مشکلات خوابیدن نوزادان

خواب نوزادان

خواب نوزادان همیشه یکی از مشکلات مادران جوان بوده است. تنظیم زمان‌های خواب نوزاد با شرایط بیرونی نیاز به زمان و حوصله دارد. شما با اجرای چند روش ساده می‌توانید زمان خواب کودک خود را تنظیم و از مراقبت او لذت ببرید.
 
علائم خواب کودک

هیچ یک از ما دوست نداریم هنگامی که خوابمان می‌آید بیدارمان نگه دارند. بنابراین به جای اینکه منتظر شوید تا کودک شما بخوابد به محض اینکه علائم خواب مانند: ساکت شدن، بی میلی نسبت به اطرافیان و اسباب بازی‌هایش و نق نزدن را نشان داد او را در تخت خوابش بگذارید. اگر این فرصت را از دست بدهید کودک شما بدخلق شده و خواباندن او بسیار مشکل می‌شود.

آداب وقت خواب

آداب وقت خواب علائمی است که کمک می‌کند حتی نوزادان نیز بخوابند یا به خوابیدن عادت کنند. شما باید از همان روزهای اول تولد او را قبل از خواب به حمام برده و در وان بزرگ آب گرم شستشو دهید.

کودکتان را ماساژ دهید

شب‌های آرام می‌تواند در انگشتان شما باشد؛ تحقیقات دانشگاه میامی نشان داده است نوزادان و همچنین کودکانی که تازه به راه افتاده‌اند هنگامی که هر روز در طول یک ماه به مدت پانزده دقیقه قبل از خواب ماساژ داده شدند راحت‌تر به خواب رفتند.

لالایی

صداهای آرامش بخش و یکنواخت لالائی‌های سنتی، (ضربان قلب مادر و صداهای ملایم جفت) را در قبل از تولد برای کودک یادآوری می‌کند. موسیقی کودک که شامل عناصری همچون ریتم ضربان قلب مادرانه یا «صدای سفید» است، تاثیرات آرامش بخش بسیار زیادی دارد بخصوص اگر در سراسر شب و به طور مداوم نواخته شود. کودک با تکان خوردن به خواب می‌رود.

تکان دادن کودک در ننو یا در آغوشتان باعث خوابیدن او می‌شود. بنابراین وقتی کودک در طول شب با جنب وجوش خود بیدار می‌شود این جنب وجوش باعث تکان خوردن ننو و به خواب رفتن مجدد او می‌شود.

کودکتان را قنداق کنید

واکنش در برابر ترس اولین عکس العمل برای زنده ماندن است که خود به خود ایجاد می‌شود. حرکت‌های ناگهانی حتی در خواب می‌تواند باعث آشفتگی شود. قنداق کردن نوزادی که تازه متولد شده می‌تواند حس امنیت را در او ایجاد کند. قنداق با پارچه‌ای توری یا ملافه در تابستان و یا با شالی ضخیم در زمستان کودک را ثابت نگه می‌دارد. کودک را به طور آزاد و به آهستگی قنداق کنید. هنگامی که واکنش ترس را به مدت تقریباً سه ماه از خود نشان نداد این روش را کنار بگذارید.

از نوشیدنی‌های کافئین دار بپرهیزید

اگر به بچه شیر می‌دهید کافئین می‌تواند باعث ایجاد چرخه‌ای نامناسب در شیرتان شود. شما قهوه، چای یا نوشابه می‌نوشید که احساس راحتی کنید اما کودک شما ماده محرک بسیاری از شیرتان دریافت می‌کند که باعث ناآرامی او می‌شود.

تشویق به شیر خوردن در روز و خوابیدن در شب

معده کوچک نیاز به پر شدن مکرر دارد اما ممکن است کودک شما برای مدت طولانی بین وعده‌های غذایی به خواب رود. اگر او بین وعده‌های غذایی در طول روز بیشتر از چهار ساعت خوابید به آرامی از قنداق درآورده و به او شیر بدهید. به این ترتیب ممکن است کودک خواب طولانی‌تر خود را برای شب نگه دارد. اما اگر آمادگی سازگاری با این روش را نداشت صبور باشید.

شیر دادن را نیمه کاره رها نکنید

هر اندازه که کودک شیر خوردن را طول دهد باید قبل از اینکه بخوابید با حوصله و به آرامی به او شیر بدهید (بیدارش نکنید تا در حالت خواب آلودگی شیر بنوشد). در این صورت شانس این را دارید که خواب طولانی او هم زمان با خواب شما باشد.

آموزش تفاوت روز و شب

برای این کار می‌توانید روشنایی خانه را کم کنید و هنگام شیر دادن در شب آرام و بی صدا این کار را انجام دهید. بازی و صحبت با او را به هنگام روز بگذارید.

 مزاحم خواب کودکتان نشوید

کودک را برای عوض کردن پوشک از خواب بیدار نکنید. این کار را قبل از خواب یا در بین شیر خوردنش انجام دهید و هنگامی که کودک خواب آلود یا سیر است از انجام این کار خودداری کنید. اگر او درحال شیر خوردن به خواب رفت، پس از مدت کوتاهی پوشک او را عوض کنید و سپس سینه دیگر خود را به دهان او بگذارید.

اجازه دهید کودک سینه را بمکد

به خواب رفتن روی سینه مادر آسانترین روش برای خوابیدن اکثر کودکان است. اگر نگران هستید که این روش برای او به صورت یک عادت درآید در صورت مشاهده علائم خواب سینه خود را به دهان او بگذارید و وابستگی به این روش را از او بگیرید. او حتی پس از رسیدن به سن جوانی نیز دوست دارد در آغوش شما بخوابد اما طبیعی است که شما با این کار مخالفید. 

در خواب یکدیگر سهیم شوید

تحقیقات نشان می‌دهد مادران و کودکانی که در کنار هم می‌خوابند در چرخه خواب یکدیگر تأثیر می‌گذارند، بنابراین مادران از خواب بیشتری بهره می‌برند. به این دستورات برای داشتن خوابی بی خطر در کنار یکدیگر توجه کنید: کودک را به پشت بخوابانید، او را زیاد گرم نکنید، سر کودک را نپوشانید، از یک تشک سفت به جای تشکی نرم استفاده کنید، داروهایی که باعث بی توجهی‌تان نسبت به کودک می‌شود پرهیز کنید.

کودک را برای مدتی از خود دور کنید

هیچ چیز برای کودک نمی‌تواند جایگزین مادرش باشد اما می‌توانید لباس نشسته خود را روی تشک او بگذارید و به آهستگی از او دور شوید. بوی آشنای شما در هنگامی که کودک خواب است به او احساس آرامش می‌دهد.

 ساعت روی دیوار را برعکس کنید

تنها کافیست بدانید به خاطر کودکتان چندین ساعت است که بیدارید تا باعث عصبانیت شما برای رفتن به خواب شود و یا ممکن است باعث بدخلقی شما با کودکتان شده و او را ناآرام سازد. اگر بیداری کودکتان را در زمانی که واقعاً به آن نیاز دارد می‌بینید این فرصتی است تا از این زمان باارزشی که می‌توانید او را در آغوش بگیرید لذت ببرید، لطافت پوست و بوی مطبوع او را احساس کنید و او را تنگ در آغوش بگیرید.

 

آموزک در رابطه با این موضوع، مقاله‌ی زیر را پیشنهاد می‌دهد:

اهمیت خواب کافی در کودکان و نوجوانان و نقش آن در سلامت جسم و روان

 

air max 90 essential sale

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

پرسش و پاسخ

عضویت در کانال تلگرام