لولو آنجاست... پشت پنجره!

لولو آنجاست... پشت پنجره!

بررسی روش درمان ترس‌های کودکانه

 ترس واکنشی است که در بسیاری از کودکان به ویژه در سنین پایین وجود دارد، اما اگر به درستی کنترل نشود در بزرگسالی دردسرهای فراوانی به وجود می‌آورد. به طور کلی ترس در کودکان را می‌توان به دو گروه عمده ترس‌های طبیعی و لازمه دوران رشد و ترس‌های نابهنجار (اضطراب) تقسیم کرد. کودک ممکن است از بسیاری مسائل احساس ترس و اضطراب کند؛ این ترس به سن او و مرحله رشد احساسی و جسمی او بستگی دارد.

به عنوان مثال زمانی که می‌خواهیم به کودک دستشویی رفتن را یاد بدهیم دوره ای از نگرانی در او مشاهده می‌شود و دائما می‌ترسد که نتواند خود را کنترل کند. یا وقتی او بازی‌های گروهی یا رفتن به مهدکودک را آغاز کند، برای مدتی ممکن است جدایی از والدین او را نگران کند. تنها ماندن کودک بزرگ‌ترین ترس کودکان نوپا است که بیشتر اوقات زمینه ساز سایر نگرانی‌های مربوط به افراد و مکان‌های جدید را تشکیل می‌دهد.

میزان و شدت ترس در ۳ و ۱۱ سالگی به اوج خود می‌رسد. در ۳ سالگی ترس جنبه موقعیتی دارد؛ یعنی افراد، اشیا و حیوانات موجود در محیط کودک و ترس از تاریکی موارد ترس را تشکیل می‌دهند. درحالی که ترس‌های پیش از نوجوانی، بیشتر جنبه تعمیمی دارد، یعنی کودک زمانی از چیزی ترسیده است و از آن به بعد آن را تعمیم می‌دهد. این نوع ترس معمولابا اضطراب و نگرانی همراه است.

۱۰ فرمان برای کاهش ترس

۱-با کودک خود راستگو باشید. مثلانگویید که آمپول درد ندارد، در عوض به او اطمینان بدهید که این درد، موقتی است و باعث می‌شود حال او خوب بشود.

۲-برای از بین رفتن ترس کودکان از موقعیت‌ها یا چیزهای خاص، باید وی را با آن موقعیت‌ها روبه رو کرد. این کار همراه با تجربه ای خوشایند، مثل در کنار او بودن یا دادن پاداش، ممکن است. به عنوان مثال اگر کودکتان از حیوان خاصی می‌ترسد اسباب بازی به شکل همان حیوان را به او بدهید تا با آن بازی کند 

۳-اگر کودک از شب خوابیدن در اتاقش می‌ترسد او را تشویق کنید تا ساعات بیشتری را ابتدادر روز و سپس عصر، بدون شما در اتاق خودش بگذراند.

۴-برای از بین بردن ترس کودکان، باید وی را به مرور و در چند مرحله با موقعیت ترسناک مواجه کرد و البته در موقعیتی آرام و راحت به این کار اقدام کرد که به اصطلاح حساسیت زدایی منظم نامیده می‌شود. اگر کودک شما از افراد ناآشنا می‌ترسد همانطور که کودکتان را در آغوش گرفته‌اید، دوستان ناآشنا را وادار کنید که با او بگو و بخند کنند

۵-اگر کودک شما از موقعیت‌های خاصی مثل اصلاح سر روی صندلی آرایشگاه می‌ترسد، او را به آرایشگاه ببرید و مدتی همراه او اصلاح کردن سر بچه‌های بزرگ‌تر را روی صندلی آرایشگاه تماشا کنید. 

۶-اگر کودک شما ترس از جدایی دارد، مثلاوقتی او را به مهد کودک می‌سپارید، باید قبل از ترک مهدکودک مدت کوتاهی او را در آغوش بگیرید و به او قوت قلب بدهید که حتما برای بردن او برخواهید گشت و به او بگویید که با دوستانش به او خوش خواهد گذشت.

۷-اگر کودک شما ترس از خوابیدن دارد، برخی اعمال آرامش بخش مانند در آغوش گرفتن و قصه گفتن باعث می‌شود کودک پیش از رفتن به رختخواب، اطمینان خاطر زیادی پیدا کند.

۸-اگر کودک نیمه شب بیدار می‌شود و دنبال شما می‌گردد او را به اتاقش برسانید، چند دقیقه در کنار او دراز بکشید و او را آرام کنید

۹-در لحظات تنش زا می‌توانید اسباب بازی دلخواه کودک را در اختیارش قرار دهید تا کودک احساس کند همه چیز امن است.

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام