بهترین ورزش برای بچه‌ها

اگر ورزش برای کودکان زیر ۸ سال سخت باشد، ممکن است کودک خیلی راحت آن را ادامه ندهد و از ورزش دلزده شود. تابستان که از راه می‌رسد، برنامه‌های تابستانی بچه‌ها هم شروع می‌شود؛ از بازی و ورزش گرفته تا کلاس‌های درسی و تقویتی. شاید سال‌ها پیش که خبری از این کلاس‌های جورواجور نبود، بچه‌ها هم خودشان بهتر بلد بودند سه ماه تابستان را بگذرانند و سرگرم شوند، ولی حالاانگار وضع فرق کرده است. حالاپدر و مادرها نگران بچه‌ها هستند و می‌خواهند برای آن‌ها طوری برنامه ریزی کنند که تابستانشان به بهترین شکل ممکن سپری شود.در این میان، کلاس‌های ورزشی و فعالیت‌های فیزیکی هم در تابستان حسابی طرفدار پیدا می‌کند و بچه‌های زیادی راهی باشگاه‌ها و مجموعه‌های ورزشی می‌شوند. انگار تعطیل شدن درس و مدرسه جای ورزش و فعالیت‌های بدنی را برای بچه‌ها باز می‌کند.  
 

تابستان بهترین فرصت برای ورزش

مسلماً بچه‌ها در طول سال تحصیلی و هنگامی که درگیر درس و مدرسه هستند، فرصت کافی برای ورزش کردن ندارند یا این که در آن ماه‌های شلوغ، همراه با برنامه‌های درسی‌شان اصلابه این موضوع فکر نمی‌کنند. برای همین هم با فرارسیدن تابستان، خیلی از پدر و مادرها به فکر ورزش می افتند تا از این راه فعالیت کودکان را افزایش دهند. عده ای راهی باشگاه‌ها و مجموعه‌های ورزشی می‌شوند و بعضی‌ها هم به همان فعالیت‌های ساده و معمولی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا بازی‌های کودکانه بسنده می‌کنند. با این حال، نباید فراموش کنیم ورزش کردن برای همه افراد، ضروری و البته مفید است.

دکتر امیرحسین عابدی یکتا، متخصص پزشکی ورزشی در گفت وگو با جام جم ضمن تاکید بر این که ورزش کردن در هر سنی برای انسان مفید است، چنین توضیح می‌دهد: نباید فراموش کنیم ورزش کردن فعالیتی مفید است و به همین دلیل توصیه می‌شود افراد به هر شیوه ای که می‌توانند فعالیت فیزیکی‌شان را افزایش دهند. ورزش کردن در دوران کودکی نیز اهمیت ویژه ای دارد و به گفته این متخصص پزشکی ورزشی، یکی از بهترین راهکارهایی است که به وسیله آن می‌توان فعالیت جسمی را در جامعه افزایش داد. هنگامی که بچه‌ها مشغول آموزش و یادگیری هستند، بهترین فرصت است که این فرهنگ را در جامعه ایجاد کنیم تا بچه‌ها بیشتر به دنبال ورزش و فعالیت فیزیکی باشند.

 ورزش فقط در باشگاه‌ها؟!

 وقتی حرف ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی می‌شود، بیشتر افراد فکر می‌کنند حتماً باید در باشگاه‌ها و مجموعه‌های ورزشی ثبت نام کنند تا به این هدف برسند. در صورتی که دکتر عابدی یکتا می‌گوید: افزایش فعالیت بدنی همیشه به معنای ثبت نام در باشگاه‌های ورزشی نیست، گرچه شرکت در این مجموعه‌ها هم یکی از راه‌های خوب ورزش کردن به حساب می‌آید.

وی با اشاره به مزایای ثبت نام در باشگاه‌ها، یادآور می‌شود: با ثبت نام در مجموعه‌های ورزشی، بچه‌ها معمولاً با کودکان دیگری هم آشنا می‌شوند و دوستان تازه ای پیدا می‌کنند. بنابراین علاوه بر ورزش کردن، بچه‌ها می‌توانند دوستی و تعامل با دیگران را نیز بیاموزند. از طرف دیگر، این دوستی‌ها موجب خواهد شد بچه‌ها به بهانه دیدن دوستانشان ورزش را ادامه دهند و آن را نیمه کاره رها نکنند.

این متخصص پزشکی ورزشی با تاکید بر این که ثبت نام در باشگاه‌ها تنها راه ورزش کردن و افزایش فعالیت فیزیکی نیست، ادامه می‌دهد: براحتی می‌توانید با بازی‌ها و تفریحات خانوادگی نیز تحرک و تمرینات بدنی بچه‌ها را افزایش دهید. فقط کافی است کمی بیشتر برای آن‌ها وقت بگذارید و با آن‌ها مشغول بازی شوید. وی می‌افزاید: نباید فراموش کنیم ورزش و انجام دادن حرکات تمرینی برای همه افراد، همه جا و در همه وقت لازم است و موجب حفظ سلامتشان می‌شود.

چطور بهترین را انتخاب کنیم؟

وقتی حرف ورزش بچه‌ها می‌شود، اغلب پدر و مادرها به فکر انتخاب بهترین ورزش می افتند؛ ورزشی که به رشد بهتر کودک کمک کند، با سطح انرژی او هماهنگ باشد و خلاصه این که در آینده به کارش بیاید. والدین به همه این‌ها فکر می‌کنند، ولی علاقه کودک را نادیده می‌گیرند.
در صورتی که دکتر عابدی یکتا براین باور است که ورزش مناسب برای کودکان باید با توجه به علایق آن‌ها انتخاب شود.

بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر بچه‌ها را به کلاس والیبال یا بسکتبال بفرستند بهتر است و باعث می‌شود قدشان بلندتر شود و در مقابل، از نظر آن‌ها ورزش‌هایی مثل فوتبال قد را کوتاه می‌کند. اما واقعاً چنین باورهایی درست است یا نه؟ این متخصص پزشکی ورزشی در پاسخ به این سؤال می‌گوید: باورهای زیادی در مورد ورزش‌های مختلف وجود دارد مثل این که اغلب تصور می‌شود ورزش‌هایی مثل والیبال قد بچه‌ها را بلندتر می‌کند یا این که فکر می‌کنند ورزش‌های آبی مانند شنا هیچ ضرری ندارد و نمی‌تواند آسیبی وارد کند. در حالی که اکثر این تفکرات اشتباه است و واقعیت ندارد.

به گفته وی، اگر می‌خواهیم کودک را به سمت ورزشی خاص سوق بدهیم، هدف مان این است که سلامت او حفظ شود یا این که در یک رشته ورزشی خاص آموزش‌های لازم را کسب کند و حرفه ای شود، اما نباید این نکته را فراموش کنیم که در کودکان کوچک تر از هشت سال هنوز هماهنگی عصب و عضله وجود ندارد که بچه‌ها بتوانند تکنیک‌های لازم را کسب کنند. بنابراین در این سنین، کودک همچنان به ورزش مانند یک بازی سرگرم کننده نگاه می‌کند. پس اگر ورزش برای او سخت باشد یا تفریحی نباشد، ممکن است کودک خیلی راحت آن را ادامه ندهد و از ورزش دلزده شود.

پس ورزش‌ها با هم هیچ تفاوتی ندارد و آنطور که دکتر عابدی یکتا می‌گوید ورزش مناسب در دوران کودکی فقط باید سرگرم کننده و تفریحی باشد تا بچه‌ها را به ورزش علاقه مند کند. بنابراین پدر و مادری که می‌خواهند فرزندشان را برای رده‌های قهرمانی و باشگاهی آماده کنند، این کار را باید در سنین بالاتر انجام دهند و در سنین زیر هشت سال، ورزش فقط باید با هدف حفظ آمادگی جسمانی و افزایش فعالیت بدنی انجام شود.

هر ورزشی می‌تواند آسیب زننده باشد البته در صورتی که اشتباه انجام شود و می‌تواند مفید باشد چنانچه به درستی مشغول انجام آن شویم. وی ضمن بیان این مطلب، توضیح می‌دهد: تمام ورزش‌ها اگر به طور صحیح و با شدت مناسب انجام شود، می‌تواند برای افزایش رشد و بخصوص افزایش قد بچه‌ها مفید باشد و تفاوتی در نوع ورزش وجود ندارد.

این پزشک متخصص می‌افزاید: این که قد یک فرد تا چه حد بلند می‌شود به مسائل ژنتیکی مربوط است و ورزش فقط می‌تواند او را به حداکثری که می‌تواند در ژنتیک تعریف شود، برساند. البته به شرطی که با تغذیه صحیح و مناسب هم همراه باشد. به عبارت دیگر، ورزش کردن باعث کوتاه یا بلند شدن قد نمی‌شود و فقط توانمندی و تکنیک فرد و قد او موجب خواهدشد در ورزشی خاص موفق تر عمل کند.

دکتر عابدی یکتا درباره ورزش‌هایی که بهتر است در سنین کودکی انجام نشود، می‌گوید: انجام ورزش‌های برخوردی را در سنین پایین خیلی صلاح نمی‌دانیم چون احتمال صدمات در آن زیاد است. البته مثلامی توانیم بچه‌ها را در کلاس مبتدی کاراته ثبت نام کنیم تا از آمادگی جسمانی لازم برخوردار شوند و تمرینات لازم برای سلامت جسمانی را انجام دهند. وی به والدین توصیه می‌کند همراه بچه‌ها مشغول ورزش و فعالیت شوند و به جای پرداخت کردن هزینه زیاد برای ثبت نام در باشگاه‌ها، وقت بیشتری برای آن‌ها بگذارند. بچه‌ها از پدر و مادرشان الگو می‌گیرند و اگر ببینند آن‌ها هم ورزش می‌کنند، بیشتر برای انجام فعالیت‌های بدنی ترغیب خواهند شد. از طرف دیگر، این کار به نفع والدین هم خواهد بود، هم سلامتشان را حفظ می‌کند و هم موجب می‌شود اعضای خانواده ساعات بیشتری را کنار یکدیگر سپری کنند.

 تابستان فرصت مناسبی برای ورزش است، اما نباید ورزش را فقط به این زمان محدود کنیم. بلکه همه افراد باید همیشه و همه جا مشغول ورزش شوند و فعالیت بدنی را کنار نگذارند.
    
    نویسنده: نیلوفر اسعدی بیگی

Submitted by Anonymous (تایید نشده) on د., 01/05/2015 - 15:45