بیمارستان کودکان نیومورز

بیمارستان کودکان نیومورز

در شهر اورلاندو از ایالت فلوریدا، منطقه‌ای به نام" شهرک پزشکی دریاچه نونا " احداث شده که همانطور که از نام و وسعتش پیداست، سایتی چند منظوره برای ارائه انواع خدمات پزشکی است. در سال ۲۰۱۲ بیمارستانی برای کودکان در همین منطقه ساخته شد که اصول طراحی آن دارای استانداردها و شاخصه‌های قابل توجهی بوده و بیشتر شایسته است تا نام آنرا "محیط شفابخش" به کار ببریم. تدبیری که برای طراحی این ساختمان و جزییاتش اتخاذ شد، حاصل مدتها مشاوره تخصصی و مدون با پزشکان و مدیران این بیمارستان و همچنین کمیته مشاورره والدین و کودکان بوده است. سوالی که پیوسته مسیر کار طراحان را روشن می‌کرد، این بود که "کودکان چه چیزی را بیشتر می‌پسندند؟"و بر این اساس اولویت‌ها و سازمان بندی‌ها تعیین شد.

بیمارستان کودکان نیومورز

ویژگی خاص طراحی بیمارستان نیو مورز این است که به کمک یک معماری سنجیده و ایجاد محیطی سرزنده و از هر حیث غنی و منظری که به نقش مؤثر طبیعت در سلامت انسان دامن زده، از به دام افتادن در کلیشه‌ها رهایی یافته است.

بیمارستان، پذیرای کودکانی از رده سنی نوزادی تا سن بلوغ است که دچار بیماری‌های مهلک و یا سختی هستندکه معمولاً تشخیص اولیهٔ علت و نوع بیماریشان کار آسانی نیست و نیازمند آزمایش‌ها و مهارت فراوان است. طراحان با شناخت عوامل شادی بخش و نشاط آور در محیط و منظر بیمارستان، از امکانات نهفته در جهت هدف خود که بهتر شدن هر چه سریعتر کودکان است، سود بردند.

طراحی فضای داخلی با احترام به اقشار مختلف و خانواده‌هایی با سطح اجتماعی و توانایی‌های گوناگون صورت گرفته است. اتاق بیماران مجهز به امکاناتی برای اقامت دو نفر همراه (معمولاً والدین) رختشویخانه و اتاقک نگهبانی در لابی وآسانسور در هر طبقه (برای راهنمایی مسیر و ارائهٔ خدمات) است.

بیمارستان کودکان نیومورز

تمام سالن‌های استراحت و بازی رو به فضای بیرونی هستند که به زیبایی آراسته شده و شامل تراس سقفی گلکاری شده، آبنماهای زیبا، باغ اکتشاف (باغی با جذابیت‌های گردشی و سؤال برانگیز برای کودکان) و سکویی اجتماعی برای نمایش‌ها و برنامه‌های مناسبتی زنده است. این پروژه ۲۶۰ میلیون دلاری دارای یک حیاط ورودی وسیع و سبز،۹۵ اتاق بستری،۷۶ اتاق معاینه، بخش اورژانس با امکانات ویژه، بخش تأمین انرژی و پارکینگ است.

جدار پوسته‌ای بنا امکان پذیرش ۳۲ تخت و ۲۴ اتاق معاینه دیگر را هم دارد. نما با پنل های پیش ساخته فلزی، شیشه‌های مشبک و سیستم دیوار پوششی ساخته شده؛ در داخل هم ترکیبی از نازک کاری‌های دقیق در کنار متریال هایی مناسب با قابلبیت بالا، فضایی سرشار از حسی تمیز و مدرن به وجود آورده استکه مزین به مبلمان رنگین و نمادهای گرافیکی مسیر یابی سرتاسریاست.

رنگ نور پردازی هر اتاق می‌تواند به انتخاب کودکی که در اتاق بستری است، تغییر کند. شهر اورلاندو دارای آب و هوای نیمه استوایی با آفتاب تند و رطوبت بالاست که تمامی این مسائل در هنگام طراحی مد نظر بوده است. فضاهای خارجی و جهت گیری ساختمان‌ها و محل سایبان‌ها بر اساس مطالعات در همین مورد شکل گرفته‌اند به نحوی که فضای داخلی هم از آفتاب مستقیم و آزاردهنده در امان است و هم روشن و دلباز و غرق در نور.

با وجود حجم انبوه بارش‌های منطقه‌ای در این ناحیه، رمپی ساخته شده تا تراز ورودی ساختمان، یک طبق ارتفاع بگیرد. به این ترتیب زیرزمینی پر نور حاصل می‌شود که به مکانی برای بارگیری مرسولات و بخش خدماتی اختصاص یافته است.

همچنین این راهکار باعث شد تا بستری عالی برای فضا سازی خارج از ساختمان مهیا شود. دیوار سنگی عسلی رنگ هم یک المان مسیر یابی و ایجادگر تنوع بصری است که ورودی را مشخص می‌کند.

از دیگر نکات جالب توجه طرح، جانمایی بخش بیماران بستری و سرپایی است که در بالهای مجانب یک طبقه تعیین شده‌اند؛ اکنون تیم مراقبت پزشکان و پرستاران هم در زمان معاینه در درمانگاه و هم در زمان بستری شدن، با کودکان و والدین آنها در تعامل مستقیم و نزدیک هستند.

بیمارستان نیومورز، از بسیاری جهات، ساختمانی هوشمند است: در مرکز کنترل، تمامی فعالیت‌های درمانگاهی و رفاهی روی مونیتورها نمایش داده می‌شوند. شیوه بهره مندی از تکنولوژی نیز کاربردی و هیجان انگیز است و توجه به ضوابط پایداری فقط به صرفه جویی از انرزی بسنده نکرده است. بیمارستان کودکان نیومورز تا سال ۲۰۱۲ یکی از سه بیمارستان موجود در امریکا بوده است که از سوی انجمن ساختمان‌های سبز ایالت متحده موفق به دریافت رتبه طلایی LEED شد.

طراحی دو مورد از این سه بیمارستان توسط استنلی بیمن و سیرز انجام شده و انها بسیار خوش اقبال بوده‌اند که کارفرما در این پروژه، فردی با درایت بوده که به امتیازهای همه جانبه اجرای طرحی طبیعت دوست واقف بود و می‌دانست که این سرمایه گذاری هم از لحاظ منفعت مالی و هم حفظ محیط زیست، در مدتی کوتاه، فواید فراوان در پی خواهد داشت.

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام