب بازی‌های نرم و سبک مناسب کودکان زیر یک سال و گاهی بالای یک سال است. کودک می‌تواند به راحتی عروسک نرم و سبک را در دست یا در بغل بگیرد و همین امر به او کمک می‌کند تا حس لامسه‌اش تحریک و تقویت شود. به ویژه عروسک اسباب بازی که دماغ، گوش، دست و پا و دم و شکم برجسته داشته باشد، بر ارتقاء حواس کودک تأثیر می‌گذارد. نوزاد شش ماهه یا بیشتر به اسباب بازی‌هایی از این نوع بیشتر علاقه نشان می‌دهد و به این جهت لازم است از بهداشتی و استاندارد بودن الیاف به کار رفته برای درست شدن عروسک‌های اسباب بازی اطمینان حاصل شود.

کودک با اسباب بازی‌های عروسکی می‌تواند درس‌های مفید و لذت بخشی بیاموزد. برای مثال پدر و مادر می‌توانند خرس عروسکی محبوب کودک را زیر پتو، پشت کوسن یا پشت سرشان مخفی کنند و از کودک بپرسند خرس کوچولو کجاست؟ کجا رفته؟ و سپس با هیجان و شادی، پتو را کنار زده، یا کوسن را برداشته و بگویند دالی دالی من اینجا هستم!

آویزها

شاید بعضی پدر و مادرها فکر کنند آویز فقط وسیله ای زینتی و دکوری در اتاق کودک است، در حالی که آویزها برای کودک یک اسباب بازی جالب به شما می‌آید و در چند ماه اول زندگی وقتی در تخت خود دراز کشیده، به آن خیره می‌شود. آویزهایی که در اتاق کودک نصب می‌شود، اغلب دارای رنگ‌های متنوع و اشکال مختلف است. همین امر به کودک کمک می‌کند تا آسان تر بتواند روی آن‌ها تمرکز کند و دیدن آن‌ها برایش لذت بخش باشد.

کودکان به طور کلی از آویزهایی که می‌چرخند و هنگام چرخش آهنگی از آن‌ها شنیده می‌شود، خوششان می‌آید. اکثر نوزادها دوست دارند تا به یک سو (و اغلب سمت راست) خیره بمانند و به این نسبت از چهارماهگی سعی می‌کند. با بلند کردن کمر خود به آویز دست بزنند و آن را به سمت خود بکشانند که این امر منجر به یک سری اعمال حرکتی در نوزاد شده و موجب می‌شود کودک به توانمندی‌های خودش پی ببرد.

اسفنج‌های نرم و مکعبی شکل

اسفنج‌های مکعبی شکل نرم و سبک، با رنگ‌های درخشان بهترین و پرکارترین اسباب بازی برای کودکان است که به طور معمول در خانه تمام افراد بچه دار یافت می‌شود و اسباب بازی بسیار مناسبی بچه‌های زیر یک سال است. قبل از اینکه کودک یاد بگیرد با لگو بازی کنند و آن‌ها را برهم بچسبانند، روی هم گذاشتن اسفنج‌های مکعبی برایش لذت بخش خواهد بود. این اسباب بازی برای گرفتن، نگه داشتن، پرتاب کردن، و یا حتی در دهان گذاشتن مناسب است، چون نه فقط هیچ گونه ضرری به کودک نمی‌زند، بلکه به شناخت و توانایی‌های دست و چشم کودک به هنگام روی هم گذاشتن کمک خواهد کرد. بهترین مکعب‌های بازی آن‌هایی است که هنگام فشار دادن صدایی از آن‌ها شنیده شود، زیرا مهارت‌های حرکتی کودک را برای فشار دادن دست یا پا به روی آن ارتقاء می‌دهد.

توپ

توپ یکی از اسباب بازی‌های جذاب و دوست داشتنی برای تمام سنین کودکان به شمار می‌آید و بهتر است برای کودک توپ‌هایی با اندازه‌های مختلف، رنگ‌های گوناگون و بافت‌های متنوع و سبک تهیه شود، اما دقت کرد توپ‌ها آن قدر کوچک نباشد که در دهان کودک جا بگیرد. قل دادن توپ و پرتاب کردن آن برای تمام بچه‌ها لذت بخش است.وقتی کودک شروع به نشستن می‌کند، خوب است توپی مناسب با سن او برایش تهیه شود تا بتواند با دستانش آن را روی زمین قل بدهد و زمانی که توانایی سینه خیز رفتن پیدا کرد، خوب است که توپ را قل بدهید و کودک را ترغیب کنید دنبال توپ برود و آن را بگیرد.

توی هم کردن فنجان‌ها و حلقه‌ها

بازی جالبی برای بچه‌هایی که می‌توانند بنشینند وجود دارد که هم کودکان را سرگرم می‌کند و هم چیزهای زیادی به آن‌ها می‌آموزد. بچه‌ها با توی هم کردن فنجان‌ها و انداختن حلقه داخل میله درباره اندازه‌ها و دسته بندی آن‌ها می‌آموزند و اندازه‌های بزرگ و کوچک و متوسط را می‌شناسند. همان طور که کودک حلقه ای بر می‌دارد و می‌خواهد داخل میله بیندازد، با او حرف بزنید و برای مثال بگویید به به چه حلقه قرمز بزرگی انتخاب کرده ای! وقتی چشم و دست با هم کار کند سلول‌های مغزی بیشتری فعال می‌شود. شاید کودک برای بار اول نتواند فنجان‌ها را درست داخل هم کند، اما با کوشش و خطا بالاخره موفق خواهد شد و در بین این خطاها، او چیزهای زیادی را درباره اندازه‌ها خواهد آموخت.

کتاب

اگر کودک به قدری پر جنب و جوش است که نمی‌توانید او را ساکت بنشانید، تا به صفحات کتاب نگاه کند، نگران نباشید. اجازه بدهید او در حین بازی از کتاب لذت ببرد چون ورق زدن کتاب، او را جذب نگاه کردن به شکل‌ها می‌کند. کتاب‌هایی که با پارچه درست شده، از پاره شدن و صدمه دیدن ورق‌های کتاب در دست کودک محافظت می‌کنند.

کتاب‌های پارچه ای به کودک اجازه می‌دهد که هر طور دوست دارد با آن بازی کند، آن را در دست بگیرد یا حتی در دهان بگذارد. به این ترتیب بعد از مدتی می‌تواند کنار پدر و مادرش بنشیند و به اتفاق آن‌ها عکس‌های یک کتاب را ببیند. کودک از تماشای عکس‌ها لذت می‌برد و از این رو خوب است عکس‌ها، پررنگ، روشن و بزرگ بوده و در هر صفحه فقط یک عکس قرار بگیرد، تا توجه و نگاه کودک را به خود جلب کند. حتی اگر توجه کودک به عکس‌های کتاب یکی دو دقیقه باشد، برای او کافی است، به شرطی که والدین قصدشان این باشد که کودک را به کتاب خواندن علاقمند کنند، اما علاقمندی نباید هرگز با سخت گیری همراه باشد.

آینه

آینه برای بچه‌ها جذاب است و سرگرمی جالبی محسوب می‌شود. یک آینه نشکن کنار تخت کودک نصب کنید. کودک شاید نداند آنچه به آن خیره شده تصویر خود اوست، اما با تماشای رفتارهایی مثل خنده، گریه، حرکت دستان و پاهایش در آینه شگفت زده می‌شود. وقتی او دست‌ها و پاهایش را تکان می‌دهد، مشاهده می‌کند همان کار در آینه نیز انجام می‌شود و در نتیجه، همان حرکات را دوباره تکرار می‌کند.به همراه نوزاد جلو آینه بروید و شکلک‌هایی در آورید، به طور قطع کودک نیز سعی خواهد کرد از شما تقلید کند و همچنین با دیدن عکس‌های خنده دار در آینه، می‌خندد و آینه می‌تواند برایش یک سرگرمی بامزه باشد.

با بهره گیری از وسایل ساده و در دسترس، می‌توان به بالا رفتن هوش و مهارت‌های اجتماعی کودک کمک کرد. فقط کافی است صبور، خلاق و عاشق بازی با کودک باشید.

Submitted by Anonymous (تایید نشده) on چ., 01/14/2015 - 15:40