زهرا حیدری

در این صفحه می توانید اطلاعاتی از لیست کتاب ها، مقالات، خبرهای مرتبط با زهرا حیدری را مشاهده کنید.

انیمیشن و سواد انتقادی

انیمیشن و سواد انتقادی

این روزها که فضای آموزشی ما محدود به فضای مجازی شده است، ایده‌پردازی و تولید محتواهای خلاقانه و مناسب برای فعالیت‌های آنلاین یا برخط، کمک می‌کند تا کودکان با علاقه و انگیزه پیگیر روند آموزشی خودشان باشند. از آن‌جایی که ما در پرداختن به موضوعات دانشی و محتوای آموزشی وابسته به کتاب‌های درسی نیستیم و از بسترها و منابع متعدد برای یادگیری کودکان استفاده می‌کنیم، امکان‌های بسیاری برای طراحی فعالیت‌های «کودک محور» و نه «معلم محور» داریم.

فرآیند سوادآموزی درپیوند با معنا

فرآیند سوادآموزی درپیوند با معنا

وارد کلاس که شدم، جمله‌های رنگی رنگیِ چسبیده شده روی صندلی‌ها، نظرم را جلب کرد. داشتم جمله‌ها را بررسی می‌کردم که پسرک از راه رسید و گفت: «حدس بزن کدوم صندلی مال منه؟»

برای این‌که بتوانم حدس درستی بزنم، چند ثانیه فرصت داشتم تا پسرک را با دغدغه‌ها و علاقه‌مندی‌هایش در ذهنم مرور کنم. پسرک به فوتبال علاقه‌ی بسیاری داشت. در میان جمله‌ها گشتم و چند صندلی فوتبالی پیدا کردم. باید تلاش می‌کردم تا حدسم دقیق‌تر شود! آهان یادم آمد؛ پسرک مثل خودم پرسپولیسی بود. جمله او را درست حدس زدم و نشانش دادم: «سبحان نیما فرزام پرسپولیسی هستن.» پسرک باورش نمی‌شد!

بلندخوانی کتاب «دنیا چقدر بزرگ است؟» و یادگیری قواعد دستور زبان فارسی

بلندخوانی کتاب «دنیا چقدر بزرگ است؟» و یادگیری قواعد دستور زبان فارسی

یادتان می‌آید در دوران مدرسه، قواعد دستور زبان فارسی را چگونه یاد گرفتیم؟ یادتان هست برای فهم فعل و فاعل و تطابق آنها با یکدیگر، متن‌های کتابِ زبان فارسی را بارها و بارها مرور می‌کردیم؟ کدام‌یک از ما لذتی از این مرور پی‌درپی در خاطرمان مانده؟

چقدر فرصت داشتیم تا با خواندن داستان‌های باکیفیت، روابط میان جمله‌ها و اجزای آن را کشف کنیم؟

بلندخوانیِ ساده‌ی کتاب «دنیا چقدر بزرگ است؟»، بستر خوبی برای بچه‌های کلاس دوم فراهم کرد تا با شنیدنِ فعالانه‌ی داستان، خودشان روابط میان اجزای جمله را کشف کنند.

تجربه رمزگشایی از نشانه‌ها با خواندن کتاب «می‌خواهی دوست من باشی» برای کلاس‌اولی‌ها

تجربه رمزگشایی از نشانه‌ها با خواندن کتاب «می‌خواهی دوست من باشی» برای کلاس‌اولی‌ها

کتاب «می‌خواهی دوست من باشی؟» را انتخاب کرده‌ام. کتابی آسان‌خوان با جملات تکرار شونده و تصاویری گویا. بچه‌ها را یک به یک به کتاب‌خانه می‌آورم. اول از آن‌ها می‌خواهم از روی تصویر جلد، داستان را حدس بزنند. حدس‌هایشان جالب است؛ موش سبزی که می‌خواهد برود سفر با یک بقچه‌ی قرمز رنگ.

موشی که می‌خواهد به شهر دیگری برود.

موشی که می‌خواهد برود تفریح.

حالا روی کلمه‌ی «دوست» انگشت می‌گذارم، پسرک می‌خواند و بلافاصله می‌گوید: «موش سبز داره می‌ره سفر، دنبالِ یک دوست!»

صفحه‌ی اول را می‌خواند.

عضویت در کانال تلگرام