مقدمه‌ای بر جایگاه بازی درمانی در مشکلات روانشناختی کودکان

مقدمه‌ای بر جایگاه بازی درمانی در مشکلات روانشناختی کودکان
نویسنده: 

بازی درمانی یک روش درمانی است که برای درمان مشکلات و اختلالات کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر چند کاربردهای بازی درمانی در مقالات متعدد مورد تأیید قرار گرفته است، ولی اندازه گیری رفتارهای مشکل‌دار، هدف و تظاهرات تغییر آن به ندرت گزارش شده است.

از بازی درمانی در درمان انواع اختلالات کودکان، مشکلات رفتاری که ریشه اضطرابی دارند، شب ادراری، ناخن جویدن، دروغ گفتن، پرخاشگری، بیش- فعالی، نارسایی توجه استفاده، در بسیاری از موارد مؤثر ارزیابی شده است (گراهام، ۱۹۹۸، هنسر و میزلر ۲۰۰۰) بازی درمانی به‌عنوان ارتباط بین فردی پویا بین کودک و درمانگر آموزش دیده در فرایند بازی درمانی کمک به ابراز احساسات، احترام گذاشتن، پذیرفتن خود و دیگران، و بهبود رفتارهایی چون مهارت‌های اجتماعی، عزت نفس و کاهش افسردگی است (لندرث، ۲۰۰۲، به نقل از باکرلی و باکر،۲۰۰۵)

اختلالات رفتاری

اختلالات رفتاری شامل گروهی از اختلالات کودکان و نوجوانان است که به صورت صفات و عادات نامطلوب نظیر انگشت مکیدن، شب ادراری، حملات کج خلقی و یا به صورت اختلالات سلوک، بزهکاری مانند فرار از مدرسه و منزل، نزاع، مشاجره و یا به صورت صفات نوروتیک خاص مانند تیک، اسپاسم‌های عادتی، خوابگردی و یا به صورت مشکلات تحصیلی و مسائلی کلی مربوط به مدرسه بروز می‌کنند (کاپلان و سادوک۱۳۸۲). در طبقه بندی دیگری از اختلالات رفتاری، مشکلات رفتاری و عاطفی کودکان در اصل به دو گروه کلی یعنی مشکلات برون‌سو و مشکلات درون‌سو تقسیم می‌کنند.

مشکلات برون‌سو معطوف به خارج و مشتمل بر رفتارهایی مانند برون‌ریزی، ستیزه‌جویی و نافرمانی و مشکلات درون‌سو بیشتر معطوف به درون و مشتمل بر گوشه‌گیری، افسردگی و اضطراب می‌باشد علاوه بر این معمولاً کودکان از خود رفتارهای نشان می‌دهند که در هیچ یک از این دو حیطه قرار نمی‌گیرد (مشکلات خواب، تغذیه و مشکلات مربوط به آداب توالت رفتن)...

فایل کامل مقاله را از بخش پیوست دریافت کنید.

new nike air max 2019

پیوستاندازه
فایل دریافت فایل مقاله۱۰۹.۳۱ کیلوبایت
راهنما

عضویت در کانال تلگرام