سرگرمی های مناسب کودکان

سرگرمی های مناسب کودکان

کودکان از انرژی فوق العاده‌ای برخوردارند و به چیزهای گوناگون علاقه مند می‌شوند. اگر برای آن‌ها فعالیت های سازنده‌ای درنظر گرفته نشود به اقدامات مخرب روی می‌آورند بهتر است در این‌جا نگاهی به سرگرمی های کودکان بیندازیم.کودکان از بدو تولد به همه چیز علاقه نشان می دهند هرچند با توجه به وراثت و عوامل دیگر به برخی از اشیاء علاقه بیشتری دارند. فراهم کردن سرگرمی‌های مناسب راه خوبی برای تمرکز و مشغول نگه داشتن آن‌هاست. در واقع این گونه سرگرمی‌ها تیزهوشی کودکان را تقویت کرده و سطح معلومات عمومی آن‌ها را افزایش می‌دهند.

برخی از سرگرمی‌ها به رشد شخصیت کودکان کمک می‌کنند. روی هم رفته استفاده از سرگرمی‌ها به وقت و انرژی آن‌ها ارزش بیشتری می‌بخشد.

سرگرمی های مناسب

گروهی از سرگرمی‌ها برای افزایش معلومات کودکان مفید هستند.

 جمع کردن تمبر

جمع کردن تمبر حافظه کودکان را تقویت می‌کند. در واقع این کار اطلاعات عمومی آن‌ها را در زمینه جغرافیا افزایش می‌دهد. بدین ترتیب آن‌ها یاد می‌گیرند که چگونه میان برخی از نمادها و رنگ‌ها با بعضی از کشورها ارتباط برقرار کنند و در نتیجه نام و پول رایج کشورها را بهتر یاد می‌گیرند.

  جمع کردن سکه

کودکان با جمع کردن سکه یاد می‌گیرند پول رایج کشورها با یکدیگر فرق می کند. این کار باعث می‌شود آنها به ارزش پول، بیشتر پی ببرند. بدین ترتیب کودکان از همان سنین پائین به پس انداز کردن علاقه مند شده و افرادی حسابگر و اقتصادی بار می‌آیند و در ضمن از سرگرمی‌های پوچ و بیهوده دوری می کنند. از آنجا که کودکان برای حفظ کلکسیون خود تلاش می‌کنند، میزان مسئولیت پذیری آن‌ها افزایش می یابد. والدین باید بدانند که اگر به فکر مسئولیت پذیری کودکان نباشند ممکن است نتایج موردنظر به دست نیاید.

سرگرمی های اجتماعی

برخی از سرگرمی‌ها راه مناسبی برای افزایش روحیه اجتماعی کودکان هستند.

 باد کردن بادکنک

شما می توانید طریقه باد کردن بادکنک را به کودک خود بیاموزید و از او بخواهید هر روز بارها این کار را تمرین کند. بدین ترتیب او متوجه قابلیت‌های خود می شود و در ضمن با ترکیدن بادکنک‌ها می فهمد که شکست نیز بخشی از زندگی است. او همچنین احساس امنیت بیشتری می‌کند و قدرت مواجهه با جهان اطراف را به دست می‌آورد. به علاوه قدرت تمرکز و مهارت کودک افزایش می‌یابد.

سرگرمی های بامزه

به نظر می‌رسد برخی از سرگرمی‌ها هیچ تاثیر مثبتی بر روی کودکان ندارند ولی باید در عقیده خود تجدیدنظر کنید.

بریدن عکس کتاب ها

بریدن عکس کتاب‌ها سرگرمی خوبی برای تقویت خلاقیت و قدرت تجزیه و تحلیل کودکان است و به علاوه آن‌ها را به تفکر وا می دارد. بریدن عکس ها مستلزم مهارت و شکیبایی است که این دو ویژگی- به خصوص در سنین پائین- اثرات بسیار خوبی بر روی کودکان می گذارد.

نقاشی و رنگ آمیزی

نقاشی و رنگ آمیزی خلاقیت کودکان را افزایش می‌دهد و به تقویت قدرت تمرکز آن‌ها می انجامد. به علاوه آن‌ها یاد می گیرند که چگونه به بیان آزادانه عقاید خود بپردازند. افزایش قدرت درک کودکان از دیگر آثار مثبت این سرگرمی است. والدین در ابتدا باید بر سرگرمی های کودکان خود نظارت کنند. حرف زدن در این مورد موجب می شود آن‌ها به درک بهتری از فرزندان خود دست یابند. روی هم رفته سرگرمی ها اثرات مثبت زیادی بر روی کودکان دارند و به شیوه ای باور نکردنی به رشد آن‌ها کمک می کنند. یادتان نرود. حتما برای کودکان خود سرگرمی‌های مناسب فراهم کنید.
 

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

پرسش و پاسخ

عضویت در کانال تلگرام