مقاله‌ها و نوشته‌های سواد دیجیتال برای کودکان

این صفحه منبعی برای «مقاله‌ها و نوشته‌های سواد دیجیتال برای کودکان» است. چنانچه پیشنهادی برای مقاله‌ها و نوشته‌های سواد دیجیتال برای کودکان دارید به ما بگویید.

 فناوری کوچک؛ پیش‌کُدگذاری ابتدایی برای کودکان پیش‌دبستانی

فناوری کوچک؛ پیش‌کُدگذاری ابتدایی برای کودکان پیش‌دبستانی

من در خانواده‌ای هنری بزرگ شدم - خلاقیت در خون‌مان است. من کودکی هستم که همه چیز، از باله و تئاتر تا شرکت در ار دو نویسندگی را انجام داده‌ام.

آیا منِ پیش‌دبستانی در زمینهٔ علوم رایانه‌ای کاری انجام داده‌ام؟ نه.

اهمیت داشتن سواد دیجیتال در کودکان

اهمیت داشتن سواد دیجیتال در کودکان

امروزه در همه‌جا فناوری و افزارهای وابسته به آن – مانند تلفن‌های هوشمند، اپلیکیشن‌ها لپ‌تاپ‌ها و شبکه‌های اجتماعی - وجود دارد. اکنون فناوری عضوی ثابت در زندگی بچه‌ها شده است. ولی آیا پدرها و مادرها و مربیان هم‌زمان با کوشش برای تجهیز بچه‌ها به تازه‌ترین افزارهای فناوری، به آنان روش به‌کارگیری کارآمد و مسئولانه از این افزارها را نیز آموزش می‌دهند؟

فرهنگ‌نامه‌ی مجازی بازی‌ها و زمین‌های بازی

فرهنگ‌نامه‌ی مجازی بازی‌ها و زمین‌های بازی

با جست‌وجو در «فرهنگ‌نامه‌ی مجازی بازی‌ها و زمین‌های بازی‌» به گنجینه‌ای با بیش از ۷۰۰ شناسه درباره‌ی بازی‌ها، جستارها، کتاب‌ها و اطلاعات کاربردی در این زمینه دسترسی پیدا می‌کنید.

آشنایی با وب‌سایت آموزشی و ترویجی کُد (code.org)

آشنایی با وب‌سایت آموزشی و ترویجی کُد (code.org)

دانش رایانه‌ای را بیاموز، جهان را دگرگون کن!

درباره‌ی‌ تفاوت‌های مهارت‌های دیجیتال و سواد دیجیتال و آموزش آن‌ها به کودکان و نوجوانان

درباره‌ی‌ تفاوت‌های مهارت‌های دیجیتال و سواد دیجیتال و آموزش آن‌ها به کودکان و نوجوانان

سواد دیجیتال فقط به معنای مهارت فنی داشتن در این حوزه نیست، بلکه مواردی مانند هنجارهای اجتماعی و عادت‌های فردی را که به‌دنبال پدید آمدن این نوع فناوری و با هدف‌های خاصی ایجاد شده است، دربر می‌گیرد.

«داوگ بلشاو»، پژوهشگر آموزشی

کودکان در جهان دیجیتال، بخش پایانی

کودکان در جهان دیجیتال، بخش پایانی

پیش از مطالعه این مطلب، بخش نخست و دوم آن را بخوانید.

گزارش سازمان کودکان جهان در سال ۲۰۱۷: کودکان در جهان دیجیتال یک بررسی زمان‌بَر را برپایه اطلاعات تازه و جامع درباره‌ی زندگی‌شان در جهان دیجیتال ارائه کرده‌اند. این اطلاعات با ارزیابی شواهد، بحث درباره‌ی موضوع‌های روز و کاوش درباره‌ی برخی موضوع‌های اصلی جهان دیجیتال به‌دست آمد. در پایان نیز این بررسی با بیان اصول و پیشنهادهای آشکار برای برخورد با جهان تازه‌ای که آن‌ها با آن روبه‌رو شده‌اند، سرانجام یافت.

کودکان در جهان دیجیتال، بخش دوم

کودکان در جهان دیجیتال، بخش دوم

پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست را بخوانید.

کودکان در جهان دیجیتال، بخش نخست

کودکان در جهان دیجیتال، بخش نخست

گزارش «سازمان کودکان جهان» (سال ۲۰۱۷): در این گزارش، بچه‌ها همچون کسانی هستند که در جهان دیجیتال زندگی می‌کنند، و روش‌هایی را که فناوری به کمک آن توانسته زندگی آن‌ها را تغییر دهد و فرصت‌های تازه‌ای برای بچه‌ها به ارمغان بیاورد، بررسی می‌کند. همچنین درباره‌ی آن‌چه در آینده‌ی جهان دیجیتال ممکن است رخ دهد، پژوهش و بررسی انجام می‌دهد.

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش پایانی

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش پایانی

پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست، دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم آن را بخوانید

املا

برنامه‌های ویژه

وود و مسترسون درباره‌ی چهار نرم‌افزار که بر کارکرد املایی افراد می‌توانند به‌طور نهفته تأثیر بگذارند، بحث کرده‌اند. منظور از ویژه بودن این برنامه‌ها این است که تنها برای آموزش املا طراحی شده‌اند. محور بیش‌تر این برنامه‌ها، فهرستی از واژگانی است که الگوهای املایی (مانند واژگان با مصوّت‌های کوتاه و مصوّت‌های آهنگین) و شکل‌شناسی (مانند مشتقات واژگان، پسوندها و...) فراگیری دارند.

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش ششم

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش ششم

پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست، دوم، سوم، چهارم و پنجم آن را بخوانید

پردازش واژگان

چنان که پیش از این گفته شد، با توجه به متغیرهای فراوانی که در این حوزه‌ی پژوهشی وجود دارد - مانند ویژگی‌های یک برنامه و اندازه پیچیدگی آن برای کودکان کاربر و همچنین ویژگی‌های کاربران آن - تعیین اندازه‌ی کارایی برنامه‌ها در پردازش واژگان دشوار است. پژوهش‌های انجام شده نشان‌دهنده تأثیرهای مثبت برنامه‌های ویژه پردازش واژگان در میان کودکان کودکستانی و پایه اوّل دبستان که مراحل آغازین نوشتن را می‌آموزند، است. با این همه، پژوهشگران هشدار داده‌اند که عامل اصلی موفقیّت یک برنامه در پردازش واژگان ورودی، شیوه‌ی اجرای آن برنامه است. از این رو، سهم بسیار مهم فناوری در آموزش آغازین سواد خواندن و نوشتن، به بررسی بیش‌تر و گسترده‌تر نیاز دارد.

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش پنجم

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش پنجم

پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست، دوم، سوم و چهارم آن را بخوانید

مهارت‌های همگانی نوشتن

در این بخش درباره‌ی تأثیرهای فناوری – به‌ویژه «میکروکامپیوتر» ها[۱] - بر روی هر دو موضوع فرایند نوشتن و فراورده‌های مؤثر بر آن، بحث شده است. پیش از آغاز، باید بدانیم که فرایند نوشتن چگونه در یک میکروکامپیوتر تعریف و ارزیابی می‌شود. نوشتن، فرایند پیچیده‌ای است که در گذر زمان گسترش می‌یابد. بنابراین، پژوهش‌های انجام شده درباره‌ی تأثیرهای ریزکامپیوترها در مهارت نوشتن، از بررسی مهارت‌های اولیه (برای نمونه، چاپ آگاهی)[۲] تا توانایی‌های دیگر در نوشتن در نوسان است.

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش چهارم

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش چهارم

پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست، دوم و سوم آن را بخوانید

مزایای فناوری برای توسعه‌ی یادگیری و افزایش سازگاری فردی دانش‌آموزان با هنجارهای جامعه

فناوری‌های نو، مزایای فراوانی را برای افزایش سواد افراد و سازگاری آن‌ها با هنجارهای جامعه فراهم می‌کند. برای نمونه، متخصصان زبان افزون بر این که از برنامه‌های عادی و روزانه‌ی آموزشی خود می‌توانند بهره‌مند شوند، از برنامه‌های رایانه‌ای همچون منابعی از گفت‌وگوها و متن‌های ادبی نیز می‌توانند بهره بگیرند.

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش سوم

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش سوم

پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست و دوم آن را مطالعه کنید

پیش نیازهای دانش‌آموزان

دانش‌آموزانی که دچار اختلال یادگیری هستند، باید میان توانایی‌های نسبی خود در یادگیری بتوانند تعادل پدید بیاورند. بیش‌تر دانش‌آموزانی که اختلال یادگیری دارند، مهارت‌های زبانی آنان ضعیف، دایره‌ی واژگانی‌شان اندک و مشکل در به‌کارگیری از راهبردهای فراشناختی هستند. همچنین در ایجاد نوعی خودتنظیمی‌برای مهار خود و انجام دادن وظایف خویش، دچار مشکل هستند. این دانش‌آموزان، بدون این مهارت‌ها و توانایی‌های پیش‌نیاز، آمادگی لازم را برای بهره‌مندی از فناوری - همچون افزاری برای توسعه‌ی مهارت‌های سوادآموزی - ندارند.

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش دوم

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش دوم

پیش از  مطالعه این مطلب بخش نخست آن را بخوانید

پیش نیازهای متخصصان زبان

اکنون فناوری هم به افزاری برای یادگیری و هم به میانجی برای برقراری ارتباط، تبدیل شده‌ است (کمیسیون علوم فیزیک، ریاضیات و برنامه‌های کاربردی، ۱۹۹۹). انتظار می‌رود متخصصان و دانشجویان زبان، هر روز به دلایل گوناگون، مانند دانشگاهی، تفریحی و اجتماعی، از فناوری اطلاعات بهره‌مند شوند. متخصصین و دانشجویان باید در به‌کارگیری و شناخت فناوری‌های نو مهارت داشته‌باشند، تا از مزایایی که برای زندگی آن‌ها به ارمغان می‌تواند بیاورد، به‌خوبی بهره ببرند. با توجه به این نکته، متخصص زبان باید از فناوری برای پیشرفت مهارت سوادآموزی دانش‌آموزان بهره ببرد، و همچنین به بالندگی روزافزون دانش خود درباره‌ی فناوری کمک کند. برای این کار، متخصص باید از فناوری آگاهی داشته‌باشد. دید او نسبت به فناوری چنان باشد که آن را همچون افزاری برای پیشرفت سوادآموزی در نظر بگیرد، و به‌کارگیری از فناوری را با درک ژرف خود از توسعه‌ی سواد و آموزش، درهم آمیزد.

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش نخست

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش نخست

  • «فناوری روشی برای سازماندهی جهان است تا انسان مجبور نباشد برخی کارها را خودش تجربه کند.» (فریش)
  • «فناوری تولید شده از سوی ما، از توانایی ما برای مهار آن پیشی گرفته است.» (بردلی)
  • «بسیار وحشتناک است که فناوری از انسانیت ما جلو زده است.» (انیشتین)

برای مقدمه‌ی فصلی که درباره‌ی تأثیر فناوری بر تسهیل زندگی مردم است، شاید سه نقل‌قولی که در بالا آمده، بیرون از موضوع، یا عجیب‌وغریب به نظر برسد. باید بگوییم که دقیقاً به دلیل لحن ناخوشایند و مبتلابه بودن آن‌ها، این جمله‌ها در آغاز این فصل آورده شده‌است. این اندیشه‌ها بازتاب نگرانی‌هایی است که بیش‌تر از سوی متخصصان زبان و ادبیات گفته می‌شود.

 معرفی وب سایت می‌توانم به یادگیری کودکم کمک کنم

معرفی وب سایت می‌توانم به یادگیری کودکم کمک کنم

پایگاه Help My Kid Learn

در عصر نوین تکنولوژی، ابزارهای دیجیتال سهم گسترده‌ای در اوقات فراغت کودکان‌مان دارند. اما چگونه می‌توانیم از این ابزارها در راستای آموزش و رشد کودکان بهره بگیریم؟ در حال حاضر نقش ابزارهای دیجیتال در کشورهای پیشرفته از فراهم کردن یک ابزار سرگرمی فراتر رفته و نقش اساسی آموزش را نیز به کارکردهای خود اضافه کرده است.

رفع اختلالات خواندن به کمک اپلیکشین‌ها

رفع اختلالات خواندن به کمک اپلیکشین‌ها

DysgraphiCoach، اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند برای کمک به خوانش‌پریشان در کشور مالزی

چکیده

ناتوانی یا اختلالِ یادگیری «(learning disorder (LD»، به مشکل دریافت و پردازش اطلاعات و همچنین ذخیره‌سازی آن در حافظه اشاره دارد. ناتوانیِ یادگیری، اختلال‌های دیگری مانند «اوتیسم»، «خوانش‌پریشی»، و «نوشتارپریشی» را نیز دربر می‌گیرد. اصطلاح نوشتارپریشی («Disgraphia»)، به مشکلات یادگیری در پیوند با نوشتن گفته می‌شود.

طراحی و ارزیابی اپلیکیشن‌های یادگیری برای کودکان اوتیسمی در پاکستان

طراحی و ارزیابی اپلیکیشن‌های یادگیری برای کودکان اوتیسمی در پاکستان

چکیده

در این مقاله، مراحل طراحی و ارزیابی چند اپلیکیشن‌ تلفن همراه را که در زمینهٔ آموزش کاربرد دارند و از لحاظ فرهنگی بومی‌سازی شده‌اند، ارائه می‌کنیم. این اپلیکیشن‌ها برای تشویق کودکان اوتیسم به تعامل اجتماعی طراحی شده‌اند. ویژگی این اپلیکیشن‌ها این است که برای کودکان پاکستانی طراحی و ساخته شده‌اند. چنان که با ادامهٔ بهره‌مندی از آن‌ها، مفاهیم فرهنگی کشور پاکستان در ذهن این کودکان، پایدار می‌شود. ما «ارزیابی طولی» را نزدیک به هشت هفته دربارهٔ این اپلیکیشن‌ها و در مدرسه ویژهٔ کودکان اوتیسمی انجام دادیم. دستاوردهای اوّلیهٔ به‌دست آمدهٔ ما، برپایه بررسی پرسش‌نامه‌های ارزیابی که پیش و پس از به‌کارگیری اپلیکیشن‌ها در دسترس کودکان گذارده شد و همچنین تجزیه و تحلیل فیلم‌های گرفته شده از تعاملات اجتماعی این کودکان بود. این دستاوردها نشان داد اپلیکیشن‌های ما کارایی مثبتی بر بهبود مهارت‌های اجتماعی - عاطفی این کودکان داشته است. و نه‌تنها کودکان اوتیسمی، بلکه آموزگاران آن‌ها از کار ما سپاسگزاری کردند.

عضویت در کانال تلگرام