سحر سلطانی

در این صفحه می توانید اطلاعاتی از لیست کتاب ها، مقالات، خبرهای مرتبط با سحر سلطانی را مشاهده کنید.

کودک و محتوا در عصر اینترنت

کودک و محتوا در عصر اینترنت

در گروه هنری که با دوستان‌مان داریم دربارهٔ از رده خارج شدن دوران فیلم سینمایی و ورود به دوران جدید سریال بینی صحبتی در گرفت. دوستی معتقد بود مفهوم آرت در حال دگرگونی است و از انحصارطبقهٔ الیت خارج شدن مدیا و تولید محتوا توسط عموم، مردم را وارد دورانی خواهد کرد که هنر و خلق هنری در آن اولویت ندارد بلکه تولید محتوای عامه پسند مبناست.

چگونه تاب‌آوری را در کودکان بالا ببریم؟

چگونه تاب‌آوری را در کودکان بالا ببریم؟

روزهای قرنطینه ناشی از کرونا به بیش از یک ماه رسیده است. مهم‌ترین عارضه‌ای که این روزها والدین با کودکان تجربه می‌کنند حساسیت، زودرنجی و لج‌بازی بدون دلیل آن‌هاست.

مرگ مدرسه

مرگ مدرسه

احساس می‌کنم به مجلس ترحیمی دعوت شده‌ام و باید برای آبرو داری جلوی خانواده متوفی هم شده برای لحظاتی از خاطرات خوشی که با «مدرسه» داشتم سخن بگویم. اما چشمم می افتد به لاشه در گرمای هوا متعفن شده‌ای که با لبخند بر لب خشکیده؛ دندان‌های تیزش را در چشمانم فرو می‌کند. آرزو می‌کنم کاش یک مسواک و خمیردندان براق کننده داشتم لا اقل این دندان‌های کپره بسته را می‌شد برق انداخت  تا کمی ویترین ماجرا به سان همیشه مرتب بماند! اما نمی‌شود، نمی‌توان در رسای مدرسه‌ای سخن گفت که بخش مهمی از کودکی‌ام را دزدید و لگدمال کرد و هنوز با کودکان سرزمین ام چنین می‌کند.

سیل با «کودک» چه می کند؟

سیل با «کودک» چه می کند؟

«مامان، مامان، خونه ی ما کدومه؟»  جملاتی که در ویدئویی مرتبط با سیل توسط کودکی از مادر پرسیده می شود. درون ذهن کودک چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است. اگر بگوییم سیل زندگی کودکان را به دوران قبل و بعد از خود تقسیم می کند گزاف نیست.

 مهمترین مولفه های مفهومی که حین و بعد از واقعه ی سیل در شبکه ذهنی کودکان پر رنگ می شود:

مولفه های عینی : آب ، گِل ، رانش زمین

مولفه های مکان مند سلبی : بی خانگی، بی مدرسه شدن، گم شدگی

چگونه یک داستان فلسفی بنویسیم؟

چگونه یک داستان فلسفی بنویسیم؟

داستان فلسفی می‌تواند گستره معناپردازی‌های ذهن را با پرسش‌های اساسی توسعه دهد و تحلیل‌گری را تقویت کند. نویسنده با خلق فضاهای مختلف می‌تواند خواننده را بر سر سفره‌ای از «حیرت و معنا» بنشاند.

عضویت در کانال تلگرام