گروه پژوهشی کودک پژوه

در این صفحه می توانید اطلاعاتی از لیست کتاب ها، مقالات، خبرهای مرتبط با گروه پژوهشی کودک پژوه را مشاهده کنید.

نقش ادبیات در آموزش و پاسخگویی به نیازهای کودکان

نقش ادبیات در آموزش و پاسخگویی به نیازهای کودکان

در مقالات «نقش ادبیات در آموزش و شیوه جدید مبتنی بر ادبیات» و «ویژگی‌های دانش روایتی، آموزش از راه ادبیات» به آموزش از راه ادبیات و همچنین ویژگی‌های دانش روایتی در مقابل دانش منطقی که نزدیک به آموزش رسمی کشورمان نیز می‌باشد پر داختبم، در این مقاله به برخی از عناصر و تغییراتی که بر اثر ورود ادبیات به آموزش رخ می‌دهد اشاره می‌کنیم.

ویژگی های دانش روایتی، آموزش از راه ادبیات

ویژگی های دانش روایتی، آموزش از راه ادبیات

در مقاله «نقش ادبیات در آموزش و شیوه جدید مبتنی بر ادبیات»، آموزش از راه ادبیات به چیستی ادبیات کودک و بزرگسال، رویکردهای مختلف نسبت به این مقوله و تفاوت های آموزش از راه ادبیات و آموزش رسمی پرداخته شده است. در این مقاله به چیستی دانش روایتی و تفاوت ان با دانش منطقی پرداخته ایم. همچنین نگاهی به اموزش رسمی و حذف این مقوله از ان پرداخته ایم.

نقش ادبیات در آموزش و شیوه جدید مبتنی بر ادبیات

نقش ادبیات در آموزش

نگاره‌ی حاضر به موضوع نقش ادبیات در آموزش می‌پردازد و تلاش می‌کند تا از طریق شفاف‌سازی این ایده به عنوان راهی برای غنی سازی آموزش کودکان، نگاه جدیدی در شیوه‌ی تعلیم و تربیت کودکان پیشنهاد دهد. مرور گذشته نشان می‌دهد که از زمان‌های دور (حداقل یونان باستان و مشخصاً نوشته‌های افلاطون) استفاده از ادبیات، قصه و افسانه‌ها برای تربیت کودکان رایج بوده است. گمان عمومی بر این است که روایت‌ها و داستان‌ها، زبان قدرتمندتر و البته نزدیک‌تری به دنیای کودکان هستند. آن‌ها با این زبان راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند(یگر،۱۳۹۷).

معرفی و کاربردهای بسته فارسی‌ آموز نخودی ۱

معرفی و کاربردهای بسته فارسی‌ آموز نخودی 1

نوشتار حاضر درآمدی کوتاه به منظور معرفی بسته‌ فارسی آموز نخودی ۱، اثر پژوهشی محمدهادی محمدی است. برای این معرفی و ضرورت استفاده از این بسته لازم است تا مختصری با بحران سوادآموزی در آموزش و پرورش کشور آشنا شویم؛ به همین جهت در ابتدا به صورت کلی و کوتاه به این بحران اشاره می‌کنیم. 

مطالعات پرلز (PIRLS) و بررسی سواد خواندن و درک مطلب در کودکان

مطالعات  پرلز (PIRLS) و بررسی سواد خواندن و درک مطلب در کودکان

مطالعات پرلز (PRIL)  یکی از حوزه‌های پژوهشی است که به نحو موثری می‌تواند نگاه ما را به خواندن تغییر داده و به سمت انگاره‌های معنامحور ببرد. مطالعات بین المللی پرلز یک قسمت از حوزه های مورد بررسی انجمن بین‌المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی است که مشخصاً به بررسی و ارزیابی سواد خواندن در دانش‌آموزان پایه چهارم ابتدایی می‌پردازد. آزمون‌های پرلز به فاصله هر پنج سال بین کشورهای گوناگون برگزار می‌شود.

کشور ما هم در سه نوبت در این آزمون بین المللی شرکت نموده که البته با تاسف باید گفت، در هر سه مرحله تقریباً جزو آخرین کشورها در این زمینه شناخته شدیم و این نشان‌دهنده مشکلات اساسی ما در این زمینه است. این آزمون‌ها مبتنی بر تعریف خاصی از «سواد خواندن» تهیه می‌شود. تلقی مطالعات پرلز از خواندن براساس جدیدترین تحقیقات در زمینه سواد خواندن، شکل گرفته است. در نوشته حاضر تلاش می‌شود تا این تلقی از سواد خواندن به صورت خلاصه معرفی گردد. به باور نگارنده استفاده از این نگاه در حوزه سواد خواندن می‌تواند بسیاری از مشکلات آموزشی ما در این زمینه را برطرف کند.

اهمیت آموزش سواد خواندن به کودکان

آموزش سواد خواندن به کودکان

امروزه در قرن بیست و یکم معنای سواد نسبت به گذشته گستردگی بی‌سابقه‌ای یافته است. سخن گفتن از حوزه‌های مختلف سواد مثل سواد عاطفی، سواد رسانه و... نشان می‌دهد مفهوم سواد، دچار تغییرات بنیادینی گشته است. اما علی رغم این گستردگی کماکان آموزش سواد خواندن از مهم‌ترین بخش‌های سوادآموزی به شمار رفته و یکی از اهداف اساسی آموزش ابتدایی آموزش سواد خواندن به کودکان است.

معرفی بسته اشاره‌ ورزی با نوزادان و نوپایان - بخش پایانی

معرفی بسته اشاره‌ ورزی با نوزادان و نوپایان - بخش پایانی

روش‌ها و الگوهای پیشنهادی برای اشاره‌ ورزی

همه خانواده‌ها بدون استثنا به طور خودآگاه یا ناخودآگاه از شش ماهگی به بعد با کودک خود با زبان اشاره سخن می‌گویند. درخواست‌هایی مانند، سرسری کردن، دس دسی کردن، نانای کردن و پرسش‌هایی مانند چشمات کو؟ دهان ات کو؟ موی ات کو؟ و پاسخ‌هایی که از کودک می‌گیرند همه در چارچوب زبان اشاره طبیعی قرار دارد. در ادامه این مقاله روش‌ و الگوهایی برای اشاره‌ ورزی ارائه می‌دهیم.

مشاهده فیلم راهنما

آشنایی با بسته‌های اشاره‌ورزی، تدوین آقای محمدهادی محمدی

چگونه به کودک خود زبان اشاره را بیاموزید - بخش سوم

چگونه به کودک خود زبان اشاره را بیاموزید - بخش سوم

نقش بزرگسالان در آموزش اشاره‌ورزی

هنگامی که کودک شما دو تا سه ماه است بی آنکه توانایی انجام ساده‌ترین کنش‌های حرکتی معنادار را داشته باشد، شما باید کار اشاره‌ورزی را در فضای خانه و بیشتر در برابر چشمان نوزاد انجام دهید. در حقیقت اشاره‌ورزی با ماساژ کودک و البته ماساژهای جهت‌دار روی دست‌ها و انگشت‌های نوزاد انجام می‌شود. نوزادان از ماساژ بسیار لذت می‌بردند، بسیاری از خانواده‌ها با سودمندی های ماساژ آشنا نیستند. یکی از سودمندی‌های ماساژ این است که ساقه‌های حرکت و کنش‌های معنادار نوزاد را در آینده توانمندتر می‌کند. در همین دوره افزون بر انجام ماساژ، اگر پدر و مادر علاقه‌مند هستید، خود کم کم با زبان اشاره همراه با سخن، نشانه‌ها را بازنمایی کنید. این رفتار شما بسترسازی برای چند ماه آینده است که کودک کم کم توان در اختیار گرفتن دست‌هایش را پیدا می‌کند و می‌تواند خود بدون تکیه به چیزی بنشیند.

کاربرد زبان اشاره برای کودکان چیست؟ - بخش دوم

کاربرد زبان اشاره برای کودکان چیست؟ - بخش دوم

بسته «اشاره‌ورزی با نوزادان و نوپایان» به کودک شما کمک می‌کند که بتوانند با ساده‌ترین شکل از زبان اشاره که زبان حرکتی – مفهومی است، با بزرگ‌ترها ارتباط برقرار کنند. این ارتباط نه تنها سبب رشد مغزی شتابان‌تر در آن‌ها می‌شود، بلکه کودکان می‌توانند از جنبه عاطفی، خود را بهتر بیان کنند و همین نکته سبب آرامش بیش‌تر آن‌ها می‌شود.

اشاره‌ورزی چیست؟ - بخش اول

اشاره ورزی چیست؟ - بخش اول

بسته «اشاره ورزی» از مجموعه بسته‌های آموزش خلاق از راه ادبیات می‌باشد که به طور خاص برای آموزش خواندن به نوزادان و نوپایان تهیه گردیده است. این بسته به عنوان اولین گام در فرآیند چند مرحله‌ای آموزش خواندن به کودکان قرار دارد. محتوای این بسته براساس بکارگیری اندام بدن کودک به خصوص دست‌ها، سر، گردن و چهره به منظور برقراری ارتباط او با اطرافیان و اطراف می‌باشد. مؤلف بر پایه پژوهش‌هایی که در حدود ۵۰ سال اخیر، در زمینه خواندن و سوادآموزی صورت گرفته، عنوان می‌دارد که کودکان از همان بدو تولد به سبب شکل‌گیری مغز و سیستم اعصاب، توانایی ادراک برخی مسائل پیرامون خود را دارند. این انگاره به غلط در میان ما رواج دارد که به سبب عدم توانایی کودک در سخن گفتن، پس ادراک و دریافتی از اطراف و اطرافیان خود ندارد و از اساس هیچ مطلب و محتوایی برای ارائه به سایرین نخواهد داشت.

عضویت در کانال تلگرام