نظریه‌پردازان روانشناسی رشد

در این صفحه نوشته‌های مرتبط با «نظریه‌پردازان روانشناسی رشد» آمده است. چنانچه نوشته ای به اشتباه در این صفحه آمده است به ما بگویید.

اریک اریکسون

اریک اریکسون

«اریک هامبور گراریکسون» در پانزدهم ژوئن سال ۱۹۰۲، نزدیک شهر فرانکفورت آلمان، از یک مادر دانمارکی متولد شد.

ادوارد کلاپارد

ادوارد کلاپارد

روان‌شناس و مربی معروف سوئیسی، از پیروان دیدگاه روان شناختی کنش‌گرایی است. او نظرات تربیتی خود را در کتاب پداگوژی تجربی و روان شناسی کودک بیان کرده است. وی عقیده داشت مطالعه و شناخت کودک به عنوان موجودی بالنده و در حال رشد و کمال، شرط ضروری برای تربیت کودک است.

لارنس کلبرگ

لارنس کلبرگ

تاثیرگذارترین روانشناس که در مورد رشد اخلاقی مطالعه و تحقیق کرده لارنس کلبرگ (۱۹۲۷-۱۹۸۷ ) است ."او شخصی فروتن و بمعنای واقعی محققی بود که به طور عمیق و گسترده در موضوعات فلسفه و روانشناسی تفحص کرده و از بزرگانی چون ژان ژاک روسو، جان دیوئی،و جمیز بالدوین قدردانی  نموده بود.

آلبرت بندورا

آلبرت بندورا

آلبرت بندورا در ۴ دسامبر ۱۹۲۵ در منطقهٔ زیبا ولی کوهستانی و سرد شمال آلبرتا، کانادا به دنیا آمد. مثل بسیاری از کودکانی که در روستاهای کوچک به دنیا می‌آیند، بندورا، از ابتدائی تا دبیرستان به یک مدرسه رفت.

باربل اینهلدر

باربل اینهلدر

کارل راجرز

کارل راجرز

کارل راجرز در ۸ ژانویهٔ ۱۹۰۲ در اوک پارک در حومهٔ شیکاگو به دنیا آمد. نام پدرش والتر و نام مادرش جولیا بود. آنها شش فرزند بودند و راجرز چهارمین بود. پدرش مهندس عمران و پیمانکار بسیار موفقی بود، و به همین دلیل، راجرز در کودکی هیچ مشکل مالی نداشت.

الکساندر لوریا

الکساندر لوریا

الکساندر رومانوویچ لوریا، بنیان‌گذار علم نوروسایکولوژی (روانشناسی عصبی) است.

آرنولد گزل

آرنولد گزل

گزل در آلمان در ایالت ویسکانسین که شهری کوچک در ساحل شمالی رودخانه می سی سی پی است بزرگ شد او در گزارشی شرح حال گونه دوران کودکی اش را چنین توصیف کرد: تپه ها و آب و هوا در شهر زادگاهم فصل ها را از یکدیگر متمایز و مشخص می کردند هر فصلی چالش ها و لذت های خویش را داشت و رودخانه با بردباری تماشاگر ای

هاینز ورنر

هاینز ورنر

آبراهام مزلو

آبراهام مزلو

آبراهام مازلو در اول آوریل ۱۹۰۸ در محله‌ای فقیرنشین در بروکلین، ایالت نیویورک، به دنیا آمد. پدرش ساموئل، یک یهودی روس بود. وقتی ساموئل مزلو، از کی¬اِف در اوکراین، به آمریکا رسید، چیز زیادی با خود نیاورد بجز توانایی حرف زدن به زبانهای روسی و یِدیشی.

هانری والن

هانری والن

لو ویگوتسکی

لو ویگوتسکی

(زاده ۱۹۰۲-درگذشته ۱۹۷۷) روان‌شناس روس، بنیان‌گذار علم عصب-روان‌شناسی (نوروپسیکولوژی)، است.
از او آثاری در مورد فلسفه علم، پروسهٔ آموختن و فراموش کردن، کند ذهنی، و تشریح این‌که چگونه آسیب به قسمت‌های معینی از مغز، بر رفتار خاصی از انسان تأثیر می‌گذارد، به جا مانده است.

ژان پیاژه

ژان پیاژه

ژان پیاژه در تاریخ ۹ اوت ۱۸۹۶ در نوشاتل سوئیس به دنیا آمد و اولین فرزند خانواده بود. مادرش ربکا جکسون و پدرش آرتور پیاژه، استاد دانشگاه در رشتهٔ ادبیات قرون وسطی بود.

عضویت در کانال تلگرام