بازی با اعداد و نقش کلیدی آن در عملکرد ریاضی دانش آموزان

شاید شما هم صحنه‌ای از فیلم سینمایی «مرد بارانی» را با بازی داستین هافمن و تام کروز به خاطر آورید، وقتی که هافمن در نقش یک مرد میان سال مبتلا به اوتیسم، در یک رستوران با یک لحظه خیره شدن به جعبه خلال دندان، گفت که در جعبه ۲۴۶، خلال وجود دارد. وقتی کروز در نقش برادرش ناباوردانه از پیشخدمت رستوران پرسید که چند خلال دندان در جعبه وجود دارد، او پاسخ داد «۲۵۰» و ادامه داد البته «۴ خلال از جعبه خارج شده است».!!!

شاید چنین دقتی در حدس زدن و شمارش اعداد در کسری از ثانیه، برای اکثر مردم عادی غیر ممکن باشد اما محققان به تازگی ادعا می‌کنند که تمرین حدس زدن و بازی با اعداد ، نقش عمده‌ای در افزایش عملکرد ریاضی کودکان ایفا می‌کند. پژوهشگران دانشگاه الینویز در سلسله پژوهش‌هایی که درا ین زمینه انجام داده‌اند، ثابت کرده‌اند که حدس زدن و شمارش به صورت شهودی، عملکرد کودکان را در ریاضیات سنتی نیز افزایش می‌دهد.

در این تحقیق از کودکان خواسته می‌شد تعداد توپ‌هایی که در یک سطل قرار گرفته‌اند را حدس بزنند این تمرین بارها به صورت‌های مختلف و با اجسام و محیط‌های دیگر تکرار می‌شد، در طول زمان کودکانی که این تمرین را انجام می‌دادند، حدس‌های نزدیک‌تری به واقعیت می‌زدند و به پاسخ صحیح نزدیک و نزدیک‌تر می‌شدند. محققان دریافتند که این تمرین نه تنها دقت حدس زدن و تخمین نتیجه را در آنها بالا می‌برد بلکه بر عملکرد محاسباتی آنها در سایر مباحث ریاضی نیز تأثیر مثبتی برجای می‌گذارد.

در این تحقیق که توسط دانیل هایدت انجام گرفته برای نخستین بار رابطه علّی بین تمرین حدس زدن و بازی با اعداد ، در افزایش عملکرد محاسباتی ریاضی دانش آموزان اثبات شده است. هایدت دریافته وقتی کودکان این تمرین را انجام می‌دهند، در تمرینات ساده ریاضی، ۲۵% بیشتر از کودکان عادی موفق هستند. در تمرینات دشوار ریاضی نیز این کودکان عملکردی حدود ۱۵% بهتر از کودکان گروه شاهد دارند. همچنین این کودکان در یک امتحان عادی ریاضی (از کلیه مباحث درسی)، رتبه بالاتری نسبت به سایر دانش آموزانی که این تمرین را نداشته‌اند، کسب می‌کنند.

تحقیقات هایدت و سایر محققان، نشان می‌دهد که تمرین با اعداد، حتی به صورت بازی و سرگرمی، نوعی ورزش ذهنی است و کمک می‌کند، دقت و سرعت محاسبات ریاضی در سایر زمینه‌ها و مباحث ریاضی که شاید ربط مستقیمی به اعداد و توالی آنها ندارد، به طور چشمگیری افزایش یابد.

بنابراین با چند تمرین ساده، موفقیت فرزندانتان را در درس ریاضی تضمین کنید:

  •  در یک سطل چند توپ کوچک بگذارید، و به آنها بگوئید حدس بزنند چند توپ در سطح قرار دارد؟
  •  در یک جعبه یکی دو مشت شکلات بریزید و بخواهید حدس بزنند چند شکلات در جعبه هست؟
  •  بازی با اعداد را فراموش نکنید، جداول سودوکو و علی الخصوص کن کن، که بر اساس تمرین روی توالی اعداد و محاسبات ساده ریاضی بنا شده‌اند، به کودکان کمک می‌کنند در سایر مباحث ریاضی نیز عملکرد بهتری نشان دهند.
  •  به کودکان کمک کنید تنها متکی بر شمردن نباشند، از ذهن خود کمک بگیرند و بدون اینکه یکی یکی با دست یا وسایل کمک آموزشی نظیر چوب خط وغیره ریاضی بیاموزند، از ذهن خود کمک بگیرند.
     

    آموزک در رابطه با این مقاله بسته‌های آموزش خلاق زیر را پیشنهاد می‌دهد

  •  شمارورزی لولوپی + ۰ (ریاضی آموز ادبی)
  • شمارورزی لولوپی + ۱ (ریاضی آموز ادبی)
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on د., 10/17/2016 - 11:22