مقاله‌ها و نوشته‌های روانشناسی شناختی

این صفحه منبعی برای «مقاله‌ها و نوشته‌های روانشناسی شناختی» است. چنانچه پیشنهادی برای مقاله‌ها و نوشته‌های روانشناسی شناختی دارید به ما بگویید.

به‌کارگیری علوم‌اعصاب (نوروساینس) در کلاس‌های آموزشی

به‌کارگیری علوم‌اعصاب (نوروساینس) در کلاس‌های آموزشی

مغز ما با یادگیری، به طور تدریجی تغییر می‌کند. از نوباوگی تا ابتدای کودکی، تمام تجربه‌های طبیعی یادگیری‌مان، از خاله‌بازی با یک دوست گرفته تا دوباره شنیدن داستان قبل خواب، سبب بهبود ساختار و عمل[۱] مدارهای مغزی می‌شوند که نقش اساسی در چگونگی دیدن، شنیدن، حس کردن و عمل‌کردن‌مان در دنیا دارند. وقتی کودکان به مدرسه می‌روند، باید این مدارهای مغزی را با راه‌های تازه و اساسی تطبیق دهند تا یاد بگیرند که چگونه حروف را به واژگان، واژگان را به ایده‌ها و اعداد را به مفاهیم ریاضی تبدیل کنند. اکنون، دانشمندان و آموزگاران با همکاری یکدیگر در حال مطالعه‌ی تاثیر یادگیری بر روی سیر رشد مغزی[۲]  هستند و بر آنند که از آنچه که از این مطالعه یاد می‌گیرند در بهبود روند آموزش استفاده کنند.

چرا لمس و‌نوازش کودکان اهمیت دارد؟

چرا لمس و‌ نوازش کودکان اهمیت دارد؟

نوازش اهمیت دارد. انسان‌ها به ویژه در دوره‌ی نوزادی برای رشد بهینه احساسی، فیزیکی و شناختی به نوازش نیاز دارند. لمس و نوازش روزانه نقش مهمی در رشد اولیه‌ی مغز کودک دارد. فقدان نوازش حتی می‌تواند باعث مرگ نوزادان شود. برخی کارشناسان بر این باورند که چهره نرم، گرد و جذاب نوزادان برای ترغیب مراقبان به نوازش تکامل یافته تا این نیاز‌شان برای بقا بر‌آورده شود. مراقبان با درک نقش حیاتی نوازش در رشد کودک و با به کار بردن نوازش سودمند در شرایط مناسب، می‌توانند کیفیت زندگی کودکان را بهبود بخشند.

اختلال پردازش حسی (SPD) (بخش دوم): علت‌های اختلال پردازش حسی

اختلال پردازش حسی (SPD) (بخش دوم): علت‌های اختلال پردازش حسی

در همان سال‌های اول که اختلال پردازش حسی، به عنوان یک اختلال خاص تشخیص داده شد، پژوهش‌گران تلاش کردند تا مشکلات مغزی‌ای را پیدا کنند که باعث بروز این اختلال می‌شوند.

عضویت در کانال تلگرام