فعالیت چرخه زندگی لاک‌ پشت

فعالیت چرخه زندگی لاک‌ پشت

اگر فرزند شما عاشق حیوانات دریایی‌ست و به مطالعه محیط زیست علاقه دارد، آشنایی با زندگی لاک‌پشت‌ها می‌تواند برایش بسیار هیجان انگیز باشد.

برای شروع می‌توانید تصاویری از لاک پشت های واقعی به کودک نشان دهید یا او را به زیستگاه‌های طبیعی لاک پشت‌ها ببرید و به آن‌ها کمک کنید تا کشف کنند که لاک پشت های دریایی تخم هایشان را در شن های ساحل می گذارند.

استفاده از کتاب‌های علمی و داستان نیز بسیار به شما کمک خواهد کرد.

لاک‌پشت‌های دریایی بیشتر عمر خود را در دریا می‌گذرانند اما برای تخم گذاری به ساحل می آیند. لاک پشت ها حدود ۱۰۰ سال عمر می کنند.

تخم لاک‌پشت‌ها مشابه تخم اکثر خزندگان نرم و حالت چرمی دارد و در ساختار و ترکیبات با تخم پرندگان متفاوت است. لاک‌پشت‌ها بسته به گونه و محل زندگی رژیم غذایی متفاوتی دارند اما عموماً از گیاهان آبزی و بی‌مهرگانی همچون کرم‌ها و حلزون‌ها و حشرات و همچنین بقایای جانوران مرده تغذیه می‌کنند. برخی لاک‌پشت‌های برکه ای شکارچی هستند و از ماهی‌ها تغذیه می‌کنند.

یکی از برجسته ترین لاک پشت های ایران، لاک پشت پوزه عقابی ست. این لاک پشت در سواحل جنوب ایران زندگی می کند و متاسفانه نسلش در حال انقراض است.

چرخه زندگی لاک‌پشت ها شامل چهار مرحله است:

  • تخم
  • هچلینگ (خروج از تخم)
  •  نوجوان
  • بزرگسالان

لاک پشت های ماده برای تخم گذاری به ساحلی که در آن متولد شده اند برمی گردند. آن‌ها گودالی در ساحل حفر و در آن تخم‌ریزی کرده و خود به آب بازمی‌گردد. بنابراین لاک پشت های ماده هرگز با نوزادان خود ملاقات نمی‌کنند. نوزادان پس از حدود دو ماه و در میان شب از تخم بیرون آمده و راه خود را به‌طور غریزی به‌طرف آب پیدا می‌کنند. اگر نوزادان تا پیش از روشنایی روز به آب نرسند، ممکن است توسط شکارچیانی مثل پرندگان و خرچنگ‌ها صید شوند.

روستای شیب دراز از توابع شهرستان قشم در استان هرمزگان قرار دارد که سواحل وسیع و گسترده آن جایگاه حضور لاک پشت‌های دریایی و لاک پشت‌های پوزه عقابی است. این لاک پشت‌ها هر سال در بازه‌ی زمانی اسفند تا خرداد ماه به این سواحل می‌آیند .تماشای لاک پشت‌های پوزه عقابی همراه کودکان در حین کندن چاله و تخمگذاری، دیدن لاک پشت‌های کوچک و حرکت آن‌ها به طرف آب می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. البته که نزیدک شدن بیش از اندازه به لاک‌پشت ها ممکن است آن ها را دچار وحشت کند.

در انتهای مقاله در بخش پیوست فایل چند کاربرگ برای شما گذاشته شده است که می‌توانید پرینت بگیرید و با خلاقیت خود فعالیت‌های پیشنهادی زیر را با کودک تان انجام دهید. هم‌چنین می‌توانید خلاقیت بیشتری به کار برده و تصاویر را نیز خودتان نقاشی کنید.

فعالیت پیشنهادی ۱

فعالیت پیشنهادی ۲

فعالیت پیشنهادی ۳

 

تصویر فعالیت‌هایی که قابل پرینت گرفتن هستند.(از بخش پیوست پرینت بگیرید)

آشنایی با چرخه زندگی جانوران دیگر

پیوستاندازه
PDF icon تصاویر چرخه زندگی لاک پشت۱.۷۱ مگابایت
راهنما

دیدگاه‌ها

من دنبال لاک پشت هستم     در شمال هیچ لاک پشتی نگرفتم باید چیکار کنم که بگیرم ؟من هیچ وقت لاک پشت پیدا نمی کنم 


دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام