اسباب‌بازی‌های آموزشی

نگاهی به اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان پیش‌دبستانی

کودکان زمان زیادی را به بازی و فعالیت می‌پردازند. کودکان زمان بازی را بسیار دوست داشته و این زمان را بر هر چیز دیگری مقدم می‌دارند. انتخاب اسباب‌بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است، به‌طوری‌که بهترین و مناسب‌ترین اسباب‌بازی برای کودکان به ویژه در سنین پیش‌دبستانی، اسباب‌بازی‌های آموزشی است چرا که این گروه از اسباب‌بازی‌ها موجب پرورش تفکر، تخیل، سرگرمی، لذت و مهم‌تر از همه یادگیری در کودک می‌شود و او را با مفاهیم و دنیای پیرامون آشنا می‌سازد.

علاوه بر این‌ها، اسباب‌بازی باید از ایمنی و کیفیت لازم برخوردار باشد. به اعتقاد انجمن جهانی تعلیم و تربیت دوران کودکی (ACEI) اگر اسباب‌بازی‌های کودکان به دقت انتخاب شوند، موجب ارتقای کیفیت بازی و رشد کودک می‌شوند. اسباب‌بازی‌های آموزشی ، نقش بسزایی در رشد کودکان پیش‌دبستانی ایفا می‌کنند. آن‌ها موجب بالا رفتن هوش، مهارت‌های اجتماعی و همچنین رفتارهای احساسی کودکان می‌شوند. این‌گونه اسباب‌بازی‌ها طراحی شده‌اند تا دید وسیع‌تری در گروه‌های سنی مختلف ایجاد کنند.

هدف از اسباب‌بازی‌های آموزشی

به طور کلی اسباب‌بازی‌های آموزشی دو هدف عمده دارند: یکی سرگرمی و دیگری توسعه مهارت‌های کودکان. اولین هدف کاملاً روشن است. کودکان دوست دارند بازی کنند. بنابراین تمام اسباب‌بازی‌ها به انضمام اسباب‌بازی‌های آموزشی، برای کودکان جنبه سرگرمی دارند مگر اینکه کودک، خود تمایلی به بازی کردن نداشته باشد. دومین هدف اسباب‌بازی‌های آموزشی توسعه مهارت‌های کودکان است اما این هدف برای همگان کاملاً واضح و روشن نیست.

بیشتر والدین فکر می‌کنند تنها هدف اسباب‌بازی‌ها تفریح و سرگرمی است. آن‌ها نمی‌دانند که اسباب‌بازی‌های آموزشی برای کمک به آموزش بهتر کودکان طراحی شده‌اند. به همین دلیل است که در انتخاب اسباب‌بازی، بیشتر اسباب‌بازی‌هایی را که جنبه لوکس و فانتزی دارند برای کودکانشان خریداری می‌کنند.

از اسباب‌بازی‌های آموزشی مناسب برای کودکان پیش‌دبستانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

اسباب‌بازی‌های آموزشی علمی و طبیعی

اسباب‌بازی‌های علمی برای این گروه سنی، دنیایی از علم هستند. این گونه اسباب‌بازی‌ها این شانس را به کودک می‌دهند که دنیای اطراف را کشف کرده و دامنه دانستنی‌های خود را افزایش دهند. اما متأسفانه والدین هنگام انتخاب اسباب‌بازی، کمتر به دنبال خرید این گونه اسباب‌بازی‌ها هستند.

اسباب‌بازی‌های آموزشی پازل‌ها و بازی‌های حل مسئله

 امروزه پازل‌ها و بازی‌های حل مسئله در اشکال و ابعاد مختلف به وفور در بازار یافت می‌شوند. کیفیت و طراحی آن‌ها نیز روزبه‌روز بهتر و متنوع‌تر می‌شود. پازل‌ها با توجه به ماهیتی که دارند قدرت تمرکز، تفکر خلاق و منطقی را در کودکان افزایش داده و کودکان را وادار به تفکر می‌کنند. کودک با تمرکز روی پازل به راحتی قطعه‌ها را جابه‌جا کرده و آن را حل می‌کند، به‌طوری‌که در بعضی مواقع موجب حیرت والدین خود می‌شود. پازل‌ها و بازی‌های حل مساله بهترین نوع اسباب‌بازی‌های آموزشی برای کودکان سنین پیش‌دبستانی هستند زیرا آن‌ها چندبعدی و قابل لمس هستند، مدل‌های مختلفی از آن‌ها برای سنین مختلف وجود دارد و کودک می‌تواند به‌تنهایی یا با دوستان خود به بازی بپردازد.

 لگو

 لگوها قطعاتی هستند که کودکان از طریق متصل کردن آن‌ها به یکدیگر، اشکال مختلفی را می‌سازند. این بازی بسیار مورد توجه و علاقه کودکان است. لگوها به تفکر، ابتکار و خلاقیت کودک کمک بسیاری می‌کنند.

تخته سیاه یا وایت بورد

 تخته سیاه یا وایت بورد یکی از انعطاف‌پذیرترین اسباب‌بازی‌های گروه سنی پیش‌دبستانی است که برای رشد خلاقیت کودکان بسیار مفید هستند. کودک از طریق تخته‌سیاه یا وایت بورد، نوشتن و نقاشی کردن را تجربه کرده و نقش افراد مختلف به ویژه معلم را بازی می‌کند.

ابزار و آلات موسیقی

 موسیقی نقش بسزایی در رشد فکری و شخصیتی کودک دارد. اگر کودک شما کوچک‌ترین توجهی به موسیقی نشان می‌دهد، وقت آن است که او را با یک ابزار واقعی موسیقی آشنا کنید. والدین می‌توانند با در اختیار گذاشتن آلات گوناگون موسیقی همچون پیانو، گیتار و... در سایز کوچک، دید کودک را در موسیقی گسترش داده و این فرصت را به کودک بدهند که نه‌تنها عشق و علاقه خود را به موسیقی افزایش دهد بلکه مهارت‌های هنری خود را نیز به معرض نمایش گذاشته و خود را کشف کند.

دوچرخه

 داشتن دوچرخه به‌عنوان اسباب‌بازی، برای یک کودک پیش‌دبستانی نهایت آرزوست. والدین باید هنگام خرید دوچرخه دقت کرده و سایزی را که مناسب با قد و جثه کودک است خریداری و از سلامت و استاندارد بودن دوچرخه اطمینان حاصل کنند.

مقاله مرتبط با این موضوع:

رمز ورود به دنیای اسباب‌بازی‌ها

Submitted by Anonymous (تایید نشده) on س., 09/17/2013 - 12:00