آموزش حرف ر به کودک

آموزش حرف ر به کودک

معلم‌ها و والدین می‌توانند برای آموزش حرف ر به کودکان از روش‌هایی خلاق و کودکانه بهره بگیرند تا با استفاده از تصاویر و شعرهایی که حرف ر در آن‌ها تکرار شده است یادگیری را برای کودکان آسان کنند. تصاویری ازرادیو و رنده و روباه که برای کودکان آشنا هستند به همراه شعرهایی که حرف ر در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود؛ اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

آموزش صدای ر

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه « ر - ـر » از گروه واک‌های هم‌آوا و با ویژگی رانش‌گاهی پیش‌کامی،تنگ‌نایی،لرزان و گویا شناخته می‌شود. هنگام دمش واکی، تارآواها می‌لرزند و با رسیدن به فضای دهان تیغه زبان روی پیش‌کام به گونه لرزشی حرکت می‌کند.

روش نخست آموزش ر ، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

 

تصویر ساده‌ی ر

روش دوم آموزش ر ، استفاده از اشیا

دومین روش استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً ر اول رادیو یا ر اول رنده

روش سوم آموزش ر ، استفاده از روش لوباخ

سومین روش ترکیب روش یک و دو است و برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

روش چهارم آموزش ر ، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش استفاده از شعر برای آموزش الفبا به کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف ر شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف ر در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

روش پنجم آموزش ر ، استفاده واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

جدول شکل‌های گوناگون حرف ر

«ر» از گروه نویسه‌های دو ریختی است.

« ـر» چسبان مانند چتر

« ر» ناچسبان مانند باران

تصویرگران:

  • حدیثه قربان
  • کیوان اکبری
  • لیلا مدرسی
  • لیا خاچیکیان

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام