چگونه کودکان باملاحظه ای داشته باشیم؟

چگونه کودکان باملاحظه ای داشته باشیم؟

متاسفانه امروزه انسان‌ها بیشتر به خودشان فکر می‌کنند تا به دیگران. حتماً افرادی را دیده‌اید که مدام از رفتار سایرین گله و شکایت می‌کنند. در واقع آن‌ها از یاد برده‌اند که برای اینکه شاهد رفتار خوب مردم باشند در ابتدا لازم است خودشان به درستی رفتار کنند.
ما چگونه می‌توانیم کودکان خود را انسان‌هایی باملاحظه بار بیاوریم؟ سؤال خوبی است. در حقیقت بیشتر والدین برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنند ولی همیشه هم تلاش آن‌ها مؤثر واقع نمی‌شود! آقا و خانم «الف» انسان‌های نازنینی هستند و به آسایش مردم اهمیت زیادی می‌دهند ولی فرزندان آن‌ها حقیقتاً هیولامی باشند! این مساله موجب شگفتی همگان شده است. در حقیقت در نحوه رفتار کودکان علاوه بر والدین عوامل دیگری نیز دخالت دارند.

چند توصیه

۱-به دیگران احترام بگذارید

احترام در راستای ملاحظه کاری حرکت می‌کند. مردم با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع تفاوت به خودی خود بد نیست. به کودک خود یاد دهید که اگر می‌خواهد مورد احترام مردم قرار گیرد باید به آن‌ها احترام بگذارد. لزومی ندارد کودک شما کاملابا دیگران هم عقیده باشد بلکه مساله مهم این است که به حرف‌های آن‌ها گوش دهد.

۲-به تصحیح رفتار کودکتان بپردازید

بپرهیزید و بر سرش فریاد نکشید. این کار نتیجه معکوس دارد. مساله مهم این است که از کودکتان توضیح بخواهید و راه راست را به او نشان دهید. فرض کنید فرزندتان بیشتر از سهم خود تنقلات برداشته است از او بپرسید: «آیا مطمئن هستی که همه دوستانت به اندازه کافی تنقلات خورده‌اند؟» فرزندتان پس از این حرف متوجه اشتباه خود می‌شود و به جبران آن می‌پردازد.

۳- در مورد رفتار دیگران توضیح دهید

وقتی به فردی بی ملاحظه برخورد می‌کنید در مورد کار نادرست او به کودکتان توضیح دهید. به عنوان مثال اگر کسی نوبت دیگران را در صف رعایت نمی‌کند به کودک خود بگویید که کار او اشتباه است و کار درست این است که حق دیگران را پایمال نکند.

۴-هنر «ابراز تأسف» را به کودک خود یاد دهید

بسیاری از مردم مدام عبارت «متاسفم» را بر زبان می‌آورند. این کار درست نیست، به کودک خود یاد دهید تنها زمانی ابراز تأسف کند که کار اشتباهی مرتکب شده و در ضمن از صمیم قلب عذرخواهی کند. او نباید تنها برای جلب رضایت شما ابراز تأسف نماید. به کودک خود بگویید اگر کسی حقیقتاً از کار خود پشیمان باشد آن را تکرار نخواهد کرد.

 ۵- قبل از هر واکنشی نفس عمیق بکشید

وقتی کسی ما را مورد آزار قرار می‌دهد اولین واکنش ما این است که او را اذیت کنیم! به کودک خود یاد دهید در این گونه مواقع قبل از نشان دادن هرگونه واکنشی نفس عمیق بکشد.

۶- به انضباط کودک خود توجه کنید

ما بر این باور نیستیم که والدین باید بهترین دوستان فرزند خود باشند. درحقیقت آن‌ها به حد کافی دوست دارند و به والدین دلسوز نیازمندند. آموختن انضباط به کودکان اهمیت دارد ولی نه به هر شیوه ای.از تحقیر فرزند خود بپرهیزید، اعمال او را تصحیح کنید و علت کارهای خود را توضیح دهید. کودکتان باید بداند که راه صحیح چیست و شما در هر شرایطی دوستش دارید.

۷- به حرف‌های فرزند خود گوش دهید

اگر به حرف‌های کودک خود گوش ندهید او یاد نمی‌گیرد که به حرف‌های دیگران گوش دهد. گوش دادن به حرف‌های دیگران یک «هنر» محسوب می‌شود!

 ۸- به حرف‌هایی که می‌زنید عمل کنید

الگوی خوبی برای فرزند خود باشید. آیا خودتان به سخنان دیگران گوش می‌دهید؟ آیا به عقاید مخالف احترام می‌گذارید؟ اگر پاسختان منفی است انتظار نداشته باشید فرزندتان این موارد را رعایت کند.

۹- کودکتان را از محبت خود مطمئن کنید

شاید عجیب به نظر برسد ولی وقتی احساس محبوب بودن کنید بیشتر رعایت دیگران را خواهید کرد.

۱۰- الگوهای مناسب را به فرزندتان نشان دهید.

به مردمی که فرزندتان آن‌ها را می‌بیند توجه کنید، چه انسان‌های مشهور و چه افراد گمنام. یادتان باشد الگوهای مناسبی را برای فرزندتان درنظر بگیرید و از او بخواهید از آن‌ها تبعیت کند.
   
  مترجم: آذر شایان

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام