۵ تکنیک برای تبدیل کتاب خواندن به فعالیتی سرگرم‌کننده برای کودکان

بازی‌های کامپیوتری، اسکوترها و موبایل‌ها؛ این‌ها چیزهایی هستند که بچه‌ها به آن‌ها علاقه دارند. کتاب خواندن رتبه‌ای در نزدیکی‌های انجام تکالیف مدرسه یا کمک کردن به مادر در چیدن میز غذا دارد. آمارها این افت جایگاه را به خوبی نشان می‌دهند: در سال ۲۰۱۵، ۶۶درصد از دانش‌آموزان کلاس هشتم هنوز مهارت کامل در خواندن به دست نیاورده‌اند. اما نباید وضعیت خواندن این‌چنین باشد.

نکته در اینجاست که این روزها کودکان به شرکت در فعالیت‌هایی که بیشتر جنبه مشارکتی دارند خو گرفته‌اند، چه مشغول بازی کردن باشند و چه سرگرم شبکه‌های اجتماعی با گروهی از دوستانشان. شما می‌توانید با استفاده از همین موضوع، خواندن را به فعالیتی جذاب‌تر یا در واقع مشارکتی‌تر تبدیل کنید. برای ایجاد علاقه به کتابخوانی، در ادامه چند ایده برای استفاده در تابستان پیش رو، و ادامه دادن آن در تمام طول سال آمده است.

کتاب‌های جذاب پیدا کنید

بله، اولین تکنیک ایجاد علاقه به کتابخوانی به همین سادگی است؛ لازم است چند کتاب جدید جذاب برای خانه‌تان بخرید. بنا بر گزارش موسسه کتابخوانی کودکان و خانواده‌ها،۷۰درصد کودکان رده سنی ۶ تا ۱۷ سال یعنی تعداد خیلی زیادی از آن‌ها، گفته‌اند که دوست دارند کتاب‌های خنده‌دار بخوانند.

تعداد بیشتری از آن‌ها یعنی ۹۱درصد از کودکان ۶ تا ۱۷ سال گفته‌اند که بهترین کتاب از نظر آن‌ها کتابی است که خودشان انتخاب کرده باشند. یک روز در ماه به کودک خود اجازه دهید که خودش کتابی را از فروشگاه کتاب، کتابخانه یا سایت‌های آنلاین انتخاب کند.

کتاب خواندن را به فعالیتی چالشی تبدیل کنید

آموزش همراه با بازی به روندی روبه‌رشد در مدارس تبدیل شده است؛ دلیل آن روشن است: اصول اولیه بازی مثل چالش، رتبه‌بندی و گرفتن جایزه باعث درگیر شدن کودکان در فعالیت، به هیجان آمدن آن‌ها و انگیزه پیدا کردن می‌شود.

یک چالش کتابخوانی در خانه‌تان راه بیندازید. هدفی را برای هر هفته تعیین کنید و اگر هدف محقق شد، جایزه‌ای برای آن در نظر بگیرید. جایزه باید چیز ساده‌ای باشد که بیش از همه به کودک شما انگیزه می‌دهد، مثل یک جعبه بستنی دل‌خواهش، یک جفت دمپایی جدید، گردش در پارک مورد علاقه‌اش و..... کودکان می‌توانند از یک جدول جالب مثل این نمونه برای ثبت لیست کتاب‌هایی که خوانده‌اند استفاده کنند.

قلعه کتابخوانی درست کنید

کوکان عاشق این هستند که اتاق پذیرایی را به هم بریزند و آن را با وسایل مورد علاقه خودشان تبدیل به یک قلعه کنند. یک روز تعطیل، قلعه‌ای بسیار هیجان‌انگیز درست کنید و نام آن را قلعه کتابخوانی بگذارید. لازم نیست وسایل خاصی برای این کار بخرید، از همان بالشت‌ها و پتوهایی که در خانه دارید استفاده کنید. هرکس که می‌خواهد وارد قلعه شود باید بعد از ورود حداقل یک کتاب بخواند. حتی می‌توانید کتاب را به صورت دسته جمعی بخوانید؛ کاری که ۸۳درصد کودکان بنا بر گزارش همان موسسه گفته‌اند که از آن لذت می‌برند. حتی می‌توانید تمام چراغ‌ها را خاموش کنید و با نور چراغ‌قوه داخل قلعه کتاب بخوانید. با چنین کارهای ساده‌ای می‌توان کتاب خواندن را از فعالیتی خسته‌کننده به فعالیتی هیجان‌انگیز تبدیل کرد.

با صداهای مختلف کتاب بخوانید

کتاب خواندن موقع خواب را به یک فعالیت نمایشی تبدیل کنید. وقتی برای کودکتان کتاب می‌خوانید، به طور نوبتی با صداهای مختلف کتاب را بخوانید. می‌توانید با یک لهجه خاص یا با تاکید زیاد روی کلمات نوع خواندن خود را متفاوت کنید. هر صدا یا لحنی که کودکتان بیشتر از بقیه دوست دارد بهترین انتخاب برای شماست.

به نوبت نوشته‌های مربوط به یک شخصیت داستان را با صداهای مختلف بخوانید. مقایسه صداها و لحن‌های مختلف می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده و خنده‌دار باشد.

کتاب‌های کمیک را فراموش نکنید

بهترین نکته درباره کتاب‌های کمیک این است که بیشتر اوقات کودکان با میل خود به سراغشان می‌روند. این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد: در بیشتر این کتاب‌ها، کودکان شخصیت‌ها و طرح داستان را از قبل می‌شناسند، متن‌ها معمولاً سرگرم‌کننده هستند و تصاویر از صفحه‌ای به صفحه بعد ادامه پیدا می‌کنند. همه این‌ها باعث می‌شود کتاب‌های کمیک بتواند موتور بسیاری از کودکان را برای ایجاد علاقه به کتابخوانی به راه بیندازد. کودکتان را تشویق کنید تا کتاب کمیک مورد علاقه‌اش را پیدا کند و تعدادی از آن را برای خانه تهیه کنید.

گزینه دیگر می‌تواند رمان‌های تصویری باشد. آن‌ها هم مثل کتاب‌های کمیک با استفاده از تصاویر زیاد، خط داستان را پیش می‌برند و نوشته‌های کتاب فقط برای توضیح چیزهایی که در تصاویر نیامده استفاده شده است. اگر چنین کتاب‌هایی سراغ ندارید، می‌توانید به کتاب کر قهرمان نگاهی بیاندازید.
 

کتاب خواندن

خرید کتاب کر قهرمان

تبدیل کتاب خواندن به فعالیتی سرگرم‌کننده برای کودکان از آن‌چه در ابتدا به نظر می‌رسد، ساده‌تر است. یادتان باشد: آن‌ها فقط می‌خواهند که مشارکت داده شوند، چه از طریق جایزه گرفتن بعد از خواندن کتاب و چه با خواندن کتاب مورد علاقه‌شان با صداهای خنده‌دار.

ایده‌های پیشنهادی این مقاله برای ایجاد علاقه به کتابخوانی را در خانه خود به کار ببرید و ببینید که آیا علاقه کودکتان به خواندن بیشتر می‌شود یا نه!

دیگر تصاویر
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on ش., 08/25/2018 - 14:11