پیشنهادهایی برای مطالعه هنگام خواب با کودکان نوپا

پیشنهادهایی برای مطالعه هنگام خواب با کودکان نوپا

خواندن دونفره ی یک داستان، فرصتی است برای شما و فرزندتان که آرامش پیدا کنید و از لحظه های  ویژه ی کنار هم بودن لذت ببرید.

بیش تر کودکان دوست دارند هنگام خواب شما را بغل کنند و صدای تان را بشنوند . به این ترتیب احساس می کنندکه زمان آماده‌شدن برای خواب فرا رسیده است.  کتابخوانی به مدت فقط  ده دقیقه در روز ، در رشد آن ها  تاثیر چشمگیر خواهد داشت.
به گونه‌ای رفتار کنید که فرزندتان دوست داشته باشد  دوباره این کار را تجربه کند و هر دو با هم از مطالعه ی دونفره لذت ببرید.

چه کتابی انتخاب کنیم؟

کتاب های قافیه‌دار و تکرار محور  که سبب می‌شوند کودک تان با آن ها بهتر ارتباط برقرار کند، بسیار مناسب‌اند. این گونه کتاب ها در آینده، زمانی که  کودکان خواندن می‌آموزند، به آن ها کمک خواهد کرد.
اجازه بدهید کودک تان کتاب هایی را که می‌خواهد با شما بخواند، خودش انتخاب کند. این کار در او حس مشارکت پدید می آورد.
کتاب هایی که کودک تان را به هیجان می‌آورد،‌ با هم بخوانید،از جمله در باره ی  قطارها، فوتبال یا پریان.
گاهی می‌توانید دایره ی انتخاب او را محدود به کتاب‌هایی کنید که می‌دانید شما هم از خواندن شان لذت خواهید برد . به این ترتیب ، کتابخوانی دونفره برای هر دو شما لذت بخش خواهد شد.
کتاب‌های مورد علاقه ی کودک تان را دوباره برایش بخوانید.
کتاب‌های شعر کودک هم شادی بخش اند. کتاب هایی هم هستند که برای هر یک از روز‌های سال یک شعر پیشنهادی دارند.

کجا کتاب بخوانیم؟

  • در یک مکان راحت، نزدیک یکدیگر بنشینید. لازم نیست حتما در رختخواب باشید. بهتر است تلویزیون را خاموش کنید.
  • می‌توان از زمان حمام کردن برای این کار استفاده کرد. با هم کتاب‌های ویژه که برای خواندن در حمام درست شده اند، بخوانید. شعر بخوانید، یا با استفاده از خلاقیت خودتان شعری با موضوع آب‌پاشی و شلپ شلوپ بخوانید.

چطور ادامه بدهیم؟

  • سعی کنید صداهای خنده دار و مسخره در بیاورید. فرزندتان صدای شما را دوست دارد، پس شرم و خجالت را کنار بگذارید. به یاد بسپارید که کتابخوانی دونفره تان باید شاد باشد و بخندید.
  • اجازه بدهید فرزندتان اول حرف بزند و به شما بگوید که چه اتفاقی در داستان دارد رخ می دهد. از او سوال کنید، برای نمونه بپرسید: "فکر می‌کنی چه اتفاقی خواهد افتاد؟" یا "فکر می‌کنی دخترک در این باره چه احساسی دارد؟". به کودک تان کمی فرصت بدهید تا پاسخ بدهد.
  • کودکان کوچک تر را تشویق کنید تا کتاب را در دست شان نگه دارند و در حالی که شما می خوانید، آن را ورق بزنند. کتاب‌هایی فلپ دار که در آن ها با کنار زدن هر لایه چیز جدیدی کشف می‌شود، برای جذب کودکان بسیار مناسب اند.
  • همیشه ناچار به خواندن یک کتاب نیستید. به تصویرها اشاره کنید و در باره ی آن ها گفت وگو کنید.
  • سعی کنید میان داستان و دنیای فرزندتان و تجربه های ی او ارتباط برقرار کنید. برای نمونه می‌توانید بگویید: "این سگ چقدر به سگ همسایه شبیه است".

چه کار دیگری انجام دهیم؟

  • سعی کنید قصه ی خودتان را روایت کنید. کودکان، داستان‌های کلاسیک و کهن، مانند افسانه‌ها را دوست دارند. می‌توانید با استفاده از خلاقیت خودتان نیز داستان‌سازی کنید.
برگردان:بهاره معرفت
ویراستار:گروه ویراستاران کتابک
راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

پرسش و پاسخ

عضویت در کانال تلگرام