فهرست ۲۵ کلمه ای که کودکان باید تا سه‌سالگی فراگیرند

فهرست ۲۵ کلمه‌ای که کودکان باید تا سه‌سالگی فراگیرند

محققان کالج برن مار پنسیلوانیا فهرستی از ۲۵ کلمه ای که کودکان یک تا سه سال باید آنها را فرابگیرند، ارائه کردند. این لغات و عبارات که شامل اسباب بازی ها، غذا، حیوانات و البته پدر و مادر، سلام و خداحافظ بوده، برای شناسایی کودکانی طراحی شده که ممکن است با مشکلات کلامی در بزرگسالی روبه رو باشند.

کندی در کلام نیز می تواند نشانه ای از مشکلات عمیق تر ناشنوایی تا اوتیسم باشد.

این کلمات شامل مامان، بابا، بچه، شیر، شربت، سلام، توپ، بله، نه، سگ، گربه، بینی، چشم، موز، بیسکویت، ماشین، داغ، ممنون، حمام، کفش، کلاه، کتاب، همه رفته اند، بیشتر و خداحافظ هستند.

این ۲۵ کلمه اجباری بخشی از یک لیست بزرگتر ۳۱۰ کلمه ای هستند که باید در گنجینه لغات یک کودک نوپا وجود داشته و باید در ۱۰ دقیقه توسط والدین تیک زده شوند.

یک کودک معمولی باید حدود ۱۵۰ کلمه از این پژوهش توسعه زبان را بداند؛ اما تعداد ۷۵ تا ۲۲۵ کلمه نیز عادی است.

به گفته محققان که به ارائه این پژوهش در نشست سالانه انجمن پیشرفت علوم آمریکا پرداختند، اگر یک کودک تنها قادر به استفاده از ۵۰ کلمه یا کمتر باشد، زنگهای هشدار باید به صدا درآیند.

این ۲۵ کلمه در میان رایج ترین و ابتدایی ترین کلماتی قرار دارند که کودک در آغاز سخن آنها را فرا می گیرد.

پرفسور «لزلی رسکورلا» که هر دو نسخه این پژوهش را طراحی کرده، اظهار کرد: اگر کودکان از بیشتر این حروف تا دو سالگی استفاده نکنند، احتمالا جزء گروه کودکانی هستند که دیر به صحبت خواهند افتاد.

بسیاری از این گونه کودکان در آینده با بلوغ دیررس مواجه بوده و والدین آنها نباید نگران باشند؛ اما اگر کودکی تا سن دو سال و نیم با مشکلاتی در ادای کلمات روبرو باشد، والدین باید از درمانهایی مانند گفتار درمانی کمک بگیرند.

به گفته محققان، تا ۲۰ درصد کودکان دو ساله از همتایان خود در گفتار عقب هستند. از این میان، نیم تا سه چهارم آنها در آینده با بلوغ دیررس مواجه شده که کمابیش طی مرور زمان حل خواهد شد؛ اما در سایر موارد، این کودکان با مشکلات پایدار گفتاری روبه رو خواهند بود.

گنجینه لغات کوچک در سن دو سالگی همچنین می تواند نشانه بیماری هایی مانند ناشنوایی، اوتیسم و خوانش پریشی باشد.

همچنین به گفته محققان، تلویزیون و فیلم به عنوان «گفتاری که بطور اتفاقی شنیده می شوند»، نمی توانند جایگزین توجه والدین شوند. تعامل واقعی با کودک در زمان آغاز صحبت کردن کودک بسیار حیاتی است.

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام