۱۰ بازی برای اولین سال زندگی کودک

۱۰ بازی برای اولین سال زندگی کودک

زمان بازی با کودکتان، چیزی بیش از سرگرمی و بازی است، این زمان همچنین به نوزادتان درس‌های ارزشمندی از زندگی می‌آموزد. از این بازی‌های کودکانه برای آموزش و سرگرمی دختر یا پسر کوچکتان استفاده کنید.

کجا رفت؟

یک توپ یویو یا توپ نرم دیگری بردارید و آن را داخل ظرف درب داری بیندازید. درب ظرف را ببندید. از کودکتان بپرسید:«توپ کجا رفت؟» او را تشویق کنید که ظرف را باز کند و ببیند که توپ از آن بیرون می‌پرد، مانند جعبه‌ای که تا درش باز می‌شود آدمکی از آن بیرون می‌پرد.

مطمئناً پرش توپ توجهش را جلب می‌کند، و این بازی روش جالبی برای آموختن مفهوم پایداری شیء می‌باشد – این حقیقت که اشیاء وجود دارند حتی اگر دیده نشوند—این توضیحات سوزان پی. اپستین، راهنمای والدین در نیولندن ایالت کانکتیکات است.

بازی با  وسایل آشپزخانه

تنها چیزی که برای این بازی ارزان کودکانه مورد نیاز است، چیزهایی است که از قبل در آشپزخانه موجود دارید. جعبه‌های خالی کورن فلکس، ظرف‌های پلاستیکی ماست، و کاسه‌های نشکن، مصالح ساختمانی عالی برای برج‌های بی ثبات کودکان هستند.

 اندازه و شکل هر وسیله‌ای که روی هم می‌گذارید را توصیف کنید. وقتی آسمان خراش دست ساز شما تمام شد به همراه کودکتان می‌توانید آن را زمین بزنید.

این فعالیت، به گفته اپستین، به کودکتان هم در مورد سایز و شکل می‌آموزد و هم در مورد علت و معلول («اوه، وقتی من این جعبه‌ها را هُل می‌دهم، آن‌ها با یک صدای بلند پائین می‌ریزند!»).

من می‌توانم آن را بشنوم

این بازی کودکانه با پنهان کردن یک اسباب بازی جغجغه‌ای  زیر یک پتو یا حوله، مفهوم پایداری شیء را نیز آموزش می‌دهد.  با پوشاندن بخشی از اسباب بازی توسط پتو شروع کنید. صدای اسباب بازی را درآورید، و کودکتان را تشویق کنید آن را بیابد. یک بار که در این کار موفق شد، این بار کل اسباب بازی را بپوشانید. دوباره اسباب بازی را فشار دهید تا صدایی ایجاد کند. هنگامی که کودک اسباب بازی را پیدا کرد او را تشویق کنید.

بازی‌های آبی

با این بازی حمامی، زمان حمام را به یک اکتشاف آبی تبدیل کنید. به کودک خود چند فنجان با اندازه‌های مختلف، یک قوری چای کوچک پلاستیکی یا ظرف آب، و یک مُشت قاشق اندازه گیری پلاستیکی بدهید. به او اجازه دهید آب را از ظرفی به ظرف دیگر بریزد به این شکل او می‌تواند تماشا کند که چه اتفاقی می افتد. اجازه دهید آب را در دستانش بگیرد. ایده جالب دیگر به پیشنهاد اپستین: یک اسفنج خیس به او بدهید تا بتواند چکه کردن آب روی اشیاء دیگر را تماشا کند. به کودک نشان دهید برای اینکه حتی آب بیشتری از اسفنج چکه کند چطور آن را فشار دهد.

کودک

مامان خوابیده

برای این بازی نزدیک کودک خود بنشینید (کودک بسته به سنش می‌تواند بنشیند یا دراز بکشد). بگوئید «مامان داره می خوابه» وچشمانتان را ببیندید. بعد از چند ثانیه، با اشتیاق چشمان خود را بگشائید و بگوئید «سلا!» یا «صبح به خیر!» (می‌توانید این کار را با «بعد از ظهر به خیر» یا «شب به خیر» نیز انجام دهید. با این کار اینکه چه زمانی از روز است را به او نشان دهید.)

 دیدن بازشدن ناگهانی چشم‌های مادر و شنیدن صدای سلام و درود مادر معمولاً باعث خندهٔ فراوان می‌شود.بعد از چند بار، قبل از باز کردن چشم‌ها اندکی تأمل کنید تا ببینید چطور کودکتان عکس العمل نشان می‌دهد. این احتمال وجود دارد که نوزادان شش ماهه و بزرگتر، شروع به صدا درآوردن می‌کنند و یا به صورت شما ضربه می‌زنند تا «شما را بیدار کنند».

پاییز و شاخ و برگ درختان

برای شروع این بازی، از خانه بیرون بروید و برگ‌هایی با اندازه و رنگ‌های مختلف، جمع کنید. آن‌ها را به کودک بدهید و اجازه دهید برگ‌ها را با دست خود بگیرند و آنها را وارسی کنند (البته با نظارت شما). بعضی برگ‌ها را خُرد کنید به این‌صورت او می‌تواند شنیدن این صدا را تجربه کند و بیاموزد که عمل خُرد کردن برگ می‌تواند چنین صدای خش خشی ایجاد کند. از برگی که به اندازه کافی بزرگ باشد که بیشتر صورت شما را بپوشاند، استفاده کنید تا بازی دالی موشه قدیمی را به سبکی جدید اجرا کنید.

بازی گردشی

کودکتان را روی زمین و مقابل خود بنشانید، و یک ماشین اسباب بازی را به سمت او حرکت دهید. کودک را تشویق کنید که ماشین را به سمت شما بازگرداند. به این فعالیت ادامه دهید. این بازی رفت و برگشتی مفهوم به نوبت کار کردن را به کودک می‌آموزد که بعداً در گفت و گو و مکالمه به کار می‌آید و زمینه ساز به اشتراک گذاری می‌شود.

کودک

نقاشی با پوره‌ها

این بازی برای کودکان کمی کثیف کاری دارد اما مطمئناً مورد توجه قرار می‌گیرد! کودک ۸ تا ۱۲ ماهه خود را روی صندلی بلند خود بنشانید، یا او را روی زمین بگذارید و یک سینی فر در مقابل او قرار دهید.

غذاهای رنگی متنوعی برای او فراهم کنید – ماست‌های رنگ شده و غذای کودک را امتحان کنید  و به کودک اجازه دهید با انگشتش شاهکاری برای جکسون پولاک بیافریند. هنگامی که کودک دستانش را در «نقاشی» خوراکی خود فرو می‌برد، غذا را با کلماتی از قبیل «قرمز»، «سرد»، «نرم»، یا کلمات مناسب دیگر توصیف کنید.

اگر پزشک اطفال شما اجازه می‌دهد، می‌توانید مقداری غلات صبحانه یا سایر غذاهای انگشتی هم اضافه کنید تا بافت بیشتری به اثرهنری فرزند خود داده باشید.

احساسش کن

سندی جونز و مارسی جونز، نویسندگان انتظارات بزرگ: اولین سال کودک (چاپ استرلینگ)، پیشنهاد می‌کنند که به فرزند ۱۰ تا ۱۲ ماهه خود، اشیایی با بافت‌های مختلف دهید تا آنها را کشف کنند. برای انجام این بازی جالب، اشیایی از اطراف یا بیرون خانه جمع کنید – برای مثال، یک پارچه ابریشمی، تکه‌ای مقوا، برگ‌های غلغلک دهنده چمن، یا مشتی شن—و به او اجازه دهید هر یک را لمس کند. (فقط مطمئن شوید چیزهایی که نباید را در دهان نگذارد.) هر دوی شما درمی‌یابید که کدام بافت‌ها برایش خوشایندتر هستند. آیا فرزند شما نرمی پشم را دوست دارد یا برامدگی‌های یک پارچه کبریتی را ترجیح می‌دهد؟ تنها یک راه برای فهمیدن وجود دارد!

بازی‌های کودکانه روشی جالب هستند برای اینکه کودک شما به کمال خود برسد. راه‌هایی بیاموزید تا زمان بازی کودکان را به حداکثر برسانید.

جمع آوری رنگ‌ها

بازی جذاب دیگری که در خانه ما انجام می‌شود شامل اکتشاف رنگ‌ها به وسیله جمع آوری کلکسیون‌هایی از اشیایی با طیف رنگی مشابه است. با کاوش کردن درون جعبه اسباب بازی کودک و از اشیای مورد علاقه کودک که تک رنگ هستند شروع کنید مثلاً قرمز، آبی، زرد، و سبز.

هنگامی که با کودکتان روی زمین نشسته‌اید، اشیاء را بر اساس رنگشان طبقه بندی کنید. برای مثال، می‌توانید یک توپ قرمز، یک حلقه پلاستیکی قرمز از برج حلقه‌ها، و یک جغجغه قرمز را جمع آوری کنید. اجازه دهید زمانی که شما رنگ و اسم هر شیء را می‌برید، کودک آن‌ها را لمس کند، مثلاً «سیب قرمز، جغجغه قرمز، توپ آبی، آجرآبی.»

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام