بازی و سرگرمی در خانه، توپ و حلقه

تمرین‌های بدنی، افزون بر تقویتِ ماهیچه‌ها و افزایش توان بدنی، به هماهنگی ذهن و بدن کودکان نیز کمک می‌کنند. ترکیبی از فعالیّت‌های منظم بدنی و ذهنی در طول روز، کودکان را شاداب‌تر و آماده‌تر برای یادگیری می‌کنند.

بهترین تمرین‌ها، آن‌هایی هستند که بازی‌گون و لذّت‌بخش هستند. هماهنگی ذهن و بدن با افزایش دقت و تمرکز، کودکان را هوشیارتر می‌کند و برای یادگیری بهتر هنگام گوش دادن و خواندن، آماده می‌سازد. افزون بر بازی‌های آزاد، بازی‌های سازمان‌یافته نیز در برنامه‎‌ی روزانه کودکان و رشد مهارت‌های گوناگون آن‌ها، نقش ارزشمندی دارند. بازی‌های سازمان‌یافته که قانون‌های ویژه‌ای دارند، ساختن و دنبال کردن دستورالعمل‌ها برای انجام دادن کارها و فعالیّت‌ها را غیر مستقیم به کودکان می‌آموزند.

آماده‌سازی

محدوده‌ی چهار گوش دو متر در دو متر را برای بازی روی کف اتاق، با چسباندن نوار چسب کاغذی یا نوار چسب برق یا نوار تفلون مشخص کنید.

با بُرش زدن ظرف ماست پلاستیکی یک‌بار مصرف، دو حلقه‌ی پلاستیکی از آن جدا کنید. هرگز انجام دادن این کار را به کودکان نسپارید.

روش دیگر این است که یک نوار مقوایی به طول پنجاه و عرض پنج سانتی‌متر ببرید. سپس دو سر آن را با چسب مایع به‌هم بچسبانید. پس از خشک شدن، آن را با چسب نواری محکم کنید. دو رشته نخ کاموا به طول ١٢٠ سانتی‌متر ببُرید و به حلقه‌ها گره بزنید.

اکنون مانند تصویر، توپ‌ها را در سه ردیف درون محوطه‌ی بازی بچینید.

برای ایستایی و نلغزیدن توپ‌ها، جایگاه آن‌ها را با دایره‌های مقوایی که روی زمین چسبانده می‌شوند، مشخص کنید.

تعداد بازیکن: دو نفر

قانون بازی: هر بازیکن حلقه‌ی مقوایی را به‌سوی ردیف توپ‌ها پرتاب می‌کند تا دور یک توپ قرار گیرد. سپس آن را به‌سمت خودش و بیرون محوطه می‌کشاند و توپ صید شده را درون سبد می‌اندازد.

روش دیگر برای بازی، می‌تواند این گونه باشد که هر بازیکن نخست توپ‌های ردیف نزدیک به خودش و سپس توپ‌های ردیف وسط را جمع‌آوری کند.

اگر این تعداد توپ رنگی در دسترس ندارید، با مچاله کردن کاغذهای باطله می‌توانید توپ‌های کاغذی بسازید. این توپ‌ها را نگه دارید تا برای بازی‌هایی که در آینده معرفی می‌کنیم، به‌کار ببرید. از گلوله‌های کوچک کاموا نیز به جای توپ می‌توانید استفاده کنید.

فراهم کننده : سپیده قلی پور

Submitted by Anonymous (تایید نشده) on چ., 03/18/2020 - 20:22