21 مورد از بهترین‌ بازی‌های نقش‌آفرینی برای کودکان

هر کودکی برای یادگیری در مراحل اولیه‌ی آموزش، به روش‌های جذاب و سرگرم‌کننده‌ نیاز دارد. کودکان پیش‌دبستانی، بسیاری از درس‌های پایه‌ای، اما مهم زندگی را در این مرحله از زندگی‌شان می‌آموزند. کودکان، تقلید کردن از بزرگ‌سالان را دوست دارند و در این فرایند، روش‌های زندگی را می‌آموزند. در این مقاله، بیست‌ویک مورد از بهترین فعالیت‌های بازی که می‌تواندبه کودکان پیش دبستانی برای درک زندگی و جهان کمک کند، نوشته شده است.

بیست‌ویک بازی نقش‌آفرینی خلاقانه برای کودک شما

بازی های نقش‌آفرینی کودکان، روشی سرگرم‌کننده و جذاب برای کودکان است تا بیاموزند و تخیل‌شان را پرورش دهند. در این بخش نمونه‌هایی از این بازی ‌ها برای کودکان، نوشته خواهد شد:

پخت‌وپز

کودکان می‌توانند نانوایی خودشان را داشته باشند و خوراکی‌هایی بپزند و آن‌ها را به کودکان دیگری که نقش مشتری را بازی می‌کنند، بفروشند. می‌توانید با استفاده از برش‌های مقوایی و مدادرنگی و اجاق گاز، خوراکی‌هایی مانند کلوچه و کیک درست کنید. همچنین می‌توانید اسباب‌بازی‌های آماده‌ی پخت‌وپز را نیز تهیه کنید.

بازی‌های افسانه‌ای

افسانه‌ها راهی برای تحریک تخیل کودکان هستند. کودکان به‌آسانی می‌توانند با افسانه‌ها ارتباط برقرار کنند و اجرای همان‌ افسانه ها با ساخت صحنه‌هایی از جنس مقواهای رنگی، به آن‌ها کمک می‌کند داستان‌ها را به خاطر بسپارند و نکات اخلاقی نهفته در آن‌ را بیاموزند. انجام بازی‌های نمایشی راهی عالی برای یادگیری و حفظ کردن داستان‌هاست.

21 مورد از بهترین‌ بازی‌های نقش‌آفرینی برای کودکان

گل‌فروشی

بازآفرینی یک گل‌فروشی در بهار، ایده‌ای عالی برای نقش‌آفرینی کودکان است. کودکان درباره‌ی گل‌های مختلف، فصل شکوفایی آن‌ها و نام‌های دیگرشان نیز می‌آموزند. می‌توانید از آن‌ها بخواهید گل‌ها را جدا کنند و دسته‌گل‌های زیبا درست کنند و دورشان روبان ببندند و با این کار فعالیت را پیش ببرید. این بازی همچنین می‌تواند هنگام دسته کردن گل‌ها و فروختن‌آنها  به کودکان دیگر، مهارت ریاضی را در کودکان تقویت کند.

پیتزافروشی

کودکان عاشق پیتزا خوردن هستند. این بازی به آن‌ها کمک می‌کند تا بفهمند پیتزا چگونه درست می‌شود و به دست مشتریان می‌رسد. آن‌ها می‌توانند با مقوا و کاغذ رنگی، تکه‌های پیتزا، اجاق‌گاز و جعبه برای تحویل پیتزا بسازند و وانمود کنند چندین کیلومتر راه را طی می‌کنند تا پیتزا را به‌موقع به دست مشتری برسانند.  در این فعالیت، کودکان با یکدیگر تعامل خواهند داشت. آن‌ها همچنین چگونگی عملکرد غذاخوری‌ها و پیتزافروشی‌ها را فرا خواهند گرفت.

دستگاه خودکار فروش نوشابه

برای این فعالیت، می‌توانید با برش جعبه‌ی مقوایی، فنجان‌های پلاستیکی و دستمال کاغذی رنگی، دستگاه نوشابه را بسازید. این بازی را می‌توانید به‌خوبی به فعالیت‌های نقش‌آفرینی‌ دیگری مانند رستوران، پیتزافروشی و بیمارستان‌ اضافه کنید.

مراقبت از کودک

کودکان معمولاً در نگهداری از کودک از پدر و مادرشان تقلید می‌کنند و از عروسک‌های‌شان مانند یک کودک حقیقی مراقبت می‌کنند. آن‌ها تخیل خوبی دارند و می‌توانند با یک عروسک پارچه‌ای بازی کنند، لباس بپوشانند، به آن‌ها غذا دهند، آن‌ها را به مدرسه ببرند و کارهایی از این دست را انجام دهند. این بازی نقش‌آفرینی، به وسایل زیادی نیاز ندارد. تنها یک عروسک یا اسباب‌بازی و کمی استفاده از تخیل، می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا جهان کاملی را برای خودشان بسازند. با این همه، امروزه در بازار عروسکهایی وجود دارد که مانند نوزادان حقیقی هستند و وسایل مورد نیاز آن‌ها را نیز همراه خود دارند. این یکی از مؤثرترین بازی‌های نقش‌آفرینی است که به آن‌ها می‌آموزد چگونه نگهداری و مراقبت کنند.

بستنی‌فروشی

کودکان می‌توانند با استفاده از نمد، خمیربازی یا خاک رس، چند جعبه‌ی پلاستیکی شفاف، یک قاشق بستنی و قیف‌های رنگی کاغذی، طعم‌های مختلف بستنی را برای خودشان بسازند. این کار به کودکان کمک می‌کند تا افزون بر تظاهر به خوردن میان‌وعده‌ی محبوب‌شان، از رنگ‌های مختلف لذت ببرند و آن‌ها را درک کنند. اگر به سنی رسیده باشند که بتوانند داشتن یک بستنی‌فروشی را درک کنند، حتی می‌توانند خانواده و دوستان‌شان را به عنوان مشتری، وارد بازی کنند و تجربه‌ی فروش بستنی و حساب کردن را به دست بیاورند.

قلعه

این بازی یکی از شناخته‌شده‌ترین بازی‌های نقش‌آفرینی برای کودکان است. آن‌ها می‌توانند با استفاده از ملافه ،چند کوسن و چوب قلعه بسازند. این بازی به آن‌ها کمک می‌کند تا از قلعه‌های سلطنتی قرون وسطایی‌شان لذت ببرند. هر یک از کودکان می‌تواند به نوبت، فرمانروایی را اداره کند و دیگران، نیروهای او یا افرادی باشند که در پادشاهی او زندگی می‌کنند. با خواندن داستانی تاریخی و دادن نقش‌هایی برای اجرا در قلعه، این بازی را یک مرحله فراتر ببرید. این بازی همچنین می‌تواند برای یادگیری راهبرد‌ها و مهارت‌های زندگی در بزرگ‌سالی مورد استفاده قرار گیرد.

خاله‌بازی

کودکان می‌توانند با اسباب‌بازی‌های آماده‌ی وسایل چای‌خوری، بازی کنند و صحنه‌های مهمانی و چای نوشیدن را با پدر، مادر، خواهر، برادر و دوستان و حتی اسباب‌بازی‌های‌شان، بازسازی کنند. آن‌ها را تشویق کنید تا همه‌ی دوستان تازه‌شان را برای نوشیدن چای به خانه بیاورند. به این ترتیب ،آن‌ها یاد می‌گیرند با هم ارتباط برقرار کنند و دوستان تازه پیدا کنند. گاهی این بازی می‌تواند به‌عنوان عاملی برای تخلیه‌ی استرس انجام شود و کودک را ترغیب کند تا احساساتش را همراه با یک فنجان چای، به اشتراک بگذارد.

 یافتن بقایای دایناسورها

این فعالیت، کودکان را به باستان‌شناس تبدیل می‌کند. می‌توانید ایده‌ی این بازی را تنها با یک وان مستطیل‌شکل بزرگ، کمی شن برای پر کردن آن، و تکه‌های گچی که به جای استخوان در وان دفن شوند، اجرا کنید. شلوار و بلوز نخی تن‌شان کنید ،کلاه بزرگ بر سرشان بگذارید تا هنگام بیرون آوردن استخوان‌ها، آن‌ها را از آفتاب شدید در امان نگاه دارد. همچنین به آن‌ها برسی بدهید تا با آن خاک را کنار بزنند، استخوان‌های دایناسور را بیرون بیاورند و سهم خود را از سرگرمی و آموزش با هم داشته باشند. این یکی از جالب‌ترین ایده‌ها برای بازی نقش‌آفرینی است.

خواروبارفروشی

بچه‌ها عاشق تقلید از کارهایی هستند که پدر و مادرشان هنگام خرید انجام می‌دهند و این بازی نقش‌آفرینی به آن‌ها کمک می‌کند تا تجربه‌ی خرید مواد غذایی را به دست آورند. با استفاده از جعبه‌های خالی غلات، قفسه‌های خالی کتاب و گاری‌های مقوایی و سه‌چرخه، می‌توانید یک فروشگاه خواروبارفروشی بسازید. این روشی جذاب و عالی برای سرگرم نگه داشتن کودکان پیش‌دبستانی است.

بیمارستان

بچه‌ها عاشق تقلید از پزشکان با استفاده از گوشی پزشکی، تجویز دارو و معالجه‌ی بچه‌های دیگر هستند. از این رو، این بازی نقش‌آفرینی برای کودکان پیش‌دبستانی باید انجام شود. این بازی به آن‌ها مراقبت و پرورش را نیز می‌آموزد و حس ترحم را در آن‌ها ایجاد می‌کند. آن‌ها می‌توانند به نوبت نقش پزشک، پرستار و بیمار را بازی کنند و حتی به این‌که چه بیماری‌ای را درمان می‌کنند، فکر کنند. گاهی ایده‌هایی باورنکردنی برای ادامه‌ی بازی ارائه می‌دهند.

21 مورد از بهترین‌ بازی‌های نقش‌آفرینی برای کودکان

 گروه موسیقی

یکی دیگر از بازی‌های محبوب در میان کودکان، تظاهر به داشتن گروه موسیقی است. کودکان می‌توانند آلات موسیقی را با استفاده از کاغذ و مقوا بسازند، یا از آلات موسیقی اسباب‌بازی استفاده کنند و یا اسباب‌بازی‌های دیگرشان را با خلاقیت، به جای آلات موسیقی به کار ببرند. به آن‌ها اجازه دهید همراه با نواختن ساز، آواز بخوانند. می‌توانید مدیرشان شوید و آن‌ها را با اجازه پدر و مادرشان به تورهای اجرای زنده در محل زندگی دوستان‌شان ببرید. این سطح از جدیت، آن‌ها را به یادگیری آهنگ‌ها و تنظیم اجراها، همراه با لذت و سرگرمی تشویق می‌کند.

 مهندسی ساختمان

بیش‌تر کودکان عاشق ساختمان‌ها هستند. ساختمان‌های زیاد و جرثقیل‌ها می‌توانند آن‌ها را حیرت‌زده کنند. هنگامی که نوبت به نقش‌آفرینی این بازی می‌رسد، آن‌ها فرصتی پیدا می‌کنند تاوانمود کنند مهندس ساختمان هستند و از بلوک‌های ساختمانی و آجرهای لگو، برج می‌سازند. این فعالیت به کودکان کمک می‌کند که لذت ببرند و جهت‌گیری و ترتیب را در این فرایند بیاموزند. از این رو، این فعالیت، فعالیتی محبوب در میان آن‌هاست.

دریانوردی

این یک فعالیت جالب برای کودکان است زیرا از کارتون‌های موردعلاقه‌شان الهام گرفته‌ است. کشتی و دکل را می‌توان با چمدان‌های خالی، تخته ،چوب و ملافهساخت. کودکان می‌توانند از لوله‌های کاغذی به جای تلسکوپ استفاده کنند و کلاه ملوانی و پرچم و نقشه را با کاغذ بسازند و به رنگ مناسب رنگ‌آمیزی کنند. می‌توان با کاغذ، ماهی‌های رنگی و با چوب و کمی نخ، قلاب ماهی‌گیری ساخت. کودکان با این فعالیت جذاب می‌توانند رنگ‌ها را تشخیص دهند و استفاده از قطب‌نما را بیاموزند.

21 مورد از بهترین‌ بازی‌های نقش‌آفرینی برای کودکان

چادر زدن

کودکان می‌توانند با ملافه و چوب‌های بلند، صحنه‌ی چادر زدن را بازسازی کنند. آن‌ها می‌توانند با داستان  گفتن  برای یکدیگر، این تجربه را به تجربه‌ی حقیقی چادر زدن، نزدیک‌تر کنند و از این فرایند بسیار لذت ببرند. اگر بخواهید بازی را کمی هیجان‌انگیزتر کنید، می‌توانید نقش جانوری را بازی کنید که به شکار شبانه آمده و کودکان برای دفاع از خودشان، آن را شکار می‌کنند.

پلیس یا کارآگاه

برای این بازی کودکان می‌توانند کلاه کارآگاهی‌شان را بر سر بگذارند و با کمک سرنخ‌ها ، به جست‌وجوی وسیله‌ای گم‌شده بپردازند. این کار با پرورش مهارت حل مسأله به ذهن پرسش‌گر کودک سوخت‌رسانی می‌کند و آن‌ را در فعالیت درگیر می‌کند.

دامپزشک

کودکان با استفاده از اسباب‌بازی‌های وسایل پزشکی و تلاش برای درمان جانوران پارچه‌ای عروسکی، نقش دامپزشک را ایفا کنند. با این فعالیت، کودکان، مهربانی به جانوران را می‌آموزند.

هواپیما

کودکان عاشق بازسازی این صحنه هستند. آنها خودشان را خلبان و مسافرانی تصور می‌کنند که در حال پرواز در آسمان هستند و در دو ردیف کنار هم نشسته‌اند و صحنه‌هایی را که در هواپیما با آن‌ روبه‌رو می‌شوند، بازسازی می‌کنند. کودکان همچنین می‌توانند با پرواز از مقصدی به مقصد دیگر، درباره‌ی جاهای تازه و فاصله‌ی میان آن‌ها بیاموزند.

بانک

کودکان می‌توانند با کاغذ اسکناس‌ درست کنند و صحنه‌ی بانک را بازآفرینی کنند. در این بازی می‌توانند پول بگیرند و به بانک بدهند و بیاموزند چگونه از پول استفاده کنند، آن را بشمارند و جمع بزنند. برای کودکان بزرگ‌تر، می‌توانید از آن‌ها بخواهید وام دریافت کنند و سپس آن را با بهره به بانک پس بدهند. کودکان با این فعالیت همکاری را نیز می‌آموزند و یاد می‌گیرند با کودکان دیگر کار کنند.

کاوشگری

کاوشگری برای کسانی است که کنجکاوند و اشتیاق به یادگیری و دیدن جهانی تازه را دارند. این بازی برای کودکان کمی بزرگ‌تر که خواندن و نوشتن می‌دانند، مناسب است. کودکان می‌آموزند چگونه نقشه را بخوانند و درباره‌اش تحقیق کنند و سپس وانمود کنند که مسافت را با وسایل نقلیه‌ی گوناگون می‌پیمایند. این فعالیت، در درک آمادگی‌های لازم برای سفر و شناخت جاهایی که پس از بزرگ شدن می‌توانند به آنجا  سفر کنند، به کودکان کمک می‌کند.

این فعالیت‌های سرگرم‌کننده تخیل و خلاقیت کودکان را پرورش می دهد و به آن‌ها درس زندگی می آموزد و به آن‌ها کمک می کند تا وارد مدرسه‌های استعدادهای درخشان شوند. مطمئناً با به کارگیری این بازی‌ها ، یادگیری برای کودکان بسیار جذاب و سرگرم‌کننده خواهد شد. 

دیگر تصاویر
نویسنده
Submitted by editor74 on چ., 06/16/2021 - 09:00