فعالیت چرخه زندگی گل آفتابگردان

فعالیت چرخه زندگی گل آفتابگردان

آشنایی با چرخه رشد و زندگی گیاه یکی از فعالیت‌های جالبی ست که می‌توانید در کنار کودک به مطالعه آن بپردازید. در این مقاله چرخه زندگی گل آفتابگردان را بررسی خواهیم کرد و در انتها فعالیت‌هایی را برای کودکان در نظر گرفته‌ایم که با انجام آن درک بهتری از مطلب پیدا کنند.

گل آفتابگردان گیاهی است یک ساله و تا حدود سه متر رشد می‌کند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر می‌باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره‌ای قهوه‌ای رنگ وجود دارد که تخم‌های آفتابگردان دورادور آن را گرفته‌اند. این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتابگردان روغن گرفته می‌شود

دانه‌های آفتابگردان نوارهای سیاه و سفید دارند. وقتی بذرها در زمین کاشته می شوند یا از سر بذر می‌ریزند و در خاک می‌افتند می توانند رشد کنند. حدود ۳ روز پس از کاشت بذر جوانه می‌زند. این بدان معنی است که پوسته سخت نرم و منشعب می‌شود.

ریشه‌ها به سمت پایین رشد می‌کنند و یک شاخه به سمت بالا رشد می کند. بعد از حدود یک هفته، شاخه‌ها در بالای خاک ظاهر می‌شوند. سپس برگ‌ها شروع به رشد می‌کنند. با گذشت زمان، برگ‌ها و ساقه بلندتر، گسترده تر و ضخیم‌تر می‌شوند. با رشد گیاه جوانه ها تشکیل می‌شوند. این شروع به گلبرگ شدن می کند.

گل آفتابگردان به بزرگسالی می رسد و گل شکوفا می شود. گیاه پژمرده می‌شود و می‌میرد. سر بذر خشک شده و دانه‌ها را آزاد می‌کند تا چرخه دوباره شروع شود.

فعالیت پیشنهادی ۱

 

فعالیت پیشنهادی ۲

 

کاربرگ‌های باکیفیت از فایل پیوست قابل دریافت هستند.

با مشاهده فعالیت‌های پیشنهادی، پرینت کاربرگ‌ها و خلاقیت خودتان فعالیت‌های جدید بسازید.

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام