تاثیرات شگفت انگیز هنر بر کودکان

تاثیرات شگفت انگیز هنر بر کودکان

با این که هنر همیشه جنبه تفریح جانبی داشته، حقیقت نقشی کلیدی در یادگیری و پیشرفت کودکان دارد. شاید تعجب کنید اگر بشنوید که مثلاً نقاشی کشیدن ساده کودکان باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در آن‌ها، پیشرفت مهارت‌های ظریف حرکتی، یادگیری خواندن و تقویت قدرت تحلیلشان می‌شود. این گفته دکتر کنت و سن است که راجع به نقش مغز در آفرینش هنر تحقیق می‌کند. همین طور موسیقی می‌تواند به یادگیری ریاضی و توانایی خواندن کمک کند. حرکات ریتمیک باعث سلامت جسمی می‌شود و هنر نمایش به بالا رفتن دامنه لغات کودکان کمک می‌کند. هنر همچنین باعث می‌شود بچه‌ها احساسات خود را درست کنترل کنند و زندگی اجتماعی بهتری داشته باشند.

به گفته دکتر ژوزف پیرو، استاد دانشگاه لانگ آیلند: «هنر به کودکان کمک می‌کند تا بدون شکست بهتر خطر کنند و اعتماد به نفس خود را بالا ببرند. ثبت نام در کلاس‌های هنری مختلف پرهزینه است اما شما می‌توانید با هزینه کمی این فعالیت‌ها را در خانه خود و با وسایل در دسترس امتحان کنید و زمانی پر از نشاط را در کنار دلبندتان بگذرانید.

هنرهای تجسمی

سالیان سال است که بچه‌ها کاغذها (و شاید دیوارها!) را خط خطی کرده و با انگشت رنگ آمیزی می‌کنند اما اخیراً محققان به تاثیرات دامنه دار آن‌ها پی برده‌اند. دکتر واسُن طی تحقیقات متعددی دریافته است هنرهای تجسمی قسمت‌های مختلفی از مغز بچه‌ها را فعال می‌کند؛ های مربوط به تصمیم گیری مغز، حرکات بدنی و حافظه و توجه به جزئیات که یکی از اجزای اصلی در مهارت‌های مربوط به خواندن هم هست.

برای یک تا سه ساله‌ها، پودینگ:

مقداری پودینگ را در ظرف‌های مختلف تقسیم کنید و یک قطره رنگ خوراکی به هر کدام اضافه کنید. لباس‌هایی که کثیف شدنشان برایتان اهمیتی ندارد به تن فرزندتان کنید یا حتی اجازه دهید بدون لباس نقاشی بکشند (نگران نباشید، بعداً یک حمام همه چیز مرتب می‌شود!). یک سفره پهن کنید و هنرنمایی فرزندتان را به تماشا بنشینید! نکته خوب در استفاده از پودینگ، آن است و نگرانی بابت تجربه‌های چشایی کودکتان نیز نخواهید داشت. حین نقاشی می‌توانید ترکیب رنگ‌ها را هم نشان دهید و با هم معجزه کنید: قرمز + آبی = بنفش

برای سه تا پنج ساله‌ها، با ماکارونی:

در ظرف‌های مختلف، های خوراکی متفاوتی بریزید و به آن‌ها آب و ماکارونی فرمی اضافه کنید. چند لحظه صبر کنید تا ماکارونی‌ها رنگ بگیرند. آن‌ها را در سینی بریزید تا خشک شوند. وسط یک تکه کارتن را به شکلی که دوست دارید ببرید به طوری که شبیه قاب عکس شود. وسایل را در اختیار فرزندتان بگذارید تا ماکارونی‌ها را به کارتن بچسباند و آن را تزیین کند. حالا یک قاب عکس زیبا از هنر فرزندتان دارید. فعالیت مذکور علاوه بر این که مهارت‌های ظریف حرکتی را تقویت می‌کند این را نیز می‌آموزد که با هر چیزی می‌توان اثری هنری خلق کرد. همین طور بچه‌ها تمرکز کردن بر کاری را از ابتدا تا انتها می‌آموزند، بعدها در ریاضیات، خواندن و حل مسائل پیچیده به آن احتیاج پیدا می‌کنند.

برای پنج تا هفت ساله‌ها، نقاشی در ابعاد واقعی خود:

کاغذ بزرگی به ابعاد فرزندتان تهیه کنید یا کاغذهای کوچک را از پشت به هم بچسبانید و به اندازه مورد نظر برسانید. از فرزندتان بخواهید روی کاغذ دراز بکشد و اطراف بدنش را خط بکشید تا قالبی از بدنش روی کاغذ درست شود. حالا از او بخواهید تا جزییات را تکمیل کند؛،، ... حتی برای بچه‌های بزرگ‌تر می‌توان اسکلت و اعضای داخلی بدن را هم امتحان کرد یا هر چیز که فرزندتان دوست دارد و برایش لذت بخش است. او می‌تواند جلوی آینه برود تا جزییات لباس یا بدن خود را با دقت بیشتری ببیند و بکشد؛ باعث تقویت قدرت مشاهده و تمیز دادن جزییات می‌شود. می‌توانید حاصل کار فرزندتان را پشت در اتاقش آویزان کنید.

نمایش

نقش بازی کردن در ظاهر؛ تمام عیار به نظر می‌آید، اما در حقیقت کمک بزرگی به تقویت قدرت مغز می‌کند. نمایش مهارت زبانی، و مهارت قصه گویی بچه‌ها را پرورش می‌دهد.

برای یک تا سه ساله‌ها

یک آلبوم عکس‌های کودکتان در حالات مختلف تهیه کنید و با دیدن هر عکس به او کمک کنید تا آن لحظه‌ها را به خاطر بیاورد و تا جایی که می‌تواند از آن‌ها برایتان بگوید. تشویقش کنید همان کارها را تکرار کند. از جزییاتی که مربوط به قوای حسی مختلف می‌شود، استفاده کنید مثلاً دهید که سیبی که در آن عکس بود، چه طعم و بویی داشت. داشتن یک تصویر ذهنی از معنی کلمات، برای آغاز «خواندن» است.

برای سه تا پنج ساله‌ها

اشیای مختلفی را از اطراف خانه جمع کنید و همه را در کیسه‌ای بریزید. به نوبت آن‌ها از کیسه خارج نموده و سعی کنید به این سؤال جواب دهید: «این را چه چیز دیگری می‌توان تصور کرد؟» مثلاً آبکش می‌تواند کلاه شود با ماسکی روی صورت! به جز این که عکس‌های بامزه‌ای با این بازی می‌توانید از فرزندتان بگیرید، یاد می‌گیرد که خودش چگونه به تنهایی فکر کند.

برای پنج تا هفت ساله‌ها:

کتاب مورد علاقه کودکتان را بخوانید در حالی که او حرکات مختلف کتاب را نمایش می‌دهد. حرکاتی که برایش مشکل است را توضیح دهید؛ تواند نمایش دهد با دو شخصیت کتاب را انتخاب کنید و بدون نگاه کردن به کتاب سعی کنید صحبت‌ها و حرکاتشان را به خاطر بیاورید و بازی کنید. تماشاگر را فراموش نکنید. حتی خرس‌های پشمالو و عروسک‌ها هم می‌توانند تماشاگران خوبی برای نمایش شما باشند!

موسیقی

به جز ارتباط موسیقی و ریاضیات به جهت داشتن بازه‌های زمانی مشخص و منظم، اند که موسیقی به توانایی خواندن در بچه‌ها هم کمک می‌کند. در یک تحقیق نشان داده شد بچه‌هایی که دو بار در هفته به مدت سه سال به کلاس موسیقی می‌رفتند، مهارت خواندن بالاتری نسبت به بچه‌هایی که در هیچ کلاس موسیقی شرکت نکرده بودند داشتند.

برای یک تا سه ساله‌ها

حتی بچه‌های کوچک یک ساله هم گاهی می‌توانند کلمات را به زبان خودشان تکرار کنند، شعرهایی که پرسش و پاسخی هستند (مثل عمو زنجیرباف) را بخوانید و از آن‌ها بخواهید یا جواب بدهند یا بعد از شما تکرار کنند. این کار باعث تقویت حافظه و قدرت شنوایی کودک می‌شود.

برای سه تا پنج ساله‌ها:

با کمک کودکتان با وسایل خانه، ساده بسازید، در یک ظرف دردار و پلاستیکی مقداری برنج بریزید و از آن جغجغه بسازید یا در لیوان‌ها و بطری‌های شیشه‌ای مقدار متفاوتی آب بریزید و آرام با قاشق به آن‌ها بزنید. این بازی به راحتی می‌تواند زمینه‌ای بر دانش فیزیک باشد! آب، متفاوتی می‌سازد.

برای پنج تا هفت ساله‌ها:

دو ترانه متفاوت را برای کودکتان پخش کنید و از او بخواهید آن‌ها را توصیف کند و شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان را توضیح دهد. از لغاتی مانند تند و ملایم، بلند یا آرام، توان برای توصیف استفاده کرد. در صورت آشنایی قبلی شاید صدای بعضی از سازها را هم بتواند تشخیص دهد. توجه به صداهای یک ترانه، های زبانی و شنیداری را به شدت افزایش می‌دهد.

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام