طراحی بازی‌ حسی با قیف‌ و شلنگ

سارا مادر اُوِن( چهار و نیم ساله) و جوناتان (دو ساله) است. او این بازی خلاق را برای کودکانش طراحی کرده است. 

اُوِن و جوناتان  شیفته هر گونه بازی حسی هستند. ریختن، حفر کردن و تکان دادن – آن‌ها عاشق همه این کارها هستند. ما به تازگی یک تخته سوراخ دار با قیفها و لولهها برای  ریختن برنج درست کرده ایم، که بسیار موفقیت آمیز بود. 

با استفاده از شلنگ‌های شفاف، قیف‌ها و تخته‌های سوراخ دار می‌توان موقعیت فوق العاده‌ای برای بازی‌ حسی کودکان به وجود آورد.

وسایل مورد نیاز برای بازی حسی: 

بازی‌ حسی

  • شلنگ شفاف
  • چند قیف
  • قیچی
  • تخته سوراخ دار
  • چسب‌های پهن پلاستیکی
  • برنج‌ یا شن‌های درشت رنگی
  • دستبند‌های پلاستیکی – مطمئن شوید که برای سوراخ‌های تخته مناسب باشند.

قدم اول: شلنگ‌های شفاف را در اندازه‌ای که می خواهید ببرید.

قدم دوم: با نوار چسب‌های پهن شلنگ‌های شفاف را به قیف‌ها متصل کنید.

بازی‌ حسی

قدم سوم: با دست‌بند‌های پلاستیکی شلنگ‌های شفاف را به تخته‌ی سوراخ دار متصل کنید. می‌توانید شلنگ‌ها را با ریختن برنج قبل از وصل کردنشان امتحان کنید. برنج‌ها باید به راحتی در شلنگ‌ها حرکت کنند اگر در جایی گیر کردند آن‌ها را باز کرده و دوباره وصل کنید.

 من تصمیم گرفتم تا برنج‌ها را رنگ کنم تا دیدن آن‌ها داخل شلنگ‌ آسان‌تر باشد. در ابتدا تنها از دو رنگ استفاده کردم، اما «اون» و من با درست کردن ترکیبی از رنگ‌های یک رنگین کمان از این بازی حسی، لذت بیشتری بردیم.

بازی‌ حسی

پسر ها از این‌که برنج‌ها را هنگامی که از شلنگ‌ها پایین می‌آمدند، جمع می‌کردند لذت زیادی می‌بردند. من برنج‌هایی را که اون جمع می کرد دوباره توی قیف می‌ریختم و او هم همین کار را می‌کرد و آن‌ها یک دور کامل در همه شلنگ‌ها می‌چرخیدند. او آن‌ها را دوباره در سمت خودش دریافت می‌کرد.

 این فعالیت، خیلی خوب علاقه جوناتان را برای مدت طولانی جلب می کرد، که به جارو کردن برنج‌های ریخته شده روی زمین بعد از این بازی حسی می‌ارزید. او مشغول تمرین مهارت ریختن و حفر کردن با یک قاشق است، در حالی که از این سر در می‌آورد  که چطور برنج‌ها را هنگامی که از شلنگ‌ها بیرون می‌آیند، جمع آوری کند.

این بازی حس بینایی و لامسه کودک را تقویت می‌کند و به نیاز کودک به تکرار پاسخ می‌دهد. 

دیگر تصاویر
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on ش., 08/26/2017 - 12:07